(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Dysk HDD – zalety i zastosowanie

Dyski twarde to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować mogliśmy ogromny ich rozwój. Dzięki temu na rynku znaleźć możemy dyski o różnej pojemności, prędkości, wytrzymałości i zastosowaniu. I choć dyski HDD coraz częściej zastępowane są szybszymi dyskami SSD, to wciąż mają szerokie grono swoich zwolenników. Kiedy dysk HDD jest lepszym wyborem? Jakie są jego zalety?

Dysk HDD - zalety i zastosowanie

Jak działa dysk HDD?

Dysk HDD zwany jest potocznie dyskiem twardym (z ang. Hard Disc Drive) i jest nośnikiem pamięci, który do przechowywania danych wykorzystuje nośnik magnetyczny. Oznacza to. że zapis i odczyt danych możliwy jest dzięki magnetycznym, wirującym dyskom (talerzom) i umieszczonymi na ramieniu pozycjonującym ruchomym głowicom.
Jeżeli dysk HDD działa bez zarzutu, głowice poruszają się nad lub pod wirującymi talerzami. Dzieje się tak, dzięki niewielkim poduszkom powietrznym. Naruszenie tych powietrznych poduszek wskutek wstrząsu lub uderzenia może prowadzić do poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń całego dysku. Z tego właśnie powodu dyski HDD uważane są za akcesoria awaryjne i to właśnie jest ich największa wada.

Wady i zalety dysków HDD

Obok stosunkowo wysokiej awaryjności, do wad dysków HDD zalicza się także ich niską odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, dość głośną pracę, wysoką emisję ciepła oraz duży pobór energii. Jednak elementy te posiadają także szereg zalet. Do największej z nich zalicza się pojemność. Na rynku bez problemu znaleźć można dyski o pojemności nawet do 18TB. Co więcej, stosunek pojemności do ceny jest wyjątkowo korzystny. Decydując się na zakup dysku HDD o pojemności 1TB, poniesiemy koszt rzędu około 200 zł. Dla porównania za dysk SSD o tej samej pojemności zapłacić musimy już od 500 do nawet 1 000 zł.

Kiedy dysk HDD sprawdzi się najlepiej?

Nie da się ukryć, że rozmiary plików z roku na rok coraz bardziej rosną. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia wykonywane za pomocą telefonów. Co prawda posiadają one dużo lepszą jakość niż jeszcze kilka lat temu, jednak ich rozmiary też są stosunkowo większe. Powoduje to, że na przechowywanie swoich danych potrzebujemy coraz więcej miejsca i często okazuje się, że pamięć, w którą został wyposażony nasz komputer, nie jest wystarczająca. Wtedy właśnie najlepiej sprawdzi się zewnętrzny dysk HDD, który pomieści bardzo dużą ilość zdjęć, filmów czy muzyki. Jeśli więc wolisz przechowywać tego typu pliki, zamiast korzystać z nich online, dysk twardy będzie odpowiednim akcesorium. Dyski HDD często wykorzystywane są też przez graczy, którzy przechowują na nich „ciężkie” gry oraz przez projektantów graficznych. Ci z kolei zapisują na nich programy graficzne czy do montażu wideo, które posiadają wysokie wymagania co do ilości zapisów. I w końcu – dysk HDD to odpowiedni wybór dla tych, dla których najważniejszym kryterium przy wyborze tego akcesorium jest cena. Są one nie tylko stosunkowo tanie, ale także powszechnie dostępne.