Strona główna > Baza Wiedzy > Efektywność w biznesie > Jak ubrać się na szkolenie? - krótki poradnik
Jak się ubrać na szkolenie?
Zastanawiasz się, jak się ubrać na szkolenie, aby wyglądać profesjonalnie i jednocześnie czuć się komfortowo? Wybór odpowiedniego stroju może być kluczowy dla Twojej pewności siebie oraz sposobu, w jaki zostaniesz odebrany przez innych uczestników. W tym artykule dowiesz się, jak się ubrać na szkolenie, aby dopasować się do charakteru wydarzenia i uniknąć modowych faux pas.
Jak się ubrać na szkolenie? Porady dla mężczyzn
Szkolenie to nie bardzo formalna okazja, dlatego garnitur i krawat nie będzie dobrym wyborem. Jeśli jest to szkolenie otwarte / typu case study, gdzie wykorzystywana jest dyskusja w podgrupach, a także odgrywanie scen konieczny jest strój bardziej swobodny, taki który skraca dystans pomiędzy uczestnikami.
W przypadku szkoleń kilkudniowych można zauważyć, że w pierwszym dniu osoby przychodzą ubrane w stroje formalne, a w kolejnych stawiają na luźny styl biznesowy. Większa swoboda w ubiorze determinuje większą swobodę w konwersacji, zatem zachowując pewną powagę można pozwolić sobie na koszulę bez krawata, czy nawet rozpięty guzik przy szyi, a także spodnie w kant. Do tego klasyczne oksfordy.
Oczywiście warto zaobserwować pierwszego dnia kilkudniowego szkolenia w co ubrani są inni, a także jak ubiera się prowadzący szkolenie. Jeansy nie muszą być faux pas pod warunkiem, że połączone są ze smart casualową koszulą i pół formalną marynarką. Z pewnością nie przystoi wybór jeansów z dziurami czy modeli mocno przecieranych, wybierając jeansy warto zdecydować się na te o klasycznym kroju. Jeśli chodzi o obuwie to doskonałe będą brogsy lub oksfordy.
Strój na szkolenie dla pań – co wybrać?
W przypadku kobiet sprawa jest bardziej otwarta. Mogą postawić na spodnie cygaretki w zestawieniu z klasyczną lub oversizową koszulą, a także prostą marynarką. Dobrym wyborem mogą być również spodnie z wysokim stanem wykonane ze szlachetnej odmiany bawełny z dodatkiem poliestru. Istotne znaczenie ma by materiał nie był gniotący się.
Oczywiście można postawić również na spódnicę, np. plisowaną lub ołówkową do kolan w zestawieniu z klasyczną koszulą albo elegancką bluzką. Nie warto wybierać przezroczystości, zbyt dużych dekoltów, a także zbyt krótkich spódnic, gdyż będzie się to prezentować mało profesjonalnie i wbrew pozorom nie będzie też zbyt wygodne. Znalezienie „złotego środka” zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn jest bardzo ważne i sprawia, że na szkoleniu można poczuć się bardziej swobodnie.
Strój wieczorowy na szkolenie kilkudniowe – jak ubrać się na galę?
Czasem szkolenie łączy się z imprezami charytatywnymi, konferencjami czy targami branżowymi. Jeśli event odbywa się w hotelu, czy teatrze konieczny jest wybór stroju wieczorowego. Zatem wybierając się na szkolenie kilkudniowe należy znać dokładny harmonogram i wiedzieć o planowanych formalnych okazjach.
W przypadku mężczyzn najlepszym wyborem będzie smoking, ewentualnie garnitur z krawatem. Z kolei dla kobiet suknia wieczorowa lub elegancki kostium. Panie muszą w każdym przypadku pamiętać o zasłonięciu ramion, wszak tak każe savoir vivre. Można zatem wykorzystać elegancką marynarkę bądź stylową woalę. Panowie nie mogą zapomnieć o marynarce. Pójście bez niej na imprezę będzie uważane za faux pas.
Dobór stroju na szkolenie nie musi być bardzo skomplikowanym zadaniem. Wystarczy znać jego charakter. Warto jeszcze wspomnieć, że są szkolenia na których zakłada się strój służbowy, bądź strój ochronny. Dotyczy to szkoleń praktycznych i specjalistycznych, np. szkoleń dla operatorów maszyn i urządzeń.
Tu nie trzeba martwić się o kwestię adekwatności stroju do okazji. W przypadku typowo biznesowych szkoleń warto kierować się swoim wyczuciem, a także zasadami savoir vivre w biznesie.
O autorze
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!
Powiązane artykuły
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl
Ekspert witalni.pl