Społeczny inspektor pracy

Cena szkolenia

cena zawiera VAT

Cena szkolenia

Cena szkolenia

Wybierz termin:

Przycisk Rozwijany
Wypadki przy pracy - Witalni

O szkoleniu "Społeczny inspektor pracy"

Szkolenie z zakresu uprawnień, obowiązków i zadań Społecznego Inspektora Pracy (SIP) ma na celu dostarczenie uczestnikom kompleksowej wiedzy na temat roli i funkcji SIP w zakładzie pracy. Społeczny Inspektor Pracy wybierany jest na czteroletnią kadencję i musi być członkiem związku zawodowego, choć w niektórych przypadkach możliwe jest odstąpienie od tego wymogu. Inspektorzy są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych. Muszą posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu przepisów BHP i społecznej inspekcji pracy, a także co najmniej pięcioletni staż pracy w danej branży oraz dwuletni staż w konkretnym zakładzie pracy. Społeczny Inspektor Pracy reprezentuje interesy wszystkich pracowników i zapewnia związkom zawodowym odpowiednie warunki do przeprowadzania kontroli. Szkolenie jest skierowane do osób chcących pełnić funkcję SIP oraz do pracodawców i związków zawodowych, które chcą zrozumieć najnowsze przepisy i praktyki związane z funkcjonowaniem SIP.

Timeline

Program

Nasze szkolenia przebiegają według wypracowanego programu, modyfikowanego w zależności od potrzeb uczestników.

01

Społeczna Inspekcja Pracy (SIP)

W tym module uczestnicy poznają ustawowy cel działania Społecznej Inspekcji Pracy (SIP). Omówimy strukturę organizacyjną SIP w zakładzie pracy oraz zasady funkcjonowania tej instytucji w praktyce.

02

Zadania SIP

Uczestnicy dowiedzą się o uprawnieniach SIP-owców, zasadach ich wyboru oraz roli związków zawodowych w procesie wyboru. Przedstawimy także procedury odwołania SIP-owca z jego funkcji oraz szczególną ochronę stosunku pracy, jaką cieszą się SIP-owcy.

03

Wykonanie funkcji SIP

Moduł ten skupia się na praktycznym wykonywaniu funkcji przez SIP-owców. Omówimy ich codzienne obowiązki, metody kontroli oraz monitorowania przestrzegania przepisów prawa pracy i zasad BHP.

04

W jakich sytuacjach SIP-owiec może wstrzymać pracę zakładu pracy?

Przedstawimy przypadki, w których SIP-owiec ma prawo wstrzymać pracę w zakładzie pracy. Uczestnicy dowiedzą się, jakie okoliczności uzasadniają takie działania i jakie procedury należy wówczas zastosować.

05

Czas pracy i wynagrodzenie SIP-owców

Omówimy zasady regulujące czas pracy i wynagrodzenie SIP-owców. Uczestnicy dowiedzą się, jakie przepisy obowiązują w tym zakresie i jak są one stosowane w praktyce.

06

Zasady współpracy SIP z Państwową Inspekcją Pracy

W tym module omówimy, na jakich zasadach SIP może współpracować z Państwową Inspekcją Pracy. Przedstawimy procedury współpracy, wymianę informacji oraz wspólne działania kontrolne.

07

Sankcje za utrudnianie działalności SIP w zakładzie pracy

Uczestnicy dowiedzą się, jakie sankcje grożą za utrudnianie działalności SIP w zakładzie pracy. Omówimy konsekwencje prawne dla pracodawców, którzy nie przestrzegają obowiązków związanych z działaniem SIP.

08

Uprawnienia i obowiązki związków zawodowych w zakresie kontroli przestrzegania prawa pracy i zasad BHP

Moduł ten wyjaśni uprawnienia związków zawodowych w zakresie kontroli przestrzegania prawa pracy i zasad BHP. Omówimy ich rolę przy zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zmianach regulaminu pracy i wynagradzania oraz współpracę w zakresie BHP.

09

Działania związków zawodowych w indywidualnych sprawach pracowniczych

Uczestnicy dowiedzą się, jakie działania mogą podejmować związki zawodowe w indywidualnych sprawach pracowniczych. Przedstawimy konsultacje przy zwolnieniach pracowników, udzielanie zgody na uchylenie ochrony szczególnej oraz uzgadnianie planów urlopowych.

10

Zasady reprezentowania pracowników w sprawach zbiorowych

Moduł ten omówi zasady współpracy z pracodawcą w razie zwolnień grupowych oraz porozumienia o zawieszeniu postanowień płacowych w trudnej sytuacji zakładu pracy. Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie reprezentować interesy pracowników w takich sytuacjach.

Dla kogo jest te szkolenie?

Społeczni Inspektorzy Pracy

Pracownicy działów HR

Pracownicy związków zawodowych

Kierownicy zakładów pracy

Czego Cię nauczymy?

  1. Uczestnicy poznają ustawowy cel działania Społecznej Inspekcji Pracy oraz strukturę organizacyjną SIP w zakładzie pracy.
  2. Dowiedzą się o uprawnieniach SIP-owców, zasadach ich wyboru oraz roli związków zawodowych w procesie wyboru.
  3. Nauczą się praktycznych aspektów wykonywania funkcji przez SIP-owców, w tym metod kontroli i monitorowania przestrzegania przepisów prawa pracy i zasad BHP.
  4. Zdobędą wiedzę na temat przypadków, w których SIP-owiec może wstrzymać pracę zakładu pracy oraz procedur, które należy wówczas zastosować.
  5. Poznają zasady regulujące czas pracy i wynagrodzenie SIP-owców oraz przepisy dotyczące współpracy SIP z Państwową Inspekcją Pracy.

O trenerze

Imię i nazwisko szkoleniowca

Opis

Opinie naszych klientów

FAQ

Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!

690 305 858

biuro@witalni.pl

W pierwszym kroku zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Następnie nasz specjalista przy współpracy z odpowiednim Trenerem, przygotuje dla Państwa indywidualną ofertę, która uwzględni zagadnienia / tematykę / cele na których Państwu najbardziej zależy.

Każde szkolenie w naszej ofercie, to kompletny produkt edukacyjny, który oprócz ramowego opisu na stronie internetowej i w materiałach pdf dotyczących szkolenia, ma zaplecze w postaci:

 

a) Trenera– osoby lub osób które przygotowały kompletny program (zdarza się że to samo szkolenie prowadzi dwóch Trenerów – informacja o tym, kto prowadzi dany termin zawsze znajduje się w naszym „Terminarzu”). Osoba prowadząca zajęcia to zazwyczaj również autor całego szkolenia – począwszy od opisu na stronie, materiałów dla uczestników, prezentacji, materiałów dodatkowych, czasami również ćwiczeń i warsztatów realizowanych podczas zajęć. Dzięki temu, mają Państwo gwarancję że Trener dokładnie wie, jakie szkolenie ma osiągać cele, jak je przeprowadzić i na co zwracać szczególną uwagę.

 

b) Prezentacji multimedialnej – każde szkolenie, które realizujemy w formie otwartej, ma swoją indywidualna prezentacje, która powstała we współpracy osób prowadzących z naszym specjalistą w zakresie grafiki i multimediów. Nie jest to typowy pokaz slajdów. Jest to nowoczesne narzędzie, które przede wszystkim pozwala łatwiej zapamiętać najciekawsze informacje ze szkolenia, ma bardzo estetyczną formę i jest integralną częścią szkolenia. Elementy graficzne w postaci kolorów, symboliki, czy odpowiednich czcionek, sprawią że nawet przez chwilę nie zapomną Państwo w jakim szkoleniu Państwo uczestniczą!

 

c) Materiałów szkoleniowych – Podczas szkolenia uczestnikom otrzymuje zawsze pełen komplet materiałów szkoleniowych, które zawierają treści merytoryczne szkolenia, zeszyt ćwiczeń, arkusze do prowadzenia własnych notatek. Oczywiście, podczas szkolenia zapewniamy wszelkie materiały piśmiennicze – nie muszą Państwo niczego brać ze sobą.

Zwykle tak, ale to zależy – od tematyki, celów, rodzaju szkolenia. W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Istnieje możliwość pozyskania środków unijnych na nasze szkolenia. Wysokość wsparcia może pokryć nawet 80% wartości szkoleń. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się z Nami.

W przypadku szkoleń 2-dniowych, zwykle harmonogram będzie podobny. Ok. godz. 9:30 rozpoczęcie szkolenia, następnie koło godz. 13/14 przerwa obiadowa, oraz koło godz. 17:00/17:30 zakończenie zajęć. Przerwy kawowe w tracie szkolenia są ustalane wraz z grupą podczas zajęć.

Nigdy nie obciążamy Klientów jakimikolwiek kosztami, jeśli poinformują nas o rezygnacji do 7 dni przed datą szkolenia. W innym przypadku (poniżej 7 dni przed datą) możemy dokonać zwrotu 80% wpłaconej kwoty – lub: zupełnie bezkosztowo przepisać uczestnika na inny termin. Dodatkową opcją, jest zawsze możliwość skierowanie innej osoby na ten dany termin.

Zobacz inne szkolenia

Szkolenie Komisja antymobbingowa
Szkolenie online
Komisja Antymobbingowa

Termin wkrótce

Szkolenie Zatrudnianie cudzoziemców
Szkolenie online
Zatrudnianie cudzoziemców
06.06.2025
Szkolenie Jak założyć agencję pracy?
Szkolenie online
Jak założyć Agencję pracy?
28.04.2025

Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze szkolenie!

Otrzymuj informacje o darmowych webinarach, najnowszych odcinkach podcastu oraz o najnowszych publikacjach.

Dziękujemy za zapis do Newsletter’a Witalnych!

Za chwilę otrzymasz potwierdzenie zapisu na Twój adres e-mail.

Scroll to Top