Czym różni się kurs od szkolenia? – podstawowe różnice

Kurs a szkolenie – czym różni się jedno od drugiego? Obie formy kształcenia służą przyswajaniu wiedzy – jaką więc formę rozwoju wybrać?
Spis treści

Nieustanny rozwój to konieczność dla wszystkich, którzy chcą się liczyć na współczesnym rynku pracy. Ten, kto nie inwestuje w działania związane z rozwojem osobistym stoi w miejscu i traci wiele szans. Mogą to być utrace korzyści związne ze zmianą pracy czy posady na bardziej atrakcyjną. Zanim jednak zapiszemy się na kolejny kurs, czy szkolenie, warto zorientować się, czym różni się jedno od drugiego i które z nich będzie lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Kurs a szkolenie – podstawowe różnice
szkolenie ekspert

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, istnieją jednak pewne różnice między kursem, a szkoleniem. Obie formy kształcenia służą przyswajaniu wiedzy, jednak w przypadku kursu związana z nim umiejętność jest przyswajana od określonego poziomu, bardzo często od zera. Zajęcia odbywają się cyklicznie i mają z góry ustalony cel, jakim jest przyswojenie sobie wiedzy na danym poziomie.

Wiekszość warsztatów jakie organizujemy i prowadzimy jako firma szkoleniowa, ma charakter szkolenia. Zazwyczaj, w formie stacjonarnych zajęć, na które każdy może się indywidualnie zapisać. Jednym z wyjątków, może być np. kurs menedżerski pt „Początkujący Menedżer”, który zgodnie z niniejszą definicją, w większym stopniu spełnia kryteria kursu. Listę wszystkich naszych szkoleń stacjonarnych, możesz sprawdzić tutaj.

szkolenia witalni

Szkolenie służy natomiast rozwijaniu już posiadanych wiedzy i umiejętności, bardzo często pod kątem konkretnego stanowiska. Powinno być powiązane z tym, czym jego uczestnicy zajmowali się do tej pory. Jego celem jest podniesienie efektywności pracowników. Szkolenie bardzo często ma formę pojedynczego, kilkugodzinnego lub kilkudniowego spotkania.

Kiedy zapisać się na kurs, a kiedy na szkolenie?
szkolenie meeting

Kurs to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, na przykład w celu zmiany swojej ścieżki kariery, ale również w celu poszerzenia swoich horyzontów, czy znalezienia nowego hobby. Szkolenie będzie natomiast świetnym wyborem wtedy, gdy chcemy doskonalić się w tym, co już umiemy, na przykład po to, by zdobyć kwalifikacje niezbędne do awansu. Zarówno kursy, jak i szkolenia mogą przyjmować różne formy. Uczestnicy mogą często wybierać między zajęciami stacjonarnymi (np. jako szkolenia otwarte) i kursami online.

Coraz większą popularnością zyskują też webinary, czyli seminaria przeprowadzane za pośrednictwem internetu. Tak jak w przypadku stacjonarnych seminariów, duży nacisk kładzie się tu na samodzielną pracę uczestników. W przypadku kursów i szkoleń, w których duże znaczenie mają umiejętności praktyczne, często przybierają one formę warsztatów, które odbywają się wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Jeśli artykuł na temat różnić pomiędzy kursem a szkoleniem Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:
Szkolenia a podatek VAT – czy szkolenia są zwolnione z VAT? – przeczytaj artykuł
Jak ubrać się na szkolenie? – przeczytaj artykuł
Zanim zainwestujesz w szkolenia, przeczytaj! – przeczytaj artykuł

Autor
  • Brak danych o obrazku.
  • Czym różni się kurs od szkolenia? – podstawowe różnice

    Brak danych o stanowisku.
    Spis treści

      O autorze

      Czym różni się kurs od szkolenia? – podstawowe różnice
      Brak danych o stanowisku.
      Brak danych o opisie.
    • Brak danych o obrazku.
    • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

      Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
      Szkolenie online
      Zarządzanie sobą w czasie

      16.09-

      17.09.2025
      Szkolenie Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole
      Szkolenie online
      Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole

      29.09-

      30.09.2025
      Szkolenie Trening kreatywności
      Szkolenie online
      Trening Kreatywności

      15.09-

      16.09.2025

      Powiązane artykuły

      Skuteczne zarządzanie zespołem wymaga od menedżera posiadania szeregu kluczowych kompetencji, takich jak doskonała komunikacja, zdolności przywódcze oraz inteligencja emocjonalna. W artykule omówione zostają najważniejsze umiejętności niezbędne do efektywnego kierowania pracownikami, metody ich rozwoju oraz korzyści płynące z ciągłego doskonalenia kompetencji menedżerskich. Dowiesz się, jak inwestowanie w rozwój liderów może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania zespołu i osiągania lepszych wyników biznesowych.

      Szymon Zając

      Ekspert witalni.pl

      W dzisiejszym artykule zagłębimy się w rolę kompetencji miękkich w nowoczesnym zarządzaniu, pokazując, jak umiejętności takie jak empatia, efektywna komunikacja czy zarządzanie konfliktami są kluczowe dla efektywnego kierowania zespołami i budowania pozytywnej kultury organizacyjnej. Dowiemy się również, dlaczego polskie firmy coraz częściej inwestują w rozwój tych kompetencji, aby sprostać wyzwaniom postpandemicznego rynku pracy.

      Szymon Zając

      Ekspert witalni.pl

      Kierownik pełni kluczową rolę w każdej organizacji, odpowiadając za zarządzanie zespołem i realizację celów firmy. W artykule przyjrzymy się bliżej obowiązkom kierownika, niezbędnym umiejętnościom oraz różnym modelom zarządzania, które wpływają na efektywność pracy zespołu i sukces całej firmy.

      Szymon Zając

      Ekspert witalni.pl

      Przewijanie do góry