(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak otworzyć lokal gastronomiczny?


Marzysz o prowadzeniu własnej restauracji lub bistro? Z pewnością zdajesz więc sobie sprawę z tego, że musisz dopełnić wielu formalności oraz zadbać o każdy, najmniejszy nawet szczegół wyposażenia lokalu. Co jednak koniecznie powinieneś zrobić? Podpowiadamy.

Rejestracja działalności

Jeśli planujesz otworzyć własną restaurację musisz zacząć od zarejestrowania działalności. Zrobisz to wypełniając formularz CEIDG-1 i składając go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Wniosek ten jest równocześnie również wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP i zgłoszeniem do Urzędu Skarbowego oraz ZUS. Po ich otrzymaniu w ciągu 7 dni musisz zgłosić się również do ZUSu w celu wypełnienia druku ZUA, który jest zgłoszeniem do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej.

Pozostałe formalności

Prowadząc lokal gastronomiczny musisz posiadać kasę fiskalną. Najlepiej zdecyduj się na model urządzenia, który archiwizuje kopie paragonów online, ponieważ taki rodzaj kasy niedługo stanie się obowiązkowy dla wszystkich branż.
Jeśli zamierzasz w swoim lokalu serwować alkohole musisz posiadać koncesję. Wniosek o jej udzielenie kieruje się do burmistrza lub prezydenta miasta.

Jakie normy musi spełniać lokal?

Kolejnym krokiem do spełnienia marzenia o własnej restauracji jest wybór odpowiedniego lokalu. Pamiętaj, że musisz zwracać uwagę nie tylko na jego lokalizację, ale również na to, czy spełnia określone prawem wymogi sanitarne. Lokal musi być bowiem wyposażony w zaplecze ze zlewozmywakiem, WC, dwa wejścia i szatnię. Powinien posiadać klimatyzację oraz kanalizację a jego wysokość wynosić co najmniej 3 metry. Podłoga w kuchni musi być łatwo zmywalna, dlatego najlepiej wybrać lokal wykończony płytkami ceramicznymi.

Co z wyposażeniem?

Niezwykle ważnym elementem procesu otwierania lokalu gastronomicznego jest wybór odpowiedniego wyposażenia, które znajdzie się w kuchni. Ono również powinno spełniać wymagania sanitarne. Zarówno meble, jak i garnki, naczynia i akcesoria warto kupować w sprawdzonych miejscach, które specjalizują się w sprzedaży sprzętu gastronomicznego. Dzięki temu zyskasz pewność, że zakupione przez ciebie przedmioty sprawdzą się w zawodowej kuchni. Jednym ze sklepów, który oferuje szeroką ofertę tego typu produktów jest sas24.pl.


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.