nawyki

Nawyki - najważniejsze pojęcia związane z nawykami

Czym tak naprawdę jest nawyk? – w psychologii termin ten oznacza czynność, która jest uskuteczniania poprzez świadome powtarzanie, w celu wykonywania jej w przyszłości systematycznie i automatycznie. Tego typu nawyki nazywa się nawykami świadomymi (terminologia rosyjska) lub generatywnymi (terminologia amerykańska).

Spis treści

Nawyki - najważniejsze pojęcia

nawyki

Czym właściwie są nawyki?

W socjologii nawyk oznacza czynność rutynową, powtarzaną bez szczególnej uwagi, stanowiącą bazę porządku społecznego, czyli stanu funkcjonowania i zachowania się jednostki, które gwarantują egzystencję i postęp cywilizacji.


Do wykształcenia nawyku, wg badań ekspertów psychologii i socjologii, najczęściej potrzeba od 20 do 70 dni, w zależności od indywidualnych predyspozycji jednostki. Wartości te oczywiście mogą być mniejsze lub większe.

 

Możemy wyróżnić następujący podział nawyków:

 

  1. Nawyk ruchowo-czuciowy – nauczona, automatyczna czynność spostrzeżeniowo-ruchowa, czerpiąca z mechanizmów neurofizjologicznych. Umożliwia podjęcie działań z większą pewnością siebie, dzięki opanowaniu określonych umiejętności oraz uzyskanie przewidywalnych wyników np. w sporcie, muzyce, rzemiośle (koordynacja „oko-ręka”).
  2. Nawyk językowy – zwroty i słowa, których używamy najczęściej; określają nasz sposób komunikacji, a także podejście, nastawienie, sposób myślenia i sposób bycia oraz stosunki z innymi ludźmi. Przykładem mogą być zwroty takie jak „nie mogę”, „muszę”, „dam radę”, „nie chcę”. Ponadto takie nawyki językowe determinują i wzmacniają jeszcze bardziej nasz sposób myślenia.
  3. Nawyk myślowy – automatyczny proces myślowy, który zazwyczaj usprawnia nam codzienne działanie; ułatwia podejmowanie czynności, bez konieczności zastanawiania się nad każdym, najmniejszym działaniem. Mogą jednak, jak każdy nawyk przekształcić się na naszą niekorzyść, powodując u nas niewłaściwe emocje. Przykładem może być ciągłe porównywanie się do innych osób.
  4. Nawyk poznawczy – automatyczny proces poznawczy, tworzący i zmieniający struktury poznawcze, najczęściej błędny, charakteryzujący się nielogicznym postrzeganiem i odbieraniem zewnętrznego świata, a co za tym idzie, tworzeniem niewłaściwych założeń np. negatywne nastawienie w stosunku do konkretnych osób: „Szef na pewno znowu mnie skrytykuje”.
Szkolenie Efektywność osobista

Skuteczne techniki zwiększania efektywności na podstawie MTQ48.

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Nawyki – najważniejsze pojęcia związane z nawykami
    Brak danych o stanowisku.
    Brak danych o opisie.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Trening asertywności
    Szkolenie online
    Trening asertywności 12.06
    12.06.2025
    Szkolenie Trening kreatywności
    Szkolenie online
    Trening Kreatywności

    15.09-

    16.09.2025
    Szkolenie Zarządzanie energią osobistą
    Szkolenie online
    Zarządzanie energią osobistą
    13.06.2025

    Powiązane artykuły

    Gettings things done (GTD) to sposób na efektywne zorganizowanie swoich zadań do wykonania, opracowany przez Davida Allena. Na czym polega jego metoda? Jak zastosować GTD w praktyce? Sprawdź w naszym słowniczku.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Czym jest analiza PEST i co się na nią składa? Poznaj obszary i 3 kroki analizy PEST, które wspierają cały proces zarządzania strategicznego firmy.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj Analizę Portera i zidentyfikuj kluczowe siły wpływające na konkurencyjność Twojej firmy. Wykorzystaj narzędzia Portera do efektywnego planowania strategicznego.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top