Strona główna > Szkolenia > Szkolenia BHP > Wypadki przy pracy
Wypadki przy pracy
Cena szkolenia
cena zawiera VAT
Cena szkolenia
Cena szkolenia
O szkoleniu "Wypadki przy pracy"
Szkolenie dotyczące wypadków przy pracy ma na celu zapoznanie uczestników z obowiązkami oraz praktyką sporządzania dokumentacji związanej z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, uwzględniając typowe nieprawidłowości występujące w tym zakresie. Uczestnicy będą mieli możliwość dokonania identyfikacji i klasyfikacji zdarzeń oraz zagrożeń wypadkowych, a także nabędą umiejętność sporządzania dokumentacji powypadkowej na podstawie opisów zdarzeń przygotowanych przez wykładowcę.
Program
Nasze szkolenia przebiegają według wypracowanego programu, modyfikowanego w zależności od potrzeb uczestników.
Wypadki przy pracy
W tym module omówimy aktualny stan prawny dotyczący wypadków przy pracy, definicje oraz pojęcia takie jak wypadek przy pracy, wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy, oraz zdarzenie potencjalnie wypadkowe. Przedstawimy podział wypadków według skutków (śmiertelny, ciężki, zbiorowy) oraz omówimy wypadki w kontekście orzecznictwa Sądu Najwyższego. Poruszymy kwestie związane ze spożyciem alkoholu, środków odurzających a wypadkiem przy pracy oraz zakres odpowiedzialności osób kierujących, służb BHP, służb utrzymania ruchu i kierownictwa zakładu.
Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy w zakładzie
Omówimy zasady zgłaszania i rejestracji wypadków, obowiązki pracodawcy związane z wypadkami oraz skład i czynności zespołu powypadkowego. Przedstawimy uprawnienia poszkodowanego, środki profilaktyczne związane z wypadkami, badania wypadkowości oraz metody analizy wypadków. Uczestnicy poznają wzorcowe protokoły oraz rolę SIP (Społecznej Inspekcji Pracy) przy badaniu okoliczności wypadków.
Państwowa Inspekcja Pracy a wypadek przy pracy
W tym module omówimy procedury postępowania organów PIP przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków zgłoszonych przez pracodawców. Przedstawimy zakres przedmiotowy protokołu z kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, stosowanie środków prawnych przez Inspektora Pracy oraz warunki do podniesienia składki ZUS w części wypadkowej. Omówimy również powiadamianie innych organów o wypadku (dozór techniczny, prokuratura itp.).
Dyskusja i podsumowanie
Na zakończenie szkolenia przeprowadzimy dyskusję, aby uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Podsumujemy najważniejsze punkty omówione podczas szkolenia oraz odpowiemy na pytania uczestników dotyczące wypadków przy pracy i związanych z nimi procedur.
Prace szczególnie niebezpieczne
Omówimy przepisy wprowadzające wymóg wskazywania prac szczególnie niebezpiecznych w zakładach pracy, zarówno obligatoryjne, jak i fakultatywne. Przedstawimy ogólny podział prac szczególnie niebezpiecznych oraz szczególne obowiązki kadry kierowniczej przy nadzorze pracowników wykonujących te prace. Omówimy procedury wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych oraz nadzór nad pracownikami przy innych pracach.
Prawna ochrona pracy – nadzór kadry kierowniczej
Przedstawimy podstawowe zasady prawa pracy oraz aktualne przepisy dotyczące praw i obowiązków pracodawców i pracowników, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpowiedzialności za naruszenie przepisów BHP. Omówimy przepisy dotyczące profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami i szkolenia BHP oraz wpływ na odpowiedzialność osób kierujących pracownikami. Poruszymy również temat zwolnień dyscyplinarnych i rolę kierownika przy rozstaniu się z pracownikiem.
Wypadki przy pracy – rola kierownika
Omówimy aktualny stan prawny dotyczący wypadków przy pracy, definicje i pojęcia związane z wypadkami przy pracy, wypadkami traktowanymi na równi z wypadkami przy pracy oraz zdarzeniami potencjalnie wypadkowymi. Przedstawimy podział wypadków według skutków oraz omówimy wypadki przy pracy w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. Poruszymy kwestie związane ze spożyciem alkoholu i środków odurzających oraz dochodzeniem roszczeń z tytułu wypadku na podstawie prawa cywilnego. Omówimy zakres odpowiedzialności osób kierujących, służb BHP, służb utrzymania ruchu i kierownictwa zakładu.
Odpowiedzialność materialna i porządkowa pracowników
Przedstawimy rodzaje kar porządkowych i materialnych, możliwości ich zastosowania oraz tryb nakładania kar porządkowych. Omówimy zasady odpowiedzialności materialnej pracowników oraz procedury związane z nakładaniem kar i dochodzeniem roszczeń.
Dla kogo jest te szkolenie?
Specjaliści ds. technicznego bezpieczeństwa pracy
Inspektorzy ds. bezpieczeństwa
Pracownicy służb BHP
Kierownicy działów produkcji
Czego Cię nauczymy?
