(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jakie publikacje naukowe kupujemy najczęściej?

Mimo że ogólnie poziom czytelnictwa w Polsce nie jest niestety wysoki, to wciąż dużą popularnością cieszą się pozycje beletrystyczne, a także – co może wydawać się nieco zaskakujące – publikacje naukowe. Jakie konkretnie? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Publikacje naukowe dla studentów różnych uczelni

Niemal każda księgarnia internetowa, taka jak m.in. Fabryka Wiedzy, oferująca na sprzedaż książki akademickie może liczyć na sporą popularność pozycji, z których korzystają studenci na uczelniach wyższych. Studenci uniwersytetów, politechnik, akademii medycznych i innych uczelni muszą korzystać z konkretnych pozycji wymaganych przez wykładowców do zaliczenia przedmiotu albo zdania egzaminu.

Niestety, biblioteki i czytelnie nie zapewniają dostatecznej liczby książek, dlatego też żacy muszą sobie radzić w inny sposób. Zazwyczaj więc kupują, ewentualnie kserują książki, przy czym drugi sposób jest najczęściej wybierany w przypadkach, kiedy konkretne pozycje są bardzo trudno dostępne w sklepach czy bibliotekach. Jakie konkretnie pozycje cieszą się największą popularnością? Nie sposób wskazać tu wszystkich tytułów, zależą one bowiem od danej uczelni wyższej, wydziału, przedmiotu i wykładowcy.

Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że w przypadku większości kierunków można mówić o pewnych niezastąpionych pozycjach, które stanowią swoiste kompendia wiedzy dla studentów. Są one obowiązkowymi książkami, z których studenci korzystają, przygotowując się do egzaminów czy napisania prac magisterskich. Warto przy tym wspomnieć, że wybrane pozycje naukowe bywają również wykorzystywane przez uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych, czyli liceów i techników, podczas np. przygotowywania się do olimpiad. To też wpływa na zakup i zwiększenie popularności wybranych publikacji naukowych.

Publikacje naukowe z zakresu zdrowia i psychologii

Poza publikacjami naukowymi niezbędnymi dla studentów, dużą popularnością cieszą się pozycje z zakresu zdrowia, w tym zwłaszcza dietetyki. Mimo że na rynku wydawniczym dostępny jest bardzo szeroki wybór różnorodnych poradników, to jednak na szczególną uwagę zasługują właśnie książki naukowe, najlepiej napisane przez lekarzy.

Jaka tematyka jest najbardziej interesująca dla czytelników? Jak już wspomniano, dużą popularnością cieszą się propozycje z zakresu dietetyki oraz prawidłowego żywienia. Ludzie coraz częściej wybierają bardzo świadome odżywianie, dbając o zdrowie swoje i rodziny, dlatego też chętnie sięgają po książki, w których specjaliści wyjaśniają, co należy jeść, jakich produktów unikać, co jest wskazane lub zabronione w przypadku osób cierpiących na konkretne dolegliwości albo choroby itp. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się również pozycje z zakresu psychologii albo psychiatrii. Propozycje poruszające tematykę psychiki ludzkiej, relacji między ludźmi, zwłaszcza w związkach, są bardzo popularne wśród czytelników obu płci i w różnym wieku.

Do cieszących się sporym zainteresowaniem pozycji należą też książki dotyczące wychowywania dzieci tworzone przez doświadczonych, cenionych pedagogów czy terapeutów. Na rynku znaleźć można mnóstwo pozycji tego rodzaju, dotyczących różnorodnych systemów i metod wychowywania dzieci w każdym wieku. Nie tylko fachowo przedstawiają one metody pedagogiczne, ale także rozwiązania najczęstszych problemów czy sytuacji, na które napotyka niemal każdy rodzic wychowujący małe lub starsze dziecko.


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.