Szkolenia a podatek VAT - kiedy szkolenia są zwolnione z VAT

Szkolenia a podatek vat – czy szkolenia są zwolnione z vat?

Jaki VAT obowiązuję na szkolenia? Standardowo, wszystkie szkolenia i kursy objęte są podatkiem VAT w wysokości 23%. Szkolenia mogą być zwolnione z podatku VAT, co określa art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Oczywiście instytucja świadcząca usługi szkoleniowe, a także nabywca szkolenia muszą spełniać określone warunki, aby szkolenie mogło być zwolnione z 23% podatku VAT. Do zwolnienia z podatku szkoleń odnoszą się punkty od 26 do 29 powyższego artykułu niniejszej ustawy.

Spis treści

Wszystkie jednostki objęte systemem oświaty są zwolnione z podatku VAT.

Najpierw zajmiemy się punktem 26 art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Według niego jednostki szkoleniowe, które objęte są systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia i wychowania są zwolnione z podatku VAT.

Ponadto zwolnienie dotyczy również uczelni i jednostek Państwowej Akademii Nauk (PAN) oraz jednostek związanych z działalnością badawczo-rozwojową współpracujących z uczelniami wyższymi na poziomie kształcenia. Warto wiedzieć, że również materiały dydaktyczne stosowane w ramach tych szkoleń są zwolnione z podatku VAT.

Zatem uczelnia, która organizuje i kupuje zewnętrzne szkolenia zawodowe dla absolwentów, a także wszystkich chętnych (np. pracowników uczelni) z tego tytułu nie musi płacić podatku VAT. Przykładem mogą tutaj być szkolenia menedżerskie dla kadry zarządzajacej uczelni. Takim szkoleniem może być również obsługa programów służących do rozliczeń dla księgowych i osób po kierunkach rachunkowość.

Oczywiście, dotyczy to również zakupu przez uczelnie dowolnych szkoleń organizowanych lub/i realizowanych przez Witalnych, jak np. Początkujący Menadżer. Jeśli reprezentują Państwo uczelnię, szkołę lub jednostkę oświaty, otrzymają Państwo od nas fakturę bez podatku VAT. Jedynym wymogiem, jest przesłanie do nas odpowiedniego oświadczenia.

prezentacja dokumentu szablon

Szkolenia zwolnione z VAT – wzór oświadczenia dla jednostek oświaty

Zapraszamy do pobrania naszego wzoru oświadczenia o zwolnieniu z VAT dla jednostek oświaty.

Nauczyciele zwolnieni z podatku VAT od przeprowadzanych szkoleń

Ustawa o VAT w ramach art. 43 ust. 1 pkt 27 określa również, że nauczyciele na poziomie, podstawowym, średnim i wyższym, świadczący usługi szkoleniowe są zwolnieni z VAT. Warto wiedzieć, że zwolnieniu podlegają zarówno usługi świadczone bezpośrednio, jak i tzw. e-learning na platformach szkoleniowych. Według punktu 28 zwolnieniu z podatku VAT podlegają również szkolenia językowe świadczone przez przedsiębiorców.

szkolenia

Szkolenia zwolnione z VAT w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego

Z podatku VAT zwolnione są szkolenia, które przeprowadzane są w ramach kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Przykładowo: osoba, która jest po AWF i chce uzyskać uprawnienia trenera personalnego może skorzystać z nieopodatkowanego szkolenia, jeśli szkolenie organizowane jest przez uczelnię lub jednostkę posiadającą akredytację w ramach systemu oświaty bądź finansowane jest w 70% ze środków publicznych.

 

Oczywiście w myśl ustawy, która znosi obowiązek posiadania wykształcenia kierunkowego do wykonywania niektórych profesji, każda osoba, która chce zacząć świadczyć usługi w zakresie treningu personalnego i podjąć w tym zakresie pracę u pracodawcy bądź otworzyć własny biznes również może skorzystać ze szkolenia na tych zasadach. Zwolnieniu podlegają również inne zawody np. coaching, o ile spełnione są warunki dla szkoleń kształcenia zawodowego.

