Strona główna > Szkolenia > Szkolenia BHP > Wymagania dla maszyn i urządzeń
Wymagania dla maszyn i urządzeń
Cena szkolenia
cena zawiera VAT
Cena szkolenia
Cena szkolenia
O szkoleniu "Wymagania dla maszyn i urządzeń"
Szkolenie dotyczące wymagań dla maszyn i urządzeń ma na celu zapoznanie uczestników z aktualnymi wymaganiami obowiązującymi producentów i użytkowników maszyn i urządzeń technicznych, z uwzględnieniem nowej dyrektywy maszynowej 2006/42/WE i dyrektywy 2009/104/WE, dotyczących odpowiedzialności pracodawcy za zapewnienie bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Szkolenie umożliwi zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie obowiązujących przepisów oraz dostosowania maszyn do wymagań zasadniczych i minimalnych. Podczas szkolenia zostaną przekazane wskazówki dotyczące sporządzania niezbędnej dokumentacji w tym zakresie.
Program
Nasze szkolenia przebiegają według wypracowanego programu, modyfikowanego w zależności od potrzeb uczestników.
Koncepcja UE związana z bezpieczeństwem maszyn
Omówimy dyrektywy społeczne, w tym dyrektywy nowego podejścia oraz dyrektywę ramową 89/391/EWG, która ustanawia ogólne zasady w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym także dla maszyn.
Definicja maszyny
Przedstawimy definicję maszyny zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE (Dyrektywa Maszynowa), która jest aktualnie obowiązującym aktem prawnym, zastępującym wcześniejsze przepisy.
System oceny zgodności wyrobów z zasadniczymi wymaganiami
Omówimy system oceny zgodności wyrobów z zasadniczymi wymaganiami zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE, w tym ocenę ryzyka, konstrukcję wewnętrznie bezpieczną, środki bezpieczeństwa oraz informacje dla użytkownika.
Procedury oceny zgodności
Przedstawimy procedury oceny zgodności, w tym procedurę połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny, procedurę badania typu UE, procedurę pełnego zapewnienia jakości, dokumentację techniczno-konstrukcyjną oraz deklarację zgodności.
Minimalne wymagania BHP wynikające z dyrektywy 2009/104/WE
Omówimy minimalne wymagania dotyczące użytkowania maszyn wynikające z dyrektywy 2009/104/WE oraz rolę norm zharmonizowanych. Przedstawimy również polskie przepisy, w tym rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. 2002 nr 191, poz. 1596 z późn. zm.).
Dostosowanie użytkowanych maszyn do zgodności z minimalnymi wymaganiami BHP
Omówimy sposób postępowania w celu dostosowania użytkowanych maszyn do minimalnych wymagań BHP. Przedstawimy etapy określenia niezgodności, zagrożeń i ryzyka, działań dostosowawczych, oceny ekonomicznej, harmonogramu działań, realizacji, nadzorowania i weryfikacji.
Ocena ryzyka zawodowego elementem strategii dostosowania maszyn
Omówimy szacowanie ryzyka metodą Risk Score, przedstawimy przykłady szacowania ryzyka oraz analizę i ocenę modernizacji maszyn jako element strategii dostosowania ich do minimalnych wymagań technicznych.
Dostosowanie użytkowanych maszyn do zgodności z minimalnymi wymaganiami BHP – ćwiczenia praktyczne
Przeprowadzimy ćwiczenia praktyczne dotyczące instalacji maszyn, elementów sterowniczych, uruchamiania i zatrzymywania maszyn, ochrony przed zagrożeniami powodowanymi wyrzucanymi przedmiotami, emisją gazu, oparów, pyłu, płynu. Omówimy osłony i urządzenia ochronne, znaki i sygnały bezpieczeństwa, konserwację, zabezpieczenie maszyn, konstrukcje ochronne oraz kontrolę maszyn
Dla kogo jest te szkolenie?
Inspektorzy BHP
Inżynierowie produkcji
Specjaliści ds. technicznego bezpieczeństwa maszyn
Pracodawcy
Czego Cię nauczymy?
- Uczestnicy poznają koncepcje UE związane z bezpieczeństwem maszyn, w tym dyrektywy nowego podejścia oraz dyrektywę ramową 89/391/EWG.
- Dowiedzą się o definicji maszyny zgodnie z dyrektywą 2006/42/WE oraz o systemie oceny zgodności wyrobów z zasadniczymi wymaganiami.
