Hero image - samodyscyplina

Nawyk samodyscypliny

SAMODYSCYPLINA – inaczej samoregulacja, samokontrola, silna wola; czyli zdolność panowania nad swoimi emocjami i zachowaniami. Umiejętność ta jest szczególnie ważna przy wyrabianiu nowych nawyków i dążeniu do osiągnięcia długoterminowych celów, wyznaczonych sobie przez nas samych, przy jednoczesnym ignorowaniu zachcianek, pokus, które mogą dać nam tylko krótkoterminowe i bezpośrednie korzyści. Niektórzy mają bardzo rozwiniętą tę zdolność, inni muszą się jej nauczyć.

Samodyscyplina buduje naszą siłę, wytrwałość i charakter. Zmuszanie się do robienia rzeczy, na które nie zawsze mamy ochotę lub powstrzymywanie się od wykonania tych, które chcemy zrobić w danym momencie, nie jest prostym zadaniem. Samodyscyplina pomaga w budowaniu nawyków – im wyższy jej poziom, tym prościej jest to zrobić. Istnieje kilka metod, wspomagających rozwój samodyscypliny.

Spis treści

Jakie metody wspierają rozwój samodyscypliny?

samodyscyplina

1. Świadomość konsekwencji podjęcia danego działania lub jego zaniechania

musimy najpierw uświadomić sobie, co się stanie, jeśli coś zrobimy lub czegoś nie zrobimy np. gdy wypijemy dzisiaj wino, jutro będziemy się źle czuć. Jest to realna konsekwencja i zdając sobie z niej sprawę, jesteśmy bardziej zmobilizowani, by przykładowego wina nie pić.

2. Wyznaczanie sobie celów

wiele celów wymaga systematycznej pracy, by je osiągnąć, aby regularnie wykonywać daną czynność, potrzebna jest samodyscyplina np. wyznaczamy sobie cel, by studiować w Londynie. Musimy w związku z tym codziennie przez określony czas uczyć się języka angielskiego.

3. Stosowanie nagrody za dotychczasowe postępy

takie małe przyjemności będą stanowić dodatkową motywację do wykonywania lub nie wykonywania danych czynności. Ważne jest, by były to nagrody inne, niż to, co robimy lub przeciw czemu „walczymy” np. za odbycie wszystkich treningów w tym tygodniu możemy wybrać się do kina, a nie zjeść fast food.

4. Opracowywanie scenariuszy reagowania wobec różnych wydarzeń i pokus

te na pewno się pojawią. Może to być nagły deszcz w sobotę rano, gdy mieliśmy pobiegać albo tort przyniesiony przez koleżankę z pracy. Musimy przewidzieć takie sytuacje i zastanowić się, jak zareagujemy – wtedy mamy większą pewność, że rzeczywiście wytrwamy w swoim postanowieniu, czyli przykładowo pójdziemy pobiegać mimo deszczu, a na wizję zjedzenia smacznego tortu pozostaniemy niewzruszeni.

5. Analiza siebie i swoich zachowań

metoda ta pomaga podnieść poziom naszej samodyscypliny, ponieważ jesteśmy świadomi każdej czynności i możemy wyciągać z niej wnioski np. zapisujemy ilości jedzenia, które spożyliśmy w ciągu dnia.

6. Nastawienie na korzyści

większą samodyscyplinę uzyskamy robiąc coś, ponieważ w przyszłości się to opłaci, niż gdybyśmy robili to ze strachu przed tym, co może się stać jeśli tego nie zrobimy. Oczywiście świadomość konsekwencji jest ważna, ale nie mogą one stanowić głównej motywacji (pkt. nr 1)

7. Realizowanie celów małymi krokami

porwanie się na duży cel, w momencie gdy nie mamy odpowiednich umiejętności czy energii może skutkować porażką. Lepiej podzielić go na mniejsze części lub wykonywać etapami np. jeśli dawno nie uprawialiśmy sportu, ciężko będzie nam wykonywać trening codziennie. Z początku możemy być zmotywowani, ale po jakimś czasie poczujemy się przetrenowani i zniechęceni. Lepiej wykonywać ćwiczenia co drugi dzień i stopniowo zwiększać ich ilość i częstotliwość.

Szkolenie Efektywność osobista

Skuteczne techniki zwiększania efektywności na podstawie MTQ48.

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Samodyscyplina
    Brak danych o stanowisku.
    Brak danych o opisie.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Neuroselling
    Szkolenie online
    Neuroselling

    Termin wkrótce

    Darmowy webinar
    Asertywny menedżer, czyli jak egzekwować zadania i nie być TYM ZŁYM
    29.04.2025 20:00:00
    Przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej
    Szkolenie online
    Przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej

    Termin wkrótce

    Powiązane artykuły

    Artykuł przedstawia skuteczne techniki psychologiczne, które pomagają w ochronie przed mobbingiem w miejscu pracy. Omówione strategie obejmują budowanie wartości osobistych, rozwijanie asertywności, radzenie sobie ze stresem, ustalanie granic zawodowych oraz korzystanie ze wsparcia społecznego. Dodatkowo, przedstawione zostały dostępne formy pomocy dla osób doświadczających mobbingu.

    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Asertywność w miejscu pracy to kluczowy element skutecznej komunikacji i budowania zdrowych relacji zawodowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się, dlaczego umiejętność wyrażania swoich potrzeb i granic jest niezwykle ważna, jakie wyzwania mogą pojawić się w polskim kontekście kulturowym oraz jakie praktyczne techniki mogą pomóc w rozwijaniu tej niezbędnej kompetencji. Dowiedz się, jak asertywność może przyczynić się do lepszego zarządzania zespołem, redukcji stresu i zwiększenia satysfakcji z pracy.

    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Gry symulacyjne to wszechstronne narzędzia, które wyróżniają się różnorodnymi kategoriami, od biznesowych po sportowe i edukacyjne. Dzięki nim użytkownicy mogą doskonalić umiejętności zarządzania, podejmowania decyzji oraz współpracy w realistycznych scenariuszach. W poniższym artykule przedstawiamy główne rodzaje gier symulacyjnych oraz ich zastosowania edukacyjne i praktyczne.

    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top