Hero image - Uwaga dowolna

Uwaga dowolna

Uwaga dowolna – polega na świadomym podjęciu się jakiegoś działania, na celowym skierowaniu uwagi poprzez wykorzystanie jednej z jej funkcji. W każdym momencie ilość informacji docierających z otoczenia (i naszego ciała) znacznie przekracza możliwości poznawcze. W celu skutecznego działania oraz uniknięcia przeciążenia systemu poznawczego umysł wykształcił różne procesy uwagowe, które stosujemy niemal codziennie.

 

Spis treści

Rozróżniamy pięć funkcji uwagi

Selektywność

Umysł selekcjonuje docierające do niego informacje, jedne traktując jako ważne (sygnały), a inne jako nieważne (szum) i zakłócające (dystraktory). Jest to najważniejsza funkcja uwagi.

Uwaga Ogólna

Przeszukiwanie

Czyli przeszukiwanie pola percepcyjnego, a więc poszukiwanie konkretnych obiektów czy cech, ignorując pozostałe. Wykorzystujemy ten aspekt uwagi na przykład poszukując w supermarkecie konkretnego makaronu. Mijamy wówczas na całe rzędy spaghetti, ale kiedy natrafimy na świderki – nasz umysł zostaje pobudzony i następuje identyfikacja poszukiwanego obiektu.

Przedłużona koncentracja

To monitorowanie otoczenia przez dłuższy czas w oczekiwaniu na pojawienie się określonych bodźców. Występuje, gdy czekamy na swoją kolej z numerkiem w urzędzie. Inaczej zwana ,,czujnością’’. Niestety im dłużej uruchomiona jest koncentracja, tym efektywność i szybkość reakcji spadają w miarę upływu czasu.

Podzielność

Koncentracja na więcej niż jednym obiekcie/sytuacji/bodźcu. Wykonywaniu kilku czynności naraz, np. rozmawianie przez telefon i jednoczesne prowadzenie samochodu, słuchanie wykładu i robienie notatek. Badania pokazały, że podczas wykonywania dwóch zadań naraz istotną rolę odgrywa trudność zadania priorytetowego. Można wtedy wyznaczyć tzw. ,,punkt załamania’’, powyżej którego wykonanie zadania jest niemożliwe. Im większe zasoby poznawcze jednostki, tym wyższy punkt załamania i tym większa podzielność uwagi.

Przerzutność

Zdolność uwagi do przełączania się między wieloma zadaniami. Przebiega poprzez nagłe zahamowanie jednego procesu poznawczego i uruchomienie drugiego. Często wynikają z tego koszty poznawcze, np. dłuższy czas wykonania zadania, które zostało przerwane lub większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu. Przerzutność wykorzystujemy bardzo często w naszym życiu: w pracy, w szkole, podczas obowiązków domowych. Wyjątkiem jest przerzucenie uwagi na czynność niepodobną do pierwszej czynności – wówczas skuteczność nie spada. Przerwanie zadania umysłowego wykonywaniem ćwiczeń fizycznych może nawet poprawić jakość wykonania zadania.

Szkolenie Efektywność osobista

Skuteczne techniki zwiększania efektywności na podstawie MTQ48.

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Szymon Zając
    Redaktor naczelny witalni.pl
    Szymon Zając, redaktor naczelny witalni.pl, to wszechstronny ekspert SEO z ponad 2-letnim doświadczeniem, zdobytym w firmach takich jak All Windows Group oraz Oferteo.pl. Jako specjalista SEO, Szymon pracował nad optymalizacją stron internetowych oraz zaawansowanymi analizami danych. Jego kompetencje techniczne obejmują nie tylko SEO, ale także automatyzację procesów. Jako redaktor naczelny witalni.pl nadzoruje tworzenie treści oraz ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dodatkowo prowadzi projekty związane z implementacją nowoczesnych rozwiązań AI w strategiach marketingowych i innych obszarach biznesu.
    Szymon Zając

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Zarządzanie sobą w czasie
    Szkolenie online
    Zarządzanie sobą w czasie

    16.09-

    17.09.2025
    Szkolenie Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole
    Szkolenie online
    Zarządzanie konfliktem i współpraca w zespole

    29.09-

    30.09.2025
    Szkolenie Trening kreatywności
    Szkolenie online
    Trening Kreatywności

    15.09-

    16.09.2025

    Powiązane artykuły

    Jak kursy i szkolenia w CV wpływają na przewagę w rekrutacjach? Jakie kursy i szkolenia wpisać w CV? Jak je opisać, aby zyskać zainteresowanie w rekrutacji?
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Odkryj siłę kreatywnego i analitycznego myślenia – klucz do rozwiązywania problemów i podejmowania trafnych decyzji.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Jak poradzić sobie z największym pożeraczem czasu jakim jest Internet? Co zrobić, aby lepiej wykorzystać swój czas? Jakie są inne pożeracze czasu oraz z jakich aplikacji warto skorzystać, aby się przed nimi chronić? Dowiedz się z naszego artykułu.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Przewijanie do góry