- Nauczą się procedur oceny zgodności, w tym procedury połączonej z kontrolą wewnętrzną, procedury badania typu UE, pełnego zapewnienia jakości oraz sporządzania deklaracji zgodności.
- Zdobędą wiedzę na temat minimalnych wymagań BHP wynikających z dyrektywy 2009/104/WE oraz polskich przepisów dotyczących użytkowania maszyn przez pracowników.
- Poznają metody dostosowywania użytkowanych maszyn do minimalnych wymagań BHP oraz szacowania ryzyka zawodowego, a także wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych dotyczących instalacji, sterowania i konserwacji maszyn.
O trenerze
Imię i nazwisko szkoleniowca
Opis
Opinie naszych klientów
FAQ
Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!
690 305 858
biuro@witalni.pl
W pierwszym kroku zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Następnie nasz specjalista przy współpracy z odpowiednim Trenerem, przygotuje dla Państwa indywidualną ofertę, która uwzględni zagadnienia / tematykę / cele na których Państwu najbardziej zależy.
Każde szkolenie w naszej ofercie, to kompletny produkt edukacyjny, który oprócz ramowego opisu na stronie internetowej i w materiałach pdf dotyczących szkolenia, ma zaplecze w postaci:
a) Trenera– osoby lub osób które przygotowały kompletny program (zdarza się że to samo szkolenie prowadzi dwóch Trenerów – informacja o tym, kto prowadzi dany termin zawsze znajduje się w naszym „Terminarzu”). Osoba prowadząca zajęcia to zazwyczaj również autor całego szkolenia – począwszy od opisu na stronie, materiałów dla uczestników, prezentacji, materiałów dodatkowych, czasami również ćwiczeń i warsztatów realizowanych podczas zajęć. Dzięki temu, mają Państwo gwarancję że Trener dokładnie wie, jakie szkolenie ma osiągać cele, jak je przeprowadzić i na co zwracać szczególną uwagę.
b) Prezentacji multimedialnej – każde szkolenie, które realizujemy w formie otwartej, ma swoją indywidualna prezentacje, która powstała we współpracy osób prowadzących z naszym specjalistą w zakresie grafiki i multimediów. Nie jest to typowy pokaz slajdów. Jest to nowoczesne narzędzie, które przede wszystkim pozwala łatwiej zapamiętać najciekawsze informacje ze szkolenia, ma bardzo estetyczną formę i jest integralną częścią szkolenia. Elementy graficzne w postaci kolorów, symboliki, czy odpowiednich czcionek, sprawią że nawet przez chwilę nie zapomną Państwo w jakim szkoleniu Państwo uczestniczą!
c) Materiałów szkoleniowych – Podczas szkolenia uczestnikom otrzymuje zawsze pełen komplet materiałów szkoleniowych, które zawierają treści merytoryczne szkolenia, zeszyt ćwiczeń, arkusze do prowadzenia własnych notatek. Oczywiście, podczas szkolenia zapewniamy wszelkie materiały piśmiennicze – nie muszą Państwo niczego brać ze sobą.
Zwykle tak, ale to zależy – od tematyki, celów, rodzaju szkolenia. W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Istnieje możliwość pozyskania środków unijnych na nasze szkolenia. Wysokość wsparcia może pokryć nawet 80% wartości szkoleń. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się z Nami.
W przypadku szkoleń 2-dniowych, zwykle harmonogram będzie podobny. Ok. godz. 9:30 rozpoczęcie szkolenia, następnie koło godz. 13/14 przerwa obiadowa, oraz koło godz. 17:00/17:30 zakończenie zajęć. Przerwy kawowe w tracie szkolenia są ustalane wraz z grupą podczas zajęć.
Nigdy nie obciążamy Klientów jakimikolwiek kosztami, jeśli poinformują nas o rezygnacji do 7 dni przed datą szkolenia. W innym przypadku (poniżej 7 dni przed datą) możemy dokonać zwrotu 80% wpłaconej kwoty – lub: zupełnie bezkosztowo przepisać uczestnika na inny termin. Dodatkową opcją, jest zawsze możliwość skierowanie innej osoby na ten dany termin.
Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze szkolenie!
Otrzymuj informacje o darmowych webinarach, najnowszych odcinkach podcastu oraz o najnowszych publikacjach.
Dziękujemy za zapis do Newsletter’a Witalnych!
Za chwilę otrzymasz potwierdzenie zapisu na Twój adres e-mail.