- Uczestnicy poznają aktualny stan prawny dotyczący wypadków przy pracy, definicje oraz podział wypadków według skutków, a także kwestie związane ze spożyciem alkoholu i środków odurzających w kontekście wypadków.
- Dowiedzą się o zasadach zgłaszania i rejestracji wypadków, obowiązkach pracodawcy oraz składzie i czynnościach zespołu powypadkowego, a także uprawnieniach poszkodowanego.
- Nauczą się procedur postępowania organów PIP przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków oraz zakresu przedmiotowego protokołu z kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy.
- Zdobędą wiedzę na temat przepisów wprowadzających wymóg wskazywania prac szczególnie niebezpiecznych oraz obowiązków kadry kierowniczej przy nadzorze nad pracownikami wykonującymi te prace.
- Poznają zasady prawa pracy dotyczące praw i obowiązków pracodawców i pracowników, odpowiedzialności za naruszenie przepisów BHP oraz procedur związanych ze zwolnieniami dyscyplinarnymi.
Opinie naszych klientów
FAQ
Masz inne pytanie?
Skontaktuj się z nami!
690 305 858
biuro@witalni.pl
W pierwszym kroku zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego – poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Następnie nasz specjalista przy współpracy z odpowiednim Trenerem, przygotuje dla Państwa indywidualną ofertę, która uwzględni zagadnienia / tematykę / cele na których Państwu najbardziej zależy.
Każde szkolenie w naszej ofercie, to kompletny produkt edukacyjny, który oprócz ramowego opisu na stronie internetowej i w materiałach pdf dotyczących szkolenia, ma zaplecze w postaci:
a) Trenera– osoby lub osób które przygotowały kompletny program (zdarza się że to samo szkolenie prowadzi dwóch Trenerów – informacja o tym, kto prowadzi dany termin zawsze znajduje się w naszym „Terminarzu”). Osoba prowadząca zajęcia to zazwyczaj również autor całego szkolenia – począwszy od opisu na stronie, materiałów dla uczestników, prezentacji, materiałów dodatkowych, czasami również ćwiczeń i warsztatów realizowanych podczas zajęć. Dzięki temu, mają Państwo gwarancję że Trener dokładnie wie, jakie szkolenie ma osiągać cele, jak je przeprowadzić i na co zwracać szczególną uwagę.
b) Prezentacji multimedialnej – każde szkolenie, które realizujemy w formie otwartej, ma swoją indywidualna prezentacje, która powstała we współpracy osób prowadzących z naszym specjalistą w zakresie grafiki i multimediów. Nie jest to typowy pokaz slajdów. Jest to nowoczesne narzędzie, które przede wszystkim pozwala łatwiej zapamiętać najciekawsze informacje ze szkolenia, ma bardzo estetyczną formę i jest integralną częścią szkolenia. Elementy graficzne w postaci kolorów, symboliki, czy odpowiednich czcionek, sprawią że nawet przez chwilę nie zapomną Państwo w jakim szkoleniu Państwo uczestniczą!
c) Materiałów szkoleniowych – Podczas szkolenia uczestnikom otrzymuje zawsze pełen komplet materiałów szkoleniowych, które zawierają treści merytoryczne szkolenia, zeszyt ćwiczeń, arkusze do prowadzenia własnych notatek. Oczywiście, podczas szkolenia zapewniamy wszelkie materiały piśmiennicze – nie muszą Państwo niczego brać ze sobą.
Zwykle tak, ale to zależy – od tematyki, celów, rodzaju szkolenia. W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.
Istnieje możliwość pozyskania środków unijnych na nasze szkolenia. Wysokość wsparcia może pokryć nawet 80% wartości szkoleń. Więcej szczegółów można uzyskać kontaktując się z Nami.
W przypadku szkoleń 2-dniowych, zwykle harmonogram będzie podobny. Ok. godz. 9:30 rozpoczęcie szkolenia, następnie koło godz. 13/14 przerwa obiadowa, oraz koło godz. 17:00/17:30 zakończenie zajęć. Przerwy kawowe w tracie szkolenia są ustalane wraz z grupą podczas zajęć.
Nigdy nie obciążamy Klientów jakimikolwiek kosztami, jeśli poinformują nas o rezygnacji do 7 dni przed datą szkolenia. W innym przypadku (poniżej 7 dni przed datą) możemy dokonać zwrotu 80% wpłaconej kwoty – lub: zupełnie bezkosztowo przepisać uczestnika na inny termin. Dodatkową opcją, jest zawsze możliwość skierowanie innej osoby na ten dany termin.
Zapisz się do newslettera i otrzymaj 10% zniżki na pierwsze szkolenie!
Otrzymuj informacje o darmowych webinarach, najnowszych odcinkach podcastu oraz o najnowszych publikacjach.
Dziękujemy za zapis do Newsletter’a Witalnych!
Za chwilę otrzymasz potwierdzenie zapisu na Twój adres e-mail.