(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Nauka przez całe życie – zaleta w Twoim CV

Znane wszystkim powiedzenie „człowiek uczy się przez całe życie” znajduje odzwierciedlenie nie tylko w życiu osobistym, ale przede wszystkim zawodowym. Co ma wspólnego lifelong learning z pisaniem CV? Okazuje się, że bardzo dużo. Jeśli jesteś w stanie wykazać, że nie zakończyłeś swojego rozwoju na etapie edukacji szkolnej, lecz wciąż sięgasz po więcej – zyskujesz mnóstwo w oczach potencjalnego pracodawcy.

Jak nauka przez całe życie wpływa na postrzeganie pracownika?

Potrzeba uczenia się przez całe życie chyba nigdy nie była tak silna, jak obecnie. Pędzący świat wymusza na nas dostosowywanie się do kolejnych zmian, a to z kolei wymaga ciągłego zdobywania, przyswajania i aktualizowania wiedzy. Kursy w CV to idealny sposób na pokazanie potencjalnemu pracodawcy, że jest się osobą, która nie spoczywa na laurach.

Aktualny rynek pracy to wymagające miejsce, w którym spełnianie podstawowych wymagań dotyczących stanowiska często nie wystarczy, by wyróżnić się na tle dziesiątek innych kandydatów. Pracodawcy poszukują bowiem ludzi, którzy nie tylko znają się na tym, co robią, ale przede wszystkim mają otwarte umysły, są elastyczni i gotowi na nowe wyzwania.

Kursy i certyfikaty umieszczone w CV to doskonały dowód na to, że jest się właśnie takim pracownikiem. Nauka przez całe życie – potwierdzona stosownymi dokumentami – to idealny sposób na to, by zdobyć dodatkowe punkty u potencjalnego pracodawcy już na wstępnych etapach rekrutacji. Szkolenia związane z branżą, webinary, kursy stacjonarne i online – wszystko to przedstawia kandydata na stanowisko pracy jako osobę ambitną, ciekawą świata i zaangażowaną.

Jakie kursy i szkolenia w CV?

Komu przydadzą się kursy i certyfikaty w CV?

Wykazanie chęci do rozwoju poprzez wskazanie przebytych kursów i szkoleń to świetny sposób na to, by wejść w nową branżę. Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy albo próbujesz przejść na zupełnie nową ścieżkę kariery, rywalizujesz z wieloma innymi kandydatami w podobnej sytuacji. Musisz więc udowodnić rekruterowi, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Jak to zrobić?

Uczestniczenie w branżowych wykładach, webinarach i kursach, a następnie wpisanie ich do CV, z pewnością zapewni Ci przewagę. Warto wybierać szkolenia zakończone oficjalnym certyfikatem, który można potem pokazać rekruterowi. Jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym w wybranej branży, udowodnienie tego, że potrafisz uczyć się na własną rękę, pomoże Ci zostać zauważonym przez pracodawcę.

Uczenie się przez całe życie jest istotne nie tylko dla osób początkujących na danym stanowisku, ale również dla doświadczonych specjalistów. Pamiętaj, że przy obecnym tempie życia i rozwoju technologii wiedza dezaktualizuje się szybko, ale zdobywanie nowych informacji nigdy nie było tak proste, jak teraz. Nawet eksperci różnych dziedzin stale rozwijają się, biorąc udział w kolejnych szkoleniach czy konferencjach.

Jak opisać kursy w życiorysie?

Umieszczając kursy w CV, pamiętaj o tym, że rekruterzy przeglądają dziesiątki życiorysów – nie poświęcają każdemu zbyt dużo czasu. W związku z tym dokument powinien przyciągać uwagę, być czytelny i zawierać istotne informacje w odpowiednich sekcjach. Doświadczenie w branży jest najważniejsze, więc jeśli je masz – umieść je w pierwszej połowie dokumentu. Pod nim powinno znaleźć się Twoje wykształcenie, a niżej – certyfikaty, którymi chcesz się pochwalić.

Co w przypadku zmiany ścieżki kariery lub braku doświadczenia zawodowego? W tym przypadku to szkolenia świadczą o umiejętnościach, dlatego umieść je wyżej w CV. Wpisując kursy do CV, nie wahaj się pochwalić tym, co dzięki nim wiesz – opisz ich tematykę czy związane z nimi wyzwania. Jeśli szkolenie trwało nie parę dni, a kilka tygodni i wymagało od Ciebie zaangażowania oraz systematyczności – daj o tym znać rekruterowi.