emocje

Jak radzić sobie z emocjami?

Co łączy zbrodnie w afekcie, impulsywne zakupy czy rzucanie przedmiotami o ścianę?Wszystkie te zachowania są wywołane poprzez silne emocje. Wiele z naszych „życiowych błędów” popełniliśmy pod wpływem emocji, dlatego nieraz marzymy o sytuacji, w której moglibyśmy działać wyłącznie racjonalnie. Życie byłoby wtedy prostsze! Czy aby na pewn

Spis treści

1. Wartość emocji

Na szczęście emocje nie są ewolucyjnym bagażem, który musimy dźwigać, a nie mamy z niego żadnego pożytku. To właśnie dzięki emocjom przeżywamy najlepsze chwile w swoim życiu. Potrafimy kochać, cieszyć się życiem, czuć się dumnym, przeżywać radość czy nawet euforię. Bez emocji życie byłoby pozbawione tego, co w nim najcenniejsze. Ludzie zmieniliby się w racjonalne roboty, pozbawione humoru i życia jakie cenimy.

2. Negatywne emocje

„No dobrze! – ktoś mógłby powiedzieć – wspaniale jest przeżywać pozytywne emocje. Ale co z tymi negatywnymi? Może tych warto byłoby się pozbyć? Nikt nie lubi być zestresowany, wkurzony czy smutny!” To oczywiście prawda. Jednak z tego, że dana emocja jest nieprzyjemna, wcale nie wynika, że powinniśmy ją wyeliminować. Tzw. negatywne emocje też są nam potrzebne. Mają swoje ważne funkcje. Nie wierzysz?

Przypatrzmy się kilku z nim:

a) strach – powstrzymuje Cię przed zrobieniem czegoś niebezpiecznego, co mogłoby Cię zabić lub mocno zranić

b) gniew – daje Ci siłę do obrony, po tym jak ktoś Cię zaatakował – fizycznie lub werbalnie

c) wstyd – pokazuje ludziom wokół Ciebie, że wiesz, że zrobiłeś coś źle, dzięki czemu są bardziej skłonni Ci wybaczyć

d) nienawiść – nawet tak skrajnie negatywna emocja może być niezwykle przydatna. Jeśli jesteś żołnierzem na wojnie i nie nienawidzisz swoich wrogów, może się zawahać przed pociągnięciem za spust i zabiciem przeciwnika. Tyle może wystarczyć, by to on pierwszy wystrzelił i zabił Ciebie.

Szkolenie Efektywność osobista

Skuteczne techniki zwiększania efektywności na podstawie MTQ48.

3. Problemy z emocjami

Kiedy emocje przestają nam służyć? Kiedy nie potrafimy ich okiełznać. Kiedy przejmują nad nami kontrolę i skłaniają nas do robienia rzeczy, których później żałujemy. Pożądanie może prowadzić do zdradzenia swojego partnera, którego kochasz. Gniew może spowodować, że stracisz swoją pracę marzeń, bo zaczniesz wyzywać swojego szefa. Lęk może powstrzymać Cię przed robieniem wielu rzeczy, na które masz ochotę.

4. Jak radzić sobie z naszymi emocjami – panowanie nad emocjami

problemy emocje

Jak zatem umiejętnie korzystać z dobrych rzeczy, które emocje mają nam do zaoferowania, a unikać ich złego wpływu? Oto kilka sugestii:

1. Naucz się nazywać emocje

dla mojej trzyletniej Córeczki są tylko dwie opcje: albo coś jest głupie albo fajne. Niestety wielu dorosłych zatrzymuje się na tym etapie, jeśli chodzi o nazywanie emocji. Albo się czują dobrze albo źle. Gdy nauczysz się odróżniać zdenerwowanie od gniewu, będziesz w stanie lepiej zarządzać tymi emocjami i lepiej radzić sobie z emocjami. Tak samo jak mechanik dobiera różne narzędzie do naprawy poszczególnych części auta – tak samo Ty będziesz skuteczniej działać, umiejąc nazwać przeżywane emocje. Może Ci w tym pomóc ten artykuł.

