Strona główna > Baza Wiedzy > Zarządzanie i przywództwo > Przywództwo - praktyczne definicje i przykłady
Przywództwo - praktyczne definicje i przykłady
Pojęcie „przywództwo” nie jest możliwe do jednoznacznego, właściwego zdefiniowania. Ogólną definicją będzie: przywództwo to proces, w którym osoba wpływa na innych, aby osiągnąć wspólny cel i kieruje organizacją w sposób, który czyni ją bardziej spójną i zgodną. Poniżej prezentujemy pojęcia związane z przywództwem, sposobami jego praktykowania i wyjaśniającymi istotę tego pojęcia.
Przywództwo – ważne zagadnienia
Przywództwo – pojęcie niejednoznaczne do zdefiniowania
Nie sposób zdefiniować jednoznacznie i właściwie pojęcia przywództwo. Istnieje przekonanie, że jest tyle definicji przywództwa, ile osób starających się je zdefiniować. Przykładowe definicje przywództwa:
Proces, w którym jednostka wpływa na grupę osób, aby osiągnąć wspólny cel.
(2007)
Przywództwo to proces wpływania na zachowanie innych osób, aby chętnie i entuzjastycznie pracować na rzecz osiągnięcia określonych celów. Wskazuje na zdolność jednostki do utrzymywania dobrych relacji z ludźmi i motywowania innych do osiągania celów organizacyjnych
(2009)
Przywództwo inspiruje innych do realizacji Twojej wizji zgodnie z ustalonymi przez Ciebie parametrami, o ile staje się to wspólnym wysiłkiem, wspólną wizją i wspólnym sukcesem.
(2012)
Przywództwo jest procesem wpływu społecznego, który maksymalizuje wysiłki innych osób zmierzające do osiągnięcia celu.
(2013)
Przywódcą się rodzi czy staje?
Jest wiele przekonań świadczących o tym, że przywódcą się rodzimy. Od urodzenia posiadamy pewne predyspozycje naturalne, które z czasem są kształtowane i rozwijane, przybierając odpowiednią formę. Niektóre posiadane przez nas cechy mogą wpływać na nasze działania, Arthur Jago (1982) nazywa to Trait Leadership (ang. cechy przywództwa).
Kiedyś uważano, że przywódcy się rodzili, a nie byli tworzeni. Jednak dziś ostatecznie uważa się, że przywódcą się staje, a nasze wrodzone predyspozycje wspomagają proces przywództwa i pomagają podejmować decyzje i działania sprawniej czy skuteczniej. Podczas nauki przywództwa nabywane zasoby umiejętności, a w szczególności wiedzy, mogą wpływać na predyspozycje naturalne i cechy przywódcy, takie jak: przekonania, wyznawane wartości, etykę czy charakter. To właśnie wiedza i umiejętności, a także doświadczenie ostatecznie wpływają na proces przywództwa. Jednocześnie inne atrybuty przywódcy, predyspozycje naturalne, wpływają na pewne cechy, które czynią jego wyjątkowym i kształtują ten indywidualny styl przywództwa przez niego praktykowany.
O autorze
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!
Powiązane artykuły
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl