(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Recenzje

Zawsze zwracamy się do uczestników naszych szkoleń o ich opinię na temat produktów. Wiemy jak bardzo ważne jest zaufanie oraz satysfakcja, dlatego chcemy podzielić się tym, co sądzą o nas nasi klienci.

Dodaj opinie
11 lipca 2021

Polecam szkolenie Techniki Obrony Ceny przeprowadzone przez Pana Leszka Sergiela. Zostało przekazane dużo rzeczowej, konkretnej wiedzy. Odnoszenie się do konkretnych sytuacji, pozwoliło na łatwe rozumienie i zapamię(...)

Polecam szkolenie Techniki Obrony Ceny przeprowadzone przez Pana Leszka Sergiela. Zostało przekazane dużo rzeczowej, konkretnej wiedzy. Odnoszenie się do konkretnych sytuacji, pozwoliło na łatwe rozumienie i zapamiętanie wielu informacji.

Małgorzata Dziewicka właściciel | Daglezja

27 listopada 2020

SZKOLENIE W MOJEJ OPINI ZADOWALAJĄCE MYŚLE ŻE WIELE Z INEGO MOŻNA PRZEŁOŻYĆ NA CO DZIEŃ

SZKOLENIE W MOJEJ OPINI ZADOWALAJĄCE MYŚLE ŻE WIELE Z INEGO MOŻNA PRZEŁOŻYĆ NA CO DZIEŃ

KRZYSZTOF KLASIŃSKI KORDYNATOR DS ZAKUPÓW I LOGISTYKI | F.HU ŚLUSARCZYK

28 października 2019

Polecam gorąco! Kameralna grupa szkoleniowa, program doskonale dostosowany do potrzeb kadry zarządzającej nieruchomościami turystycznymi, przejrzysta forma materiałów szkoleniowych, wiedza podana w ławy do przyswojenia sposó(...)

Polecam gorąco! Kameralna grupa szkoleniowa, program doskonale dostosowany do potrzeb kadry zarządzającej nieruchomościami turystycznymi, przejrzysta forma materiałów szkoleniowych, wiedza podana w ławy do przyswojenia sposób, pogłębiona przykładami praktycznymi i scenkami sytuacyjnymi. Serwis kawowy ciągły. Zapewnione bezpłatne miejsce parkingowe. Praktyczne porady w zakresie sprzedaży usług hotelowych, możliwe do bezpośredniego wdrożenia w funkcjonowaniu ośrodków. Wartościowe szkolenie, przydatne w codziennej pracy każdego hotelarza. Trener i jednocześnie założyciel i właściciel firmy - Leszek Sergiel - petarda!

Katarzyna Czajkowska Specjalista ds. Marketingu | GRUPA INCO SA

3 września 2019

Szkolenie przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Henke spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Trenerka wzbogaciła szkolenia o szereg interesujących materiałów. Z pewnością możemy polecić osobę (...)

Szkolenie przeprowadzone przez Panią Małgorzatę Henke spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Trenerka wzbogaciła szkolenia o szereg interesujących materiałów. Z pewnością możemy polecić osobę Pani Henke, jako profesjonalnego i kreatywnego trenera.

Adrianna Michalewska zastępca kierownika Biura Rektora | Uniwersytet Wrocławski

10 czerwca 2019

Szkolenie ,na wysokim poziomie,prowadzone w oparciu o konkretne firmy,zdarzenia. Prowadzący sugeruje jaki typ dialogu może zaistnieć w danej branży,o co pytać ,co jest dla (...)

