Hero image - Uwaga

Uwaga

Uwaga – jest systemem odpowiedzialnym za selekcję informacji i zapobieganie negatywnym skutkom przeładowania systemu poznawczego przez nadmiar danych. Uwaga może selekcjonować informacje z otoczenia nawet wtedy, gdy nie będą się one dostawać do świadomości. Zjawiska, które zachodzą wciąż w polu uwagi, ale są nieuświadomione, nazywamy „procesami przeduwagowymi„.

Spis treści

Uwaga a świadomość

Uwaga

Należy więc odróżnić uwagę od świadomości, które mogą być ze sobą mylone. Świadomością będzie zdawanie sobie sprawy z własnych procesów psychicznych, z tego, co jest przedmiotem spostrzegania, myślenia, doznań emocjonalnych. Świadome przetwarzanie informacji występuje, gdy człowiek zdaje sobie sprawę z przebiegu procesu poznawczego oraz dysponuje wiedzą o rezultatach tego procesu, zaś świadomość procesu ma wpływ na jego przebieg. Świadomością jest subiektywne odzwierciedlenie rzeczywistości. Dany proces można uznać za nieświadomy, gdy nie wyzwala subiektywnego doświadczenia i nie można go w żaden sposób odtworzyć, zrelacjonować, nawet w optymalnych warunkach.

Sprawdź, jak to działa!

Zatem uwaga stanowi proces szerszy i nadrzędny nad świadomością, uwaga obejmuje więcej informacji, tylko te, które wyselekcjonuje, trafiają do świadomości, jeśli się na nich skupimy. Dopiero z tych informacji będziemy sobie zdawać sprawę i będziemy ich świadomi. Nawet teraz możesz wykonać mały eksperyment: czytając ten tekst prawdopodobnie w polu twojej uwagi są bodźce takie jak dźwięki samochodów za oknem, śpiew ptaków, zapach kawy stojącej obok na stole czy siedzenie na krześle ze zgarbionymi plecami. Ale dopiero, kiedy zdasz sobie z nich sprawę, trafią one do twojej świadomości, ponieważ dotychczas, czytając w skupieniu, nie rejestrowałeś tych wszystkich dźwięków czy odczuć.

Selektywność

Istotą uwagi jest selektywność, czyli proces wyboru bodźców istotnych (nazywanych sygnałami) kosztem odrzucenia tych nieważnych (zwanych szumem) oraz zakłócających (dystraktorów). Dobrym przykładem takiej selekcji może być przedstawiony powyżej eksperyment, zatopienie się w lekturze, malowanie obrazu przez artystę i wiele innych czynności, które wymagają skupienia i pochłaniają dużo zasobów uwagi.

Jak poprawić uwagę i koncentrację?

Poprawa uwagi i koncentracji jest możliwa dzięki regularnym ćwiczeniom umysłu. Medytacja jest jedną z technik, która uczy skupienia na jednym bodźcu, co z kolei poprawia zdolność koncentracji. Również techniki oddechowe mogą pomóc w uspokojeniu umysłu i zwiększeniu uwagi. Innym sposobem na trenowanie uwagi jest świadome obserwowanie otoczenia podczas codziennych czynności, takich jak spacer. Zatem, włączając te praktyki do swojej rutyny, można znacznie poprawić zarządzanie zasobami poznawczymi, co przekłada się na lepszą uwagę w codziennym życiu.

Work-life balance

Szkolenie "Work life balance"

Znajdź równowagę między pracą a życiem osobistym i zredukuj stres

Autor
Szymon Zając

Szymon Zając

Redaktor naczelny witalni.pl
Spis treści

    O autorze

    Szymon Zając
    Redaktor naczelny witalni.pl
    Szymon Zając, redaktor naczelny witalni.pl, to wszechstronny ekspert SEO z ponad 2-letnim doświadczeniem, zdobytym w firmach takich jak All Windows Group oraz Oferteo.pl. Jako specjalista SEO, Szymon pracował nad optymalizacją stron internetowych oraz zaawansowanymi analizami danych. Jego kompetencje techniczne obejmują nie tylko SEO, ale także automatyzację procesów. Jako redaktor naczelny witalni.pl nadzoruje tworzenie treści oraz ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dodatkowo prowadzi projekty związane z implementacją nowoczesnych rozwiązań AI w strategiach marketingowych i innych obszarach biznesu.
    Szymon Zając

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Trening kreatywności
    Szkolenie online
    Trening Kreatywność

    07.04-

    08.04.2025
    Zatrudniania osób niepełnosprawnych
    Szkolenie online
    Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

    Termin wkrótce

    Szkolenie RODO
    Szkolenie online
    Szkolenie RODO

    Termin wkrótce

    Powiązane artykuły

    Do czego służy metoda ALPEN? Jak organizować i realizować różne zadania w ciągu dnia, korzystając z 5 etapów metody Alpen? Dlaczego warto unikać rozpraszaczy uwagi? Czytaj więcej w naszym Słowniczku.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Odkryj, czym jest technika implementacji intencji i jak skutecznie przekształca zamierzenia w działania. Dowiedz się o kluczowych elementach, zastosowaniach w zarządzaniu projektami oraz narzędziach wspierających realizację celów. Poznaj przyszłość tej techniki i jej wpływ na efektywność w różnych dziedzinach życia.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj sprawdzone techniki budowania asertywności i pewności siebie, które pomogą Ci w relacjach i codziennych wyzwaniach.
    Mateusz Kiedra

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top