Mowa ciała

Mowa ciała – cieszy się chyba największym zainteresowaniem spośród wszystkich elementów komunikacji niewerbalnej. Część z gestów i duża część mimiki uwarunkowane są biologicznie i stanowią uniwersalny język na całym świecie. Każdy, bez względu na pochodzenie, zrozumie posłany w jego stronę uśmiech lub przestraszy się ściągniętych w gniewie brwi. To świadczy o wrodzoności pewnego obszaru komunikacji niewerbalnej.
Podobnie ma to miejsce w świecie zwierząt – kot jeży sierść na grzbiecie, aby zwiększyć swój rozmiar i odstraszyć wroga. Pies macha ogonem, aby wyrazić sympatię i zainteresowanie. W świecie ludzi zachodzi jednak ciekawe zjawisko. Pomimo istnienia uniwersalnego języka ciała, który wszędzie będzie rozpoznawalny, istnieją gesty czy określone zachowania, czytelne tylko w danych kulturach. To tak, jakby nagle spotkały się dwa gatunki zwierząt – jeden gatunek może nie odczytać komunikatu osobnika drugiego gatunku. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce, gdy natkną się na siebie przedstawiciele różnych kultur.

Spis treści

Mowa ciała a kultura

W mowie niewerbalnej niezwykle silne oddziaływanie ma dotykJednak nie we wszystkich kulturach dopuszczalne będzie jego stosowanie. Nawet w społecznościach zachodnich, gdzie występuje bardziej swobodne podejście do dotyku, jest on często zarezerwowany dla najbliższych osób. To dlatego społeczeństwo wykształciło całą masę sposobów komunikowania się językiem własnego ciała. Przyjrzyjmy się choćby gestowi uniesionego kciuka. Zazwyczaj oznacza on „wszystko okej”, „dobra robota”. Jednak gwałtowne szarpnięcie nim do góry sygnalizuje, że ktoś ma się stąd wynosić i to szybko. W jeszcze innej sytuacji jest to neutralny sposób złapania autostopu. Zatem są to trzy w dużej mierze sprzeczne komunikaty. Pierwszy wyraża pozytywne emocje, drugi wręcz przeciwnie, jest ostrzeżeniem, z kolei trzeci komunikuje prośbę. Gest ten posiada więc co najmniej trzy znaczenia w naszej kulturze. Gdyby jednak użyć go w innych zakątkach świata, mogłoby okazać się, że wykonujemy obraźliwy gest, oznaczający to samo, co palec środkowy. Zatem zalecana jest świadomość znaczenia konkretnych gestów w kulturze, w której aktualnie przebywamy.

mowa ciała

Język ciała

Język ciała obejmuje sześć kategorii: mimika twarzyprzyjmowana postawa ciałaton głosuwykonywane gestykontakt wzrokowydystans zachowywany do rozmówcy. Na drodze socjalizacji i wychowania, a także dzięki uwarunkowaniom genetycznym dziecko mimowolnie uczy się powyższych elementów, które później wykorzystuje w świadomy sposób. Istnieją jednak przypadki, w których powyższe składowe nie mają zastosowania. Na przykład osoby ze spektrum autyzmu będą miały trudności w komunikowaniu się zarówno werbalnym i niewerbalnym. Podobnie osoby niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo mogą wykazywać takie objawy. Zdarza się również, że niektóre uszkodzenia mózgu będą wywoływać trudności w zakresie komunikacji.

Znaczenie mowy ciała w komunikacji

Mowa ciała odgrywa kluczową rolę w codziennej komunikacji, a jej znaczenie jest często niezrozumiane lub bagatelizowane. W wielu przypadkach to właśnie drobne gesty, mimika twarzy czy ton głosu mogą przesądzać o tym, jak jesteśmy odbierani przez innych. W codziennym życiu zwracamy uwagę na to, co mówi rozmówca, jednak często zapominamy, że równie ważne jest to, jak mówi.

Szkolenie Wystąpienia publiczne
Zdobądź pewność siebie i przyciągnij uwagę odbiorców.
 
Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Mowa ciała
    Brak danych o stanowisku.
    Brak danych o opisie.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Neuroselling
    Szkolenie online
    Neuroselling

    Termin wkrótce

    Darmowy webinar
    Asertywny menedżer, czyli jak egzekwować zadania i nie być TYM ZŁYM
    29.04.2025 20:00:00
    Przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej
    Szkolenie online
    Przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej

    Termin wkrótce

    Powiązane artykuły

    Analiza transakcyjna to klucz komunikacji i poprawy relacji międzyludzkich, oferując praktyczne narzędzia do zrozumienia interakcji.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj różne style zarządzania i dowiedz się, jak wybrać ten, który najlepiej wspiera rozwój zespołu oraz realizację celów.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Zasady skutecznej komunikacji – kluczowe wskazówki, które pomogą w efektywnym i asertywnym porozumiewaniu się. Dowiedz się, jak przemyślane wypowiedzi, odpowiednie warunki rozmowy, jasne komunikaty oraz aktywne słuchanie mogą poprawić relacje z innymi i zwiększyć efektywność w pracy.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top