(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Na czym można oszczędzać, prowadząc przedsiębiorstwo?

Prowadzenie własnej firmy to duże przedsięwzięcie, które wiąże się z wieloma wydatkami. Przedsiębiorcy mogą jednak poczynić pewne oszczędności. Optymalizacja kosztów jest możliwa m.in. dzięki zakupom na firmę, outsourcingowi czy coworkingowi. Na czym polegają takie oszczędności?

Na czym można oszczędzać, prowadząc przedsiębiorstwo?

Robienie zakupów na firmę

Tzw. koszty firmowe to chyba najbardziej znany sposób na uzyskanie oszczędności. Im są one wyższe, tym niższa staje się bowiem podstawa opodatkowania działalności podatkiem dochodowym. Dodatkowo wydatki, które są traktowane jako koszt uzyskania przychodu, pozwalają na odliczenie VAT-u.

Warto więc wrzucać zakupy w koszty prowadzenia działalności. Należy przy tym pamiętać, że taki zabieg może dotyczyć wyłącznie nabywania towarów, które są bezpośrednio związane z funkcjonowaniem danego przedsiębiorstwa. Chcąc z kolei określić konkretną kwotę oszczędności, na jakie można liczyć, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia. Jest nim kalkulator zakupów na firmę.

Outsourcing usług

Ciekawym sposobem, który pozwala zaoszczędzić na prowadzeniu firmy, jest outsourcing. To coraz częściej stosowane rozwiązanie. Polega ono na zlecaniu wykonywania określonych usług lub zadań innym, zewnętrznym przedsiębiorstwom. Może to dotyczyć wielu obszarów działalności. Najczęściej firmy outsourcingowe zajmują się prowadzeniem księgowości, marketingiem, twardym i miękkim HR-em (w tym rekrutacjami i obsługą kadrowo-płacową), zagadnieniami z zakresu IT czy sprzątaniem.

Współpraca na zasadzie outsourcingu pozwala na niezłą optymalizację kosztów. Jest ona bowiem o wiele tańsza od zatrudniania własnych pracowników oraz tworzenia w swojej firmie całych działów zajmujących się konkretnymi zagadnieniami, które nie są związane z główną działalnością przedsiębiorstwa. Zlecenie zajmowania się tego typu sprawami zewnętrznemu podmiotowi pozwala również zaoszczędzić wiele czasu. Oprócz tego umożliwia współpracę z wysoko wykwalifikowanymi pracownikami, którzy specjalizują się w danym zakresie i mają ku temu odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie. Stanowią oni dobre wsparcie i usprawniają działanie przedsiębiorstwa.

Korzystanie z przestrzeni coworkingowej

Kolejnym sposobem na oszczędności jest skorzystanie z możliwości, jakie daje coworking. To dobra propozycja dla osób, które prowadzą jakieś biuro. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych firm, startupów oraz freelancerów, a także przedsiębiorców nastawionych na mobilny lub hybrydowy tryb pracy.

Coworking polega bowiem na dzieleniu przestrzeni biurowej z innymi przedsiębiorcami. Firma może w takim miejscu wynająć pokój do pracy, stanowisko z komputerem lub całą salę konferencyjną. Oprócz tego ma możliwość zarejestrować własną działalność pod adresem biura coworkingowego oraz zlecić jego pracownikom zajmowanie się obsługą mailową i telefoniczną firmy.

Koszt takiego rozwiązania jest o wiele niższy niż wynajmowanie własnego biura. Przedsiębiorcy mogą też zaoszczędzić na rachunkach za media, a także na kosztach wyposażenia miejsca pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

-->