Hero Image - burza mózgów

Burza mózgówA

BURZA MÓZGÓW (ang. brainstorming) – technika rozwiązywania problemów i generowania pomysłów, wymyślona w 1936 roku przez Alexa Osborna. Jest efektywnym ćwiczeniem grupowym, jednak można je też wykonywać samemu. Polega na szukaniu dużej ilości rozwiązań/pomysłów, nawet takich, które wydają się niedorzeczne i nierealne.

Spis treści

Na czym polega burza mózgów – zasady:

Metoda nazywana jest też „giełdą” lub „fabryka” pomysłów. Intensywnie angażuje wszystkich uczestników, każdemu dając możliwość swobodnej wypowiedzi i generowania nawet nierealnych rozwiązań problemu. Technika burzy mózgów, polega w dużej mierze na możliwości szybkiego zgromadzenia wielu odpowiedzi/hipotez/pomysłów/rozwiązań postawionego problemu w bardzo krótkim czasie. Im więcej osób bierze udział w przedsięwzięciu, tym więcej pomysłów można zgromadzić.

Burzę mózgów można zastosować w każdej chwili, a jej przygotowanie nie wymaga dużych nakładów czasu i wysiłku. Moderator burzy mózgów przygotowuje jakieś zadanie lub określony problem do rozwiązania (np. pytanie). Problem musi mieć możliwość rozwiązania na wiele różnych sposobów. Metoda składa się z trzech etapów:

Burza mózgów: Etap I – Definicja problemu i wprowadzenie

Prowadzący przygotowuje uczestników do zrozumienia istoty problemu oraz zapoznaje z zasadami uczestnictwa. Przykładowe reguły, które można zastosować:

  • Każdy uczestnik ma prawo zgłosić dowolną ilość pomysłów. Pomysły mogą być dowolne i można fantazjować – trzeba mieć świadomość, że nawet absurdalne pomysły mogą okazać się wartościowe.
  • Liczy się nie tylko ilość, ale też jakość pomysłów. W zależności od definicji problemu, może okazać się że jednak korzystniej będzie „pójść w ilość”.
  • Ocena pomysłów może być odroczona, ale w trakcie sesji pomysły nie mogą być przez nikogo krytykowane, oceniane i komentowane.
  • Można korzystać z wcześniej zgłoszonych pomysłów, zmieniać je, rozwijać i dowolnie je modyfikować. Można korzystać z sugestii innych osób.
  • Nie notuje się autora pomysłu

    Jeśli zależy nam, aby burza mózgów miała charakter w pełni anonimowy, uczestnicy mogą zgłaszać pomysły np. karteczkach. Świetnie się do tego nadają karteczki elektrostatyczne, które można przyczepiać dosłownie wszędzie.

Etap II: Przedstawienie i gromadzenie wszystkich pomysłów:

Uczestnicy podają pomysły rozwiązania problemu. Sesja może trwać od 5 do 25 minut, w zależności od liczby osób uczestniczących i stopnia trudności poruszonego problemu. Zwykle, koniec tego etapu wyznacza wyraźny spadek liczby zgłaszanych pomysłów. Sesja może się również zakończyć, jeśli prowadzący zadecyduje, że zgromadzony materiał wystarczy do rozwiązania problemu.

Etap III: Analiza wcześniej przedstawionych pomysłów.

burza mózgów - analiza

Ocena rozwiązań następuje dopiero po zgłoszeniu wszystkich propozycji. Następuje dyskusja na temat każdego rozwiązania i jego ocena. Uczestnicy wspólnie wybierają najtrafniejsze rozwiązania problemu i uzasadniają swoje stanowisko. Najlepsze rozwiązanie zostaje wprowadzone w życie i sprawdzone pod względem efektywności.

Jeśli chciałbyś dobrze przeprowadzać burzę mózgów i uniknąć niepotrzebnych błędów, w tym miejscu serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się artykułem w bazie wiedzy pt „Mity i błędy w burzy mózgów – jak korzystać z tej techniki?”

Najczęstsze błędy podczas burzy mózgów

Podczas burzy mózgów można napotkać różne błędy, takie jak przedwczesna krytyka pomysłów czy brak zaangażowania uczestników. Aby uniknąć tych problemów, warto przestrzegać zasad dotyczących swobodnego zgłaszania pomysłów i unikać oceniania ich w trakcie sesji.

Dzięki tym środkom można zapewnić, że burza mózgów będzie przebiegała w twórczej i efektywnej atmosferze, co jest niezbędne dla uzyskania wartościowych rezultatów.

Szkolenie Budowanie pewności siebie

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Trener

Jan Pisarz

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Burza mózgów
    Brak danych o linku.
    Brak danych o linku.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Zarządzanie energią osobistą
    Szkolenie online
    Zarządzanie energią osobistą
    24.02.2025
    Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
    Szkolenie online
    Zarządzanie sobą w czasie
    28.02.2025
    Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
    Szkolenie online
    Zarządzanie sobą w czasie

    21.01-

    22.01.2025

    Powiązane artykuły

    Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać sprzedażą sezonową i wykorzystać potencjał low season, by zwiększyć zyski i przyciągnąć klientów nawet w mniej aktywnych okresach.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj czym jest Programowanie Neurolingwistyczne (NLP), jakie techniki obejmuje oraz jakie kontrowersje budzi. Dowiedz się, czy NLP może skutecznie wspierać rozwój osobisty i zawodowy.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    W związku z prężnym rozwojem handlu międzynarodowego Unia Europejska wprowadziła pewne regulacje ułatwiające rozliczenia podatku VAT. Procedura VAT OSS została zainicjowana dla przedsiębiorców ze stałą siedzibą na terytorium UE. Kto składa VAT OSS? Rejestracja w systemie jest konieczna po przekroczeniu progu sprzedaży w krajach, gdzie odbywa się handel.
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top