Prowadzenie własnej firmy to marzenie niejednej osoby. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym faktom na temat zakładania działalności gospodarczej i jej form.
Powszechnie stosowana definicja działalności gospodarczej (zarówno w Polsce, jak i w UE) to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Własna firma to natomiast forma zarobkowania, która opiera się o nasze zasoby – to my jesteśmy odpowiedzialni za jej funkcjonowanie, prowadzimy ją we własnym imieniu i to my ewentualnie możemy zatrudniać inne osoby na etacie. Sami jednak obieramy taki tryb pracy, który będzie optymalny i opłacalny. W takim przypadku to często na nas spoczywa odpowiedzialność finansowa za całość bądź część przedsięwzięcia.
W Polsce występuje kilka form działalności gospodarczej. To, na którą się decydujemy, zależy w głównej mierze od potrzeb naszego przedsięwzięcia – czy działamy z zaufanymi wspólnikami, czy myślimy o działaniu w pojedynkę, a także np. kapitału zakładowego. Ich specyfika jest bardzo rozbudowana, wymieńmy jednak same formy działalności i kilka podstawowych faktów na ich temat. W Polsce funkcjonują takie formy działalności jak:
By założyć własną firmę, należy złożyć odpowiedni wniosek do CEIDG. Musi się w nim znaleźć wiele informacji na temat formy naszej firmy, a także obszaru, w którym będzie ona operować. Sama procedura założenia firmy jest bardzo prosta – wystarczy wniosek. Jednak by móc realizować działalność gospodarczą, potrzebne nam będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych, firmowego konta bankowego, a także stosowanie się do norm regulujących formy naszej działalności.
W Polsce zasadniczo prawie każdy może prowadzić działalność gospodarczą. Istnieją jednak pewne ograniczenia. Taka osoba musi mieć ukończone 18 lat, nie mogła uzyskać sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a także nie może pełnić funkcji publicznej.
Koszty prowadzenia firmy w Polsce są uzależnione od bardzo wielu czynników. Przed założeniem firmy warto wykonać biznesplan, by sprawdzić, ile konkretne przyjdzie nam zapłacić za prowadzenie naszej konkretnej działalności.