5 powodów, dla których warto rozpocząć przygodę z jogą

Praktyka jogi przynosi wiele pozytywnych korzyści – nie tylko dla ciała, ale także dla ducha. Jest nierozłącznie związana z relaksacją, a nawet medytacją. Poprawia koncentrację, uczy cierpliwości oraz akceptacji własnego ciała, a także – co dla wielu osób jest zaskoczeniem – poprawia jakość życia seksualnego. Rodzaje i odłamy jogi są tak rozległe i różnorodne jak w przypadku każdych ćwiczeń fizycznych. Niezależnie od tego, które z nich wybierzesz, powiązanie między jogą a seksem, dobrym samopoczuciem oraz spokojem jest uniwersalne.

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z jogą? Joga jak zacząć?

Na co pomaga joga?

Dzięki regularnej praktyce jogi uczysz się witać swoje niedoskonałości i przywary z otwartymi ramionami. Gdy wchodzisz na matę, zgodnie z filozofią jogi zostawiasz za sobą negatywne ocenianie oraz niesprawiedliwą krytykę samej siebie – coś, co nie jest takie proste w innych przestrzeniach, w których uprawia się sport. Pozycje jogiczne, zwane asanami, umożliwiają przepływ energii w ciele, co przynosi wiele pozytywnych efektów zdrowotnych i poprawia jakość życia poza matą.

Duchowość i fizyczność – joga ćwiczenia – co dają?

Nierozłącznym elementem wszystkich zajęć jogi jest medytacja w ruchu. Pozytywnym efektem regularnego skupiania się na własnym oddechu i ćwiczeń relaksacyjnych jest poprawa nastroju, a nawet pomoc przy leczeniu depresji i stanów lękowych. Praktykę warto rozpocząć również ze względu na polepszenie jakości Twojego życia łóżkowego. Joga na seks (oraz sen) to być może zaskakujące powiązanie, ale udowodniono, że ćwiczenia poprawiają popęd seksualny. Głęboki relaks osiągany dzięki asanom ma pozytywny wpływ na funkcje seksualne. Tego rodzaju relaksacyjna stymulacja możliwa jest również dzięki masażerom erotycznym takim jak Satisfyer Pro Penguin – w połączeniu z regularną praktyką jogi, to sprawdzony sposób na poradzenie sobie z napięciami oraz stresem.

Praktyka jogi i jej wpływ na różne sfery życia

Przewlekły ból pleców to coś, z czym zmaga się wiele osób funkcjonujących w naszej “siedzącej” kulturze. Praca przy biurku, siedzenie za kierownicą, a nawet zasłużony relaks przed telewizorem – wszystko to może negatywnie wpłynąć na nasz krzyż. Badania udowadniają, że praktyka jogi może pomóc w zmniejszeniu bólu oraz napięć. To tylko początek zdrowotnych korzyści, które przynosi. Regularne wykonywanie asan może obniżyć poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i spowolnić tętno, co wpływa na funkcjonowanie serca.

Wiele badań wykazało, że joga poprawia równowagę. Dzięki pozycjom równoważnym, skoncentrowanym na utrzymywaniu balansu, wzmacniają się mięśnie bioder, a serie ruchów i asan, zwane vinyasami, mają wpływ na koordynację. Wystarczy kilka prostych pozycji wykonywanych regularnie, aby zobaczyć efekty. Ćwiczenia wzmacniają również mięśnie dna miednicy, co ma wpływ na Twoje życie seksualne oraz jakość orgazmów. Różnicę można dostrzec nawet podczas używania gadżetów do stymulacji takich jak Satisfyer Pro Penguin.

To, że trzeba być rozciągniętym, aby praktykować jogę, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – każda pozycja ma swoje warianty, które dopasują się do możliwości Twojego ciała.