2. Zaczekaj aż silne emocje odparują

gdy jesteś silnie wzburzony, żadne racjonalne argumenty do Ciebie nie trafią. Nie będziesz w stanie ocenić, jakie szkody możesz poczynić swoich zachowaniem i nie będziesz się tym przejmować. Najlepsze, co możesz zrobić w takiej sytuacji to … wyjść na spacer. W ciągu 5 minut ochłoniesz, nabierzesz dystansu i zaczniesz widzieć wszystko wyraźniej, mniej zero-jedynkowo.

3. Znajdź ujście dla swoich emocji…

 w bezpiecznych warunkach – gdy coś nas zirytuje, oburzy lub zgorszy, staramy się ukryć te emocje, bo ich publiczne demonstrowanie nie będzie mile widziane. Warto jednak znaleźć bezpieczne warunki, w których będziesz mógł je wyrazić. Wykrzyczeć się w lesie, zwierzyć przyjacielowi czy wyładować napięcie podczas treningu na siłowni. Tłumienie i wypieranie emocji może źle wpłynąć na Twoje zdrowie, wywołać różne choroby psychosomatyczne.

4. Nie daj się ogłupić przez szczególnie dobry lub zły nastrój

gdy jesteś wesoły łatwo będzie Ci przywołać w pamięci swoje sukcesy i pozytywne wspomnienia. Będziesz mieć z kolei ograniczony dostęp do sytuacji, w których poniosłeś porażkę. Łatwo w takim stanie podjąć złe, nadmiernie optymistyczne decyzje, np. wziąć kredyt na inwestycję, która nie wypali. Gdy jesteś w melancholijnym nastroju będziesz mieć łatwy dostęp do smutnych wydarzeń z Twojego życia. Będzie Ci z kolei trudno przywołać te radosne, w których wykazałeś się siłą i sprytem. W tym stanie możesz odrzucić korzystne propozycje, bo nie będziesz wierzyć w swoje siły, że dasz radę sprostać wyzwaniu. Mając świadomość tych zależności – poproś bliskie osoby o wsparcie, by przypomniały Ci o szansach lub zagrożeniach, których Ty w danym momencie możesz nie widzieć.

Podsumowanie

Emocje są nam potrzebne, również te tzw. negatywne. Nauczmy się z nich mądrze korzystać i radzić sobie z emocjami, m.in.: ucząc się je nazywać, przeczekując silne wzburzenia, znajdując dla nich ujście i korzystając ze wsparcia bliskich osób.

Autor

Szymon Zając

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Jak radzić sobie z emocjami? – poznaj 4 proste sposoby
    Brak danych o stanowisku.
    Brak danych o opisie.
  • Brak danych o obrazku.
  • Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Trening kreatywności
    Szkolenie online
    Trening Kreatywność

    07.04-

    08.04.2025
    Zatrudniania osób niepełnosprawnych
    Szkolenie online
    Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

    Termin wkrótce

    Szkolenie RODO
    Szkolenie online
    Szkolenie RODO

    Termin wkrótce

    Sygnalista w firmie
    Szkolenie online
    Sygnalista w firmie

    Termin wkrótce

    Zwolnienia pracowników
    Szkolenie online
    Zwolnienie pracowników

    Termin wkrótce

    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
    Szkolenie online
    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
    30.05.2025

    Powiązane artykuły

    Poznaj czym jest Programowanie Neurolingwistyczne (NLP), jakie techniki obejmuje oraz jakie kontrowersje budzi. Dowiedz się, czy NLP może skutecznie wspierać rozwój osobisty i zawodowy.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Pokolenie Z, wychowane w erze internetu i cyfrowych technologii, wnosi świeże podejście do pracy, edukacji i relacji międzyludzkich. Jakie wartości, cechy i trendy kształtują tę generację? Poznaj bliżej młode pokolenie, które redefiniuje współczesny świat biznesu i społeczeństwa.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Jakie publikacje naukowe kupujemy najczęściej? Sprawdź jaką popularnością cieszą się poszczególne tematy wśród publikacji naukowych.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top