Strona główna > Baza Wiedzy > Rozwój osobisty i psychologia > Technika implementacji intencji
Technika implementacji intencji
IMPLEMENTACJA INTENCJI – inaczej wdrożenie, realizacja intencji (zamiarów, celów); część procesu decyzyjnego, polegająca na stawianiu sobie celów i podejmowaniu decyzji prowadzących do ich osiągania. Teorię implementacyjną stworzył w 1993 roku Peter Gollwitzer.
Jak korzystać z techniki implementacji intencji?
Aby skutecznie używać tej metody, należy świadomie „zaprogramować” swój umysł w pewien określony tutaj sposób, stosując zdania warunkowe: „Jeżeli jestem w sytuacji x, to muszę zachować się w sposób y”. Przykładowo, można założyć, że jeśli będziemy chcieli obejrzeć kolejny odcinek serialu, sięgniemy po książkę. Formułować można również w ten sposób konsekwencje np. „Jeśli zjem hamburgera, pójdę wieczorem na siłownię” (każdym razem, gdy zjemy hamburgera, jesteśmy zobowiązani pójść na siłownię) albo stany i uczucia, w których chcemy się znaleźć np. „Jeśli on znowu podważy moje zdanie, pozostanę spokojny”.
Metoda ta pozwala nam na przejęcie kontroli nad niechcianymi odruchami, zwiększa motywację i pomaga wypracować nowe nawyki. Przy wyznaczaniu celów należy określić, co chcemy zrobić i powiązać to z czynnością – można także zapisać nasze działanie, ponieważ samo wyrażenie chęci może okazać się tylko zdaniem rzuconym w przestrzeń. Po jakimś czasie nasz umysł automatycznie kojarzy określone sytuacje z danymi czynnościami.
Poznaj inne przykłady formułowania implementacji intencji:
1. Kiedy będę jechać tramwajem, poczytam książkę.
2. Jeżeli jem sama lunch, będę uczyć się języka francuskiego.
3. Jeżeli będę chciała zamówić pizze, zrobię zdrowy posiłek.
4. Jeżeli będę mieć ochotę pójść do klubu, skręcę i pójdę do kina.
5. Gdy dostanę wypłatę, w pierwszej kolejności wpłacę określoną sumę na konto oszczędnościowe.
6. Jeżeli policzę do dziesięciu, uspokoję się.
7. Jeżeli słyszę dźwięk budzika, od razu wstaję z łóżka.
8. Kiedy ubiorę sportowy t-shirt, pójdę na rower.
9. Kiedy zrobię sobie kawę, będę pracować nad projektem.
10. Kiedy wychodzę na spacer z psem, wybieram dłuższą trasę.
Wyzwania i narzędzia wspierające technikę implementacji intencji
Mimo licznych korzyści, technika implementacji intencji może wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Do najczęstszych trudności należy precyzyjne określenie celów oraz zarządzanie czasem i zasobami. Z tego powodu, elastyczne dostosowywanie planu w odpowiedzi na zmieniające się okoliczności jest kluczowe. Aby wspierać proces implementacji, dostępne są narzędzia takie jak Trello i Asana, które umożliwiają efektywne planowanie i monitorowanie postępów. Ponadto, aplikacje do zarządzania czasem, takie jak Toggl i RescueTime, pomagają w skutecznym zarządzaniu zasobami. Techniki organizacyjne, takie jak metoda GTD (Getting Things Done), również wspierają systematyzację działań, co przyczynia się do większej efektywności w realizacji intencji.
Przyszłość techniki implementacji intencji
W przyszłości technika implementacji intencji będzie się rozwijać wraz z postępem technologicznym. Nowe narzędzia i metody mogą znacząco ulepszyć proces planowania oraz monitorowania postępów. Z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe oraz rozwój nowych technologii, można spodziewać się, że technika ta będzie przynosiła nowe możliwości i wyzwania. W związku z tym, technika implementacji intencji pozostanie istotnym narzędziem w osiąganiu celów i skutecznym realizowaniu zamierzonych intencji. Warto śledzić zmiany i dostosowywać swoje podejście, aby w pełni wykorzystać potencjał tej metody.
Szkolenie "Zarządzanie sobą w czasie"
Popraw efektywność i realizuj więcej zadań przy mniejszym wysiłku
O autorze
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!
Powiązane artykuły
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl