Strona główna > Baza Wiedzy > Rozwój osobisty i psychologia > Samomotywacja
Samomotywacja
SAMOMOTYWACJA – jest to nawyk motywowania do działania samego siebie. Nieraz jest to dużo trudniejsze zadanie niż motywowanie kogoś innego lub bycie motywowanym przez inne osoby. Wymaga dużego samozaparcia i wytrwałości oraz przede wszystkim skupienia się na pozytywnych wartościach.
Spis treści
Jakie działania określają proces automotywacyjny?
- Wyzwalanie zapału.
- Nastawienie wykonywania danej pracy na osiągnięcie celu.
- Intensyfikacja uwagi w stosunku do określonych czynników (czyli skupianie się na rzeczywistych celach i nie uleganie rozpraszaczom).
- Wypracowanie pozytywnych nawyków, związanych z osiąganiem naszego celu.
- Podejmowanie działań w określonych warunkach (do czasu ich zmiany).
- Uczucie satysfakcji z osiągnięcia celu lub zawodu z powodu niespełnienia.
Jakie są rodzaje motywacji?
- Motywacja wewnętrzna – występuje, gdy rzeczywiście mamy chęć podjęcia jakiegoś działania, wizję nagród i korzyści, jakie otrzymamy podczas wykonywania czynności prowadzących do danego celu i po osiągnięciu go; samomotywacja.
- Motywacja zewnętrzna – występuje, gdy mamy wizję konsekwencji, którym chcemy zapobiec poprzez nasze działanie.
Na co warto skierować uwagę, jeśli chcemy się zmotywować do działania?
- Nastawienie na osiągnięcie celu – musimy być bardzo skupieni na tym, co rzeczywiście chcemy osiągnąć i rozpraszać swojej uwagi i determinacji. Samomotywacja wiąże się bezpośrednio z samodyscypliną, musimy więc rozwinąć wysoki jej poziom, by rezygnacja z czegoś albo podjęcie konkretnych działań przychodziło nam bez trudu.
- Wypracowanie pewności siebie – pewność siebie jest kluczową cechą w osiąganiu sukcesu. Jest to pełna akceptacja siebie i umiejętność działania mimo odczuwanych lęków. Świadomość własnej wartości i zdolność do wybaczania sobie błędów stanowią istotną część samomotywacji. Dzięki temu możemy pozostać zmotywowani nawet pomimo chwili zwątpienia i słabości.
- Określanie precyzyjnych celów i realnych korzyści, płynących z ich osiągnięcia – ogólnie postawiony cel będzie tylko zdaniem na kartce papieru. Aby miał on sens, musi być konkretnie rozpisany, np. zamiast „Nauczę się włoskiego”, lepiej stwierdzić „Nauczę się włoskiego w stopniu komunikatywnym do czerwca 2019 roku”.
- Deklaracja swoich celów innym ludziom – czyli zdobycie świadków, przed którymi będziemy czuli chęć wywiązania się z deklaracji, ponieważ inaczej odniesiemy porażkę w ich oczach.
- Kończenie rozpoczynanych projektów, działań – nie doprowadzone do końca rzeczy będą się tylko piętrzyć i stanowić psychiczny ciężar, który może nas po jakimś czasie przytłoczyć. Jeśli ukończymy wszystkie rozpoczęte działania, będziemy mieć większą motywację, by zabrać się za kolejne.
- Otaczanie się ludźmi o podobnym poziomie ambicji i zbliżonych celach – łatwiej jest przebywać w towarzystwie osób równie zmotywowanych co my sami. Dzięki temu, gdy spadnie nam motywacja, możemy szybko wrócić do formy. Jeśli w naszym życiu będą wyłącznie osoby, które nie mają celów w życiu albo mają złe nawyki, istnieje ryzyko, że my także stwierdzimy, że realizacja postawionych przed sobą wyzwań jest bezsensowna.
- Wizualizowanie celu – tutaj bardzo ważna jest precyzja; wyobrażenie sobie chwili, gdy cel już został zrealizowany musi być jak najbardziej szczegółowe i rzeczywiste przykładowo, jeśli chcemy pobiec w maratonie, musimy wyobrazić sobie siebie podczas biegu, ubranie, jakie mamy, uczucia, które nam towarzyszą, energię, którą zyskamy dzięki poprawionej kondycji, trasę, którą będziemy biec. Urzeczywistnia to nasz cel i bardziej motywuje do działania.
- Wychodzenie spoza strefy komfortu – czyli przełamywanie wewnętrznych barier i oporów, próbowanie nowych rzeczy, na które wcześniej byśmy się nie odważyli. Uświadamia nas to, że jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani, możemy zrobić naprawdę wiele.
- Nagradzanie siebie – nawet za małe sukcesy w drodze ku wielkiemu osiągnięciu; nagradzanie siebie poprawia nasze samopoczucie i motywację.
- Zapisywanie swoich postępów – pomaga w sprawowaniu kontroli nad procesem dążenia do celu. Mając wszystko rozpisane, monitorujemy swoje działania i w przypadku zobaczenia realnych postępów, wzrasta nasza motywacja.
- Wyznaczenie odpowiedniego poziomu trudności danego celu – musi on być realny do osiągnięcia, nie za trudny i nie za łatwy, inaczej możemy szybko się zniechęcić.
Szkolenie "Zarządzanie sobą w czasie"
Popraw efektywność i realizuj więcej zadań przy mniejszym wysiłku.
O autorze
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!
Powiązane artykuły
Jak poradzić sobie z największym pożeraczem czasu jakim jest Internet? Co
zrobić, aby lepiej wykorzystać swój czas? Jakie są inne pożeracze czasu
oraz z jakich aplikacji warto skorzystać, aby się przed nimi chronić?
Dowiedz się z naszego artykułu.
Szymon Zając
Ekspert witalni.pl
Jakie publikacje naukowe kupujemy najczęściej? Sprawdź jaką popularnością
cieszą się poszczególne tematy wśród publikacji naukowych.
Szymon Zając
Ekspert witalni.pl
Odkryj, jak metoda "zjedz tę żabę" może poprawić Twoją produktywność i pomóc w walce z prokrastynacją. Dowiedz się, jak efektywnie rozpocząć dzień od najtrudniejszych zadań i uniknąć typowych błędów. Zyskaj praktyczne wskazówki i techniki, aby zwiększyć efektywność w pracy i w życiu osobistym.
Szymon Zając
Ekspert witalni.pl