Spełnienie jednego z pośród trzech warunków umożliwia zwolnienie szkolenia z VAT w ramach kształcenia zawodowego

Poza spełnieniem, któregoś z warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 26-29, należy spełnić ponadto jeden spośród trzech warunków, aby szkolenie zawodowe lub przekwalifikowania zawodowego mogło być zwolnione z podatku VAT. Pierwszy warunek stanowi prowadzenie szkolenia na zasadach zawartych w odrębnych przepisach. Pierwszymi, które się nasuwają jest Kodeks Pracy. Zatem szkolenia, dzięki którym możliwe jest wykonywanie obowiązków zawodowych zgodnie z kodeksem pracy spełniają pierwszy warunek. Szkolenia BHP niewątpliwie są wymagane na każdym stanowisku pracy i mogą być zwolnione z podatku VAT.

 

Można tu również przytoczyć choćby szkolenia realizowane w oparciu o przepisy prawa budowlanego. Drugim warunkiem jest, aby szkolenie świadczone było przez podmioty, które uzyskały akredytację wydaną w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

 

Trzeba zaznaczyć, że spośród trzech warunków wystarczy by firma szkoleniowa, w ramach organizowanych szkoleń spełniała jeden z nich. Nie jest potrzebne łączne spełnienie wszystkich trzech warunków. Z podatku VAT na pewno nie są zwolnione szkolenia, które służą celom prywatnym.

szkolenia vat biurko

Szkolenia finansowane w całości lub dofinansowane w min. 70% ze środków publicznych

Jeśli żadna z powyższych sytuacji nie ma miejsca, pozostaje możliwość zwolnienia szkoleń z podatku VAT, które finansowane są przynajmniej w 70% z środków publicznych.

Tu zaliczają się wszystkie szkolenia organizowane w ramach uzyskanych funduszy unijnych oraz wpisane do Bazy Usług Rozwojowych (BUR). Zwykle są to programy nadzorowane przez PARP, urzędy, programy EFS, KFS (Krajowy Fundusz Szkoleniowy). Są one zgodnie z prawem zwolnione z 23% podatku VAT.

Wszystkie szkolenia organizowane i realizowane przez Witalnych mogą zostać dofinansowane i zwolnione z VAT.

Wszystkie szkolenia otwarte realizowane przez Witalnych, mogą znaleźć Państwo w Bazie Usług Rozwojowych. W przypadku realizacji projektu dedykowanego, usługę dodajemy wyłącznie dla Państwa i nie jest ona ogólnie dostępna.

 

W przypadku zapisu w ramach BUR lub programów typu KFS, do każdego zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o zwolnieniu z VAT.

Autor

Leszek Sergiel

Ekspert witalni.pl

Spis treści

    O autorze

    Leszek Sergiel
    Trener Witalni
    Leszek Sergiel, licencjonowany trener biznesu i sprzedaży. Specjalizuje się w szkoleniach dla kadry handlowej i zarządzającej, prowadząc ponad 20 000 godzin warsztatów. Z sukcesem zarządza zespołami handlowymi oraz doradza firmom w zakresie organizacji, zarządzania i rekrutacji. Prowadził zajęcia na Wyższej Szkole Bankowej, w tym na poziomie MBA. Jego szkolenia są oparte na autentycznych przykładach rynkowych, dostosowanych do potrzeb uczestników, co zapewnia realne efekty.
    Leszek Sergiel

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
    Szkolenie online
    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

    Termin wkrótce

    Szkolenie Wystąpienia publiczne
    Szkolenie online
    Wystąpienia publiczne

    Termin wkrótce

    Szkolenie Początkujący menadżer
    Szkolenie online
    Początkujący menadżer

    Termin wkrótce

    Powiązane artykuły

    Obserwuje się, że rosnąca liczba branż preferuje model zatrudnienia jako współpraca B2B. Czym dokładnie jest B2B i dla kogo jest to świetne rozwiązanie?
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    W związku z prężnym rozwojem handlu międzynarodowego Unia Europejska wprowadziła pewne regulacje ułatwiające rozliczenia podatku VAT. Procedura VAT OSS została zainicjowana dla przedsiębiorców ze stałą siedzibą na terytorium UE. Kto składa VAT OSS? Rejestracja w systemie jest konieczna po przekroczeniu progu sprzedaży w krajach, gdzie odbywa się handel.
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Standardowo wszystkie szkolenia objętę są podatkiem VAT w wysokości 23%. W jakim przypadku mogą być zwolnione z VAT? Jakie warunki trzeba spełnić?
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top