(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak poradzić sobie z wystąpieniami publicznymi? 5 porad, jak walczyć ze stresem

Coraz trudniej uniknąć wystąpień publicznych. Szkoły, wzorując się na amerykańskich, namawiają do tworzenia prezentacji, a w pracy trzeba omawiać projekty i osiągnięcia. Do tego dochodzą targi, konferencje czy choćby wystąpienia internetowe na żywo. Jak poradzić sobie ze stresem, zanim zaczniesz przemawiać?

Praktyka czyni mistrza

Każdy mówca twierdzi to samo: nie urodził się z idealną dykcją i spokojem, lecz je sobie wyćwiczył. Nie idź na swoje pierwsze wystąpienie bez przygotowania! Zaprezentuj je komuś znajomemu na kilka dni przed imprezą. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie mówisz za krótko lub za długo i oswoisz się z formułowaniem myśli. Możesz też nagrywać swoje wystąpienia na telefon. Jeśli zrobisz tak kilka razy, w dniu wystąpienia będzie Ci już łatwiej zacząć naturalnie mówić bez stresu.

Możesz znaleźć też klub wystąpień publicznych dla osób nieśmiałych lub początkujących przedsiębiorców. To miejsca, w których każdy może przedstawić prezentację w życzliwej grupie, by oswoić się ze stresem i publicznością. Ci, którzy muszą dużo występować w pracy, korzystają też czasem z pomocy coacha czy trenera. Nawet jednorazowa sesja może zrobić dużą różnicę, jeśli chodzi o jakość Twoich wystąpień.

Poznaj swój organizm i przygotuj się

Niektórzy z powodu stresu nic nie jedzą, a później są tak słabi, że trudno im zebrać myśli i ustać na nogach podczas wystąpienia. Inni piją kawę, po której łomoce im serce lub przejadają się, a później do stresu dochodzą wzdęcia i rewolucje żołądkowe. Dobrym pomysłem może być przygotowanie się na wyżej wymienione objawy tak, by nie były przyczyną dodatkowych nerwów.

  • Osoby, które ze strachu przed wystąpieniem nic nie jedzą, powinny wziąć ze sobą na miejsce wystąpienia choćby baton energetyczny lub garść orzechów.
  • Ci, u których problemy jelitowe objawiają się wzdęciami, mogą zaopatrzyć się wcześniej w Espumisan. Akurat ten środek występuje w postaci drobnych, cytrynowych granulek, które można dyskretnie zażyć, nawet wchodząc na mównicę.

Uwaga – nie eksperymentuj z nowymi środkami na wzdęcia w ważnym dla siebie dniu. Espumisan należy do wybieranych najczęściej w Polsce i jest używany nawet przed badaniami USG, dlatego pomoże uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w dniu wystąpienia.

  • Kawosze w dniach poprzedzających przemowę powinni przyjmować magnez i popijać kawę wodą, by nie dopuścić do odwodnienia i niedoborów. Czy wiesz, że kawa wypłukuje magnez, który odpowiada za odporność na stres?

Techniki relaksacyjne przed wystąpieniem

Przed wystąpieniem warto na chwilę oderwać się od tematyki prezentacji. Jeśli zregenerujesz umysł i wyciszysz się, łatwiej będzie Ci zachować spokój na scenie. Sposobami na relaks przed prezentacją są np.:

  • masaż,
  • basen i sauna,
  • medytacja, spacer po lesie,
  • tańczenie do ulubionej muzyki.

Unikaj natomiast sposobów, które teoretycznie relaksują, a w praktyce drenują siły i jeszcze utrudniają skupienie się w dniu wystąpienia, jak przejadanie się czy sięganie po używki.

Rozbij wystąpienie na czynniki pierwsze

Dość skuteczną metodą na radzenie sobie ze stresem jest wyeliminowanie deprymujących czynników związanych z wystąpieniem. Wystarczy zastanowić się, czego konkretnie obawiasz się w związku z przemówieniem.

Być może kompromitacji związanej z wyglądem. Zadbaj przed wystąpieniem o jak najlepszą formę, udaj się do fryzjera i przygotuj dzień wcześniej najlepszy strój. A może w najczarniejszej wizji widzisz, jak przed zebranym audytorium zawiesza się komputer do prezentacji lub notatki lecą Ci z rąk? W takim razie sprawdź wszystko dobrze przed wystąpieniem, weź zapasowy kabel, kup schludną teczkę na notatki itp.

To tylko dwa przykłady problemów, o jakie może chodzić w kontekście prezentacji. Jeśli je zidentyfikujesz i wyeliminujesz, pozostanie już tylko samo stanięcie przed audytorium i wygłoszenie przemówienia, a to może być mniej przerażające, niż się wydaje.

W trakcie – co robić, by zminimalizować stres?

Profesjonalni mówcy mają trik, który pozwala im lepiej wypaść w trakcie wystąpienia. Z audytorium wybierają sobie jedną życzliwą twarz i to na niej się skupiają. Dzięki temu zamiast przytłaczającego uczucia, że mówią do setek obcych, krytycznych osób, mają wrażenie, że mówią tylko do tej jednej. To pomaga poczuć się, jakbyśmy tłumaczyli coś przy kawie bliskiemu znajomemu i znacznie ułatwia korzystne wypadnięcie przed publicznością.


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.