getting things done

Getting things done

GETTING THINGS DONE (GTD) – w dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza „wykonanie pracy do końca”. Jest to sposób na efektywne zorganizowanie swoich zadań do wykonania, opracowany przez Davida Allena w książce o tytule ‘Getting things done. The art of stress-free productivity”, po raz pierwszy wydanej w 2001 roku.

Spis treści

Na czym polega metoda GTD?

Metoda GTD opiera się na procesie zarządzania zadaniami, złożonym z pięciu etapów, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu swojej wydajności. Na proces ten składają się dwa główne elementy: kontrola, uzyskana dzięki pięciu procesom GTD oraz perspektywa, dzieląca zadania na 6 poziomów:

1. Aktualne zadania

2. Aktualne projekty

3. Zakresy odpowiedzialności

4. Zadania roczne

5. Zadania do zrealizowania w ciągu 5 lat

6. Zadania do zrealizowania w ciągu całego życia

Na czym polega 5 procesów GTD?

1. Kolekcjonowanie (ang. Collection) – proces ten polega na zgromadzeniu w jednym miejscu wszystkich bieżących myśli, notatek, zadań do wykonania, planów i idei, które aktualnie pochłaniają najwięcej uwagi danej osoby. Można to zrobić poprzez zapisanie wszystkiego w notatniku, komputerze, czy przełożeniu notatek i fizycznych przedmiotów, które w jakiś sposób zajmują myśli, do jednego pudełka lub na jedną półkę. Taki usystematyzowanie w jednym miejscu zajmujących uwagę spraw pozwala na odciążenie umysłu.

2. Analiza (ang. Processing) – w tym procesie należy poddać analizie wszystkie sprawy, które zostały zgromadzone na etapie „kolekcjonowania” i sprowadzić je do kilku kategorii i podkategorii, wg odpowiedzi na pytanie: Czy dane zadanie wymaga podjęcia jakiejś akcji?

a) Jeśli nie, możemy umieścić zadanie w 3 dostępnych podkategoriach:

  • Archiwum (sprawy zawierające informacje przydatne w przyszłości)
  • Może/w przyszłości (sprawy nie mające konkretnego czasowego ograniczenia, do zrealizowania w nieokreślonym czasie w przyszłości)
  • Kosz (sprawy nie wymagające żadnej akcji)

b) Jeśli tak, możemy podjąć kilka decyzji:

  • Zrobić to (tutaj ważna jest zasada 2 minut – jeśli wykonanie zadania zajmie mniej niż 2 minuty, należy zrobić je od razu)
  • Odłożyć do kalendarza lub do listy następnych zadań, w zależności czy zadanie ma limit czasowy, czy należy je wykonać najszybciej, jak to możliwe
  • Wydelegować dla innej osoby

3. Porządkowanie (ang. Organizing) – porządkowaniu podlegają zadania określone w procesie analizy jako wymagające podjęcia akcji. Podobnie jak w poprzednim etapie, zadania możemy podzielić wg określonych kategorii.

a) Następne działanie – tutaj znajdują się pojedyncze, nie złożone z żadnych etapów zadania, które można wykonać natychmiast „za jednym podejściem”.

b) Projekty (ang. Projects) – tutaj trafiają złożone zadania, które od rozpoczęcia do realizacji wymagają wielu kroków.

c) Oczekujące – zadania, których wykonanie zostało powierzone innej osobie

d) Może/w przyszłości – zadania, których wykonanie nie jest ściśle ograniczone czasowo

e) Kalendarz- zadania, które muszą zostać wykonanie w ściśle określonym czasie

 

4. Przegląd (ang. Review) – ten proces polega na przeglądaniu, analizowaniu i aktualizowaniu aktualnej listy zadań do wykonania. Należy dokonywać go codziennie, a raz w tygodniu zainwestować czas w dokonanie przeglądu wszystkich spraw i zadań.

 

5. Realizacja (ang. Doing) – ostatni z procesów GTD; wykonanie zadań również podlega kategoryzacji wg określonych kryteriów:

a) Kontekst, w którym aktualnie się znajdujemy

b) Czas, którym dysponujemy

c) Energia, którą dysponujemy

d) Priorytet

 

Na proces realizacji składają się trzy rodzaje aktywności; zrealizowanie zaplanowanych zadań, zadań nagłych oraz planowanie zadań kolejnych.

Książka Davida Allena, który opracował metodę GTD w Polsce została wydana po raz pierwszy w 2006 roku pod tytułem „Sztuka efektywności. Skuteczna realizacja zadań.”. Kolejne aktualizacje nastąpiły w 2008 roku (Onepress, Gliwice)., kiedy tytuł zmieniono na „Getting things done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” oraz w 2015 (Onepress, Gliwice) jako „Getting things done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Wydanie II”.

Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie

Szkolenie "Zarządzanie sobą w czasie"

Popraw efektywność i realizuj więcej zadań przy mniejszym wysiłku.

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Szymon Zając
    Redaktor naczelny witalni.pl
    Szymon Zając, redaktor naczelny witalni.pl, to wszechstronny ekspert SEO z ponad 2-letnim doświadczeniem, zdobytym w firmach takich jak All Windows Group oraz Oferteo.pl. Jako specjalista SEO, Szymon pracował nad optymalizacją stron internetowych oraz zaawansowanymi analizami danych. Jego kompetencje techniczne obejmują nie tylko SEO, ale także automatyzację procesów. Jako redaktor naczelny witalni.pl nadzoruje tworzenie treści oraz ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dodatkowo prowadzi projekty związane z implementacją nowoczesnych rozwiązań AI w strategiach marketingowych i innych obszarach biznesu.
    Szymon Zając

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie zarządzanie zespołem
    Szkolenie online
    Zarządzanie zespołem

    23.06-

    24.06.2025
    Szkolenie Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole
    Szkolenie online
    Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole

    19.05-

    20.05.2025
    Szkolenie Konstruktywna informacja zwrotna
    Szkolenie online
    Konstruktywna Informacja zwrotna

    24.04-

    25.04.2025

    Powiązane artykuły

    Odkryj, jak umiejętność zarządzania konfliktami w zespole może wzmocnić współpracę, czytając nasz artykuł.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Zastanawiasz się w jaki sposób ubrać się na szkolenie? A może wybierasz się lub specjalną galę? Sprawdź jak ubierają się uczestnicy naszych szkoleń.
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Organizacja szkoleń to duże wyzwanie dla specjalistów i menedżerów HR. Jak krok po kroku zorganizować szkolenie w firmie? Sprawdź nasz przewodnik.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top