Szkolenie ,na wysokim poziomie,prowadzone w oparciu o konkretne firmy,zdarzenia. Prowadzący sugeruje jaki typ dialogu może zaistnieć w danej branży,o co pytać ,co jest dla danego resortu ważne ,na temat każdej branży Leszek potrafi szybko wykreować dialog,określoną sytuację jaka może zaistnieć,wie jakie są zasady funkcjonowania na rynku,szybko i wnikliwie potrafi określić przykładowe problemy z jakimi można się spotkać,jak unikać papierowych dialogów z których nic nie wynika.Zwraca uwagę na każde wypowiedziane słowo w czasie rozmowy z klientem.Ja osobiście po szkoleniu zmieniłem technikę rozmowy i zachowania z klientem ,jeszcze nie ma wymiernych efektów ,muszę uzbroić się w cierpliwość ale jedno już zauważyłem ,moja pewność siebie i kierowanie dialogiem znacząco poszły do góry(zachęcam do dialogu klienta-lejek ma duże znaczenie).Bardziej klei się dialog ,moje prezentacje nie są odklepane,suche , wprowadzenie empatii,emocji,zmienia stan rzeczy,telefon po pierwszej wizycie-zamówieniu inaczej mnie pozycjonuje,wzrasta zaufanie w relacji za mną . Jak na dwa tygodnie po kursie to dużo. Pewnie na bieżąco będę się kontaktował z Leszkiem szczególnie przed wyjazdem na targi handlowe do Norymberi(Fach-Pack) lub do Opola na targi automotive CEE-DAY,na tego typu imprezach jest diametralnie inaczej,wzrasta presja ,klienci to głównie korporacje o globalnym zasięgu.

Tomasz Rychlik handlowiec | Deles

25 maja 2018

Szkolenie Pana Sergiel bylo absolutnie profesionalne, potwierdzane wspanialą wiedzą i doswiadczeniem.. Uzyskalam równiez odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, analize biznesową. Jestem wdzieczna za wartosciową nauke , równez mila (...)

Szkolenie Pana Sergiel bylo absolutnie profesionalne, potwierdzane wspanialą wiedzą i doswiadczeniem.. Uzyskalam równiez odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, analize biznesową. Jestem wdzieczna za wartosciową nauke , równez mila atmosfere wsparta super humorem . Anna Szymkowska wlascicielka firmy ``Lavinia``ausgelesene Strumpfware

Szymkowska Anna Wlascicielka | ``Lavinia`àuserlesene Strumpfware

14 maja 2018

Doskonałe szkolenie zorientowane na kształcenie umiejętności praktycznych, dostosowane do potrzeb kursantów. Prowadzący genialnie angażujący uwagę, łączył własne doświadczenia i praktykę (...)

Doskonałe szkolenie zorientowane na kształcenie umiejętności praktycznych, dostosowane do potrzeb kursantów. Prowadzący genialnie angażujący uwagę, łączył własne doświadczenia i praktykę biznesową z teorią z zakresu sprzedaży i obsługi klienta.

Joanna Tatar Starszy specjalista ds. rekrutacji | Dolnośląska Szkoła Wyższa

11 maja 2018

Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiedza była poparta na wieloletnim doświadczeniu prowadzącego. Prezentacja i szkolenia było dopasowane dla konkretnej grupy odbiorców, wiele (...)

Szkolenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, wiedza była poparta na wieloletnim doświadczeniu prowadzącego. Prezentacja i szkolenia było dopasowane dla konkretnej grupy odbiorców, wiele cennej informacji uzyskano podczas szkolenia. Polecam serdecznie i zachęcam do skorzystania z usług!

Khrystyna Andrunevchyn Koordynator ds rekrutacji obcokrajowców | Dolnośląska Szkoła Wyższa

22 marca 2018

Szkolenie w doskonałej atmosferze, która bardzo pomaga w zdobywaniu wiedzy, ogromne doświadczenie i wiedza merytoryczna trenera, którą widać na pierwszy rzut oka, świetnie przygotowane materiały (...)

Szkolenie w doskonałej atmosferze, która bardzo pomaga w zdobywaniu wiedzy, ogromne doświadczenie i wiedza merytoryczna trenera, którą widać na pierwszy rzut oka, świetnie przygotowane materiały szkoleniowe i przemyślany sposób przekazywania poszczególnych informacji poparty praktycznymi ćwiczeniami to wnioski, nasuwają się same po odbyciu szkolenia. Polecam wszystkim, którzy wiedzą, że zawsze jest nad czym pracować - szkolenie na pewno pomoże w zarządzaniu czasem i samym sobą.

Zarządzanie sobą w czasie, 20-21.03.2018r. Komorniki - Trener: Beata Niedzballa

Krystian Marciniak Kierownik ds. Sprzedaży |