przywództwo w zarządzaniu

Przywództwo w zarządzaniu

Przywództwo w zarządzaniu – w celu przyjrzenia się bliżej przywództwu sięgnijmy jeszcze głębiej i zastanówmy się czym jest władza? W prostym rozumieniu to sprawowanie nadzoru i kontrola zasobów. Dlatego też cechą władzy jest asymetryczność. Dostęp do władzy zawsze jest ograniczony i uzyskanie przywileju jej dzierżenia przypadnie tylko nielicznym. Władza – a więc przywództwo – może być ścisła albo swobodna. Choć nie zawsze wykorzystywana w słusznych celach, jest potrzebna w każdej grupie, nawet pod słabą postacią, ponieważ porozumienie się i podjęcie decyzji byłoby niemożliwe ze względu na różne zdania i poglądy członków grupy małej, jak na przykład zespół pracowniczy lub dużej, jak naród jednego państwa. Władzy można się sprzeciwiać, popierać ją, sprawować, jednak jest potrzebnym konstruktem, który pozwala funkcjonować całym społeczeństwom.

Spis treści

Przyznawanie przywództwa i koszt jego sprawowania.

Wbrew pozorom większość ludzi swobodnie poddaje się przywództwie i nie ma w tym nic złego. Mądry lider umie poprowadzić grupę tam, gdzie zaspokoi ona najwięcej swych potrzeb. Co ciekawe, władza nie tylko jest zdobywana. Jest także dobrowolnie lub mimowolnie przyznawana przez ludzi. Poddanie się władzy jest wręcz wygodne, ponieważ wtedy ostateczna decyzja należy do przywódcy. Jest to przywilej, jednak okupiony pewnym kosztem – lider jednocześnie bierze na siebie odpowiedzialność za podjęte działania i to on w dużej mierze poniesie konsekwencje złego wyboru. Wystarczy wyobrazić sobie osobę zarządzającą zespołem – to ona zbierze najwięcej krytyki i oskarżeń, gdy wykonanie jakiegoś zadania się nie powiedzie.

Kto może stać się przywódcą?

Kto zatem zdobywa przywilej przywództwa? Są to jednostki aktywne i dobrze widoczne na tle innych. Dodatkowo muszą wykazywać się wysokimi kompetencjami społecznymi, a także posiadać zauważalną wiedzę, która wyróżnia takie osoby wśród grupy. Można powiedzieć, że ,,byle kto” nie zostanie przywódcą. Kolejnym tego czynnikiem jest to, że inni muszą widzieć korzyści, jakie grupa uzyska poprzez kierownictwo tej właśnie osoby. Atutami zwiększającymi szanse na władzę są uczciwość i sprawiedliwość. Niestety, umiejętne stosowanie manipulacji może zwiększyć szanse uzyskania władzy.

Przywództwo a zarządzanie.

Przywództwo ma wiele wspólnego z zarządzaniem, w końcu przywództwo to zarządzanie ludźmi i zasobami. Ponadto zarządzanie to władza pod postacią opieki nad mniejszą grupą ludzi. W takiej relacji obie strony muszą mieć do siebie zaufanie. Jego brak nie sprawdzi się, gdy na każdym kroku obecne będą wzajemne podejrzenia. Grupa bowiem chce powierzyć siebie w ręce kogoś odpowiedzialnego, kto będzie stał za nią murem oraz poprowadzi, gdy będzie to konieczne.

Szkolenie Budowanie autorytetu menedżera

Szkolenie "Budowanie autorytetu menedżera"

Naucz się budować autorytet menedżera, zdobywając zaufanie zespołu i skutecznie nim zarządzając.
Autor
Szymon Zając

Szymon Zając

Redaktor naczelny witalni.pl
Spis treści

    O autorze

    Szymon Zając
    Redaktor naczelny witalni.pl
    Szymon Zając, redaktor naczelny witalni.pl, to wszechstronny ekspert SEO z ponad 2-letnim doświadczeniem, zdobytym w firmach takich jak All Windows Group oraz Oferteo.pl. Jako specjalista SEO, Szymon pracował nad optymalizacją stron internetowych oraz zaawansowanymi analizami danych. Jego kompetencje techniczne obejmują nie tylko SEO, ale także automatyzację procesów. Jako redaktor naczelny witalni.pl nadzoruje tworzenie treści oraz ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dodatkowo prowadzi projekty związane z implementacją nowoczesnych rozwiązań AI w strategiach marketingowych i innych obszarach biznesu.
    Szymon Zając

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Budowanie autorytetu menedżera
    Szkolenie online
    Budowanie autorytetu menedżera
    22.05.2025
    Szkolenie Początkujący menadżer
    Szkolenie online
    Początkujący menadżer

    23.06-

    24.06.2025
    Szkolenie Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole
    Szkolenie online
    Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole

    19.05-

    20.05.2025

    Powiązane artykuły

    Gry team buildingowe stały się kluczowym narzędziem w firmach dążących do lepszej integracji zespołu, budowania zaufania i poprawy komunikacji. W naszym artykule przyjrzymy się różnorodnym aktywnościom, które wspierają współpracę zarówno w środowisku biurowym, jak i zdalnym, oraz omówimy ich liczne korzyści dla organizacji.

    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Potencjalny styl kierowania jest kluczowym elementem w zarządzaniu zespołem, który wpływa na atmosferę pracy oraz relacje z pracownikami. Odkryj, jak przekonania i cechy lidera kształtują efektywność zarządzania.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Przywództwo w organizacji – rozwijaj umiejętności zarządzania zespołem i inspiruj innych do osiągania wspólnych celów
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top