Hero image - twórcze myślenie

Twórcze myślenie

TWÓRCZE MYŚLENIE – sposób myślenia pochodzący od myślenia produktywnego, mający na celu znalezienie nowych rozwiązań poprzez nakierowanie toku myślenia w zupełnie nowe kierunki. Twórcze myślenie, to również odrzucenie powszechnie przyjętych konwencji i schematów oraz spojrzenie na posiadaną już wiedzę z szerszej, innej perspektywy.

Spis treści

Czy twórczego myślenia można się nauczyć?

Tak. Na zdolność twórczego i kreatywnego myślenia wpływają min. doświadczenie, inteligencja, emocje a także praktyczna wiedza w zakresie technik twórczego myślenia. Powszechnie przyjmuje się, że zdolność twórczego myślenia spada wraz ze wzrostem naszego wieku. Pierwszą definicję twórczego myślenia opracował w I połowie XX wieku Max Wertheimer, jeden z ojców założycieli nowoczesnej psychologii, który twierdził, że twórcze myślenie to przebudowa i podważenie posiadanej wiedzy i dzięki temu zyskanie dostępu do istoty danego zagadnienia. Twórcze myślenie po prostu jest wtedy, gdy potrafimy zrozumieć pewne rzeczy w zupełnie w inny sposób.

Myślenie twórcze pozwala jednostce na odkrywanie nowych rzeczy, ale równieaż wzbogaca wiedzę ogólnie powszechną na całym świecie. Przykładowo, jeśli jedna osoba dzięki nieszablonowemu myśleniu odkryje jakiś lek lub sposób leczenia danej choroby, zyska na tym cały świat, a dotychczasowe dane zostaną uzupełnione o nowe wiadomości.Twórcze myślenie może mieć różną postać i przejawiać się w wielu dziedzinach działalności człowieka.

Czy twórczość i kreatywność to jedynie domena artystów?

Twórczość i kreatywność nie jest tylko i wyłącznie domeną artystów, chociaż ze względu na ich profesje, z pewnością twórcze myślenie przychodzi im łatwiej. W swoich działaniach nieustannie korzystają z mechanizmów kreatywnego myślenia, nie tylko po to, by tworzyć „sztukę dla sztuki”, czyli rzeczy piękne, ale nieużytkowe. Obecnie, pozostając w temacie sztuki i działań artystycznych, artystą może być architekt czy projektant, który tworzy już dzieła sztuki użytkowej.

Nieraz, dzięki umiejętności twórczego myślenia, są to rzeczy nowe, unikalne i ukierunkowane na rzeczywiste potrzeby konkretnego odbiorcy albo są odpowiedzią na różne problemy, często w skali globalnej. Umiejętność twórczego myślenia pozwoliła np. Leonardo da Vinci zarówno na tworzenie pięknych rysunków i obrazów, jak i wynalazków wyprzedzających jego czasy o kilka stuleci.

Techniki rozwijające twórcze myślenie

Twórcze myślenie można rozwijać na wiele sposobów, stosując różnorodne techniki pobudzające naszą wyobraźnię. Jedną z popularnych metod jest burza mózgów, która polega na generowaniu jak największej liczby pomysłów w krótkim czasie. Co ważne, w tym procesie nie oceniamy ich pod kątem wartości, ale swobodnie tworzymy koncepcje, które mogą wydawać się na początku nietypowe lub abstrakcyjne. Celem tej metody jest odblokowanie kreatywności oraz zmiana perspektywy myślenia. Dzięki regularnemu stosowaniu takich technik, jesteśmy w stanie szybciej i łatwiej znajdować innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach życia, ponieważ pozwalają one na odkrywanie nowych dróg i możliwości.

Zastosowanie twórczego myślenia w biznesie

Kreatywność jest kluczowa nie tylko w sztuce, ale także w nauce i biznesie. Przedsiębiorcy, którzy myślą nieszablonowo, często tworzą unikalne produkty lub usługi, wyróżniające się na rynku. Wprowadzenie twórczego podejścia do zarządzania pomaga w adaptacji do szybko zmieniających się warunków i wyzwań. Firmy takie jak Google czy Apple od lat stawiają na innowacyjne myślenie swoich pracowników, co przekłada się na ich sukces. Z uwagi na to, że twórcze myślenie można rozwijać, warto inwestować w szkolenia oraz warsztaty, które pomagają odkryć i rozwinąć drzemiący w nas potencjał. Podsumowując, twórcze myślenie jest fundamentem nowoczesnego biznesu, dlatego warto je rozwijać i wspierać.

Szkolenie Trening kreatywności

Szkolenie "Trening kreatywności"

Zwiększ kreatywność i myślenie poza schematami, tworząc innowacje

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Twórcze myślenie
    Brak danych o linku.
    Brak danych o linku.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Zarządzanie energią osobistą
    Szkolenie online
    Zarządzanie energią osobistą
    24.02.2025
    Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
    Szkolenie online
    Zarządzanie sobą w czasie
    28.02.2025
    Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
    Szkolenie online
    Zarządzanie sobą w czasie

    21.01-

    22.01.2025

    Powiązane artykuły

    Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać sprzedażą sezonową i wykorzystać potencjał low season, by zwiększyć zyski i przyciągnąć klientów nawet w mniej aktywnych okresach.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj czym jest Programowanie Neurolingwistyczne (NLP), jakie techniki obejmuje oraz jakie kontrowersje budzi. Dowiedz się, czy NLP może skutecznie wspierać rozwój osobisty i zawodowy.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    W związku z prężnym rozwojem handlu międzynarodowego Unia Europejska wprowadziła pewne regulacje ułatwiające rozliczenia podatku VAT. Procedura VAT OSS została zainicjowana dla przedsiębiorców ze stałą siedzibą na terytorium UE. Kto składa VAT OSS? Rejestracja w systemie jest konieczna po przekroczeniu progu sprzedaży w krajach, gdzie odbywa się handel.
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top