(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Dlaczego warto znać reguły savoir vivre w biznesie?

W dzisiejszych czasach dla coraz większej liczby osób najważniejszym celem jest odniesienie sukcesu zawodowego. Jest to naturalne zaspokojenie potrzeby samorealizacij, wg powszechnie znanej hierarhii potrzeb Maslowa. Poświęcamy wiele godzin na wykonywanie powierzonych sobie zadań, jednak zapominamy o innym bardzo ważnym aspekcie. To właśnie odpowiednie maniery i zasady savoir vivre w biznesie mają ogromny wpływ na nasz sukces w pracy. Są ważnym czynnikiem, który może pomóc nam w przyśpieszeniu naszej ścieżki kariery. Powinniśmy o nie zadbać już od pierwszych doświadczeń związanych z biznesem.


Niestety, nie wiele osób posiada wiedzę na temat podstawowych zasad savoir-vivre panujących w biznesie. Szczególnie u osób młodych lub rozpoczynających pracę, jest to często duży problem. Przykładowo, o ile nie jesteśmy szefem facebooka, nie powinniśmy chodzić na spotkania z inwestorami w bluzie z kapturem. Według nas warto zagłębić się w ten temat i dzięki temu zwiększyć swoje szanse na awans lub podwyżkę, zyskać w oczach kontrahentów czy pracodawców. Ludzie darzą większym zaufaniem i szacunkiem osoby, które prezentują swoim zachowaniem kulturę. Co za tym idzie zyskują pozytywną opinie i pozytywne pierwsze wrażenie.

Warto zatem pamiętać, że nie tylko dzięki ciężkiej pracy mamy szansę osiągnąć nasz cel, ale ma na to wpływ również nasze zachowanie i postawa jaką prezentujemy.

Jak powinien wyglądać nasz strój w pracy, zgodnie z zasadami savoir vivre w biznesie?

Strój

O swoje maniery należy zadbać jeszcze przed pojawieniem się w budynku firmy. Powinniśmy wybrać odpowiedni strój, który podkreśli nasz profesjonalizm oraz wyeliminuje elementy rozpraszające innych pracowników. W przypadku pań, warto także zadbać o to, aby nie podkreślał seksapilu. Jest to szczególnie ważne u kobiet, które ze względu na szeroką ofertę sklepów oraz chęć wyglądania atrakcyjnie, zapominają o podstawowych zasadach. Wybierając odpowiedni strój powinniśmy kierować się naszym stanowiskiem.

Personel kierowniczy oraz sekretarki powinny zdecydować się na kostium dwuczęściowy lub sukienkę i marynarkę w ciemnych barwach. Eleganckie dodatki takie jak prosta torba w spokojnych barwach, będą dodatkowym plusem. Osoby znajdujące się na niższych stanowiskach mogą wybrać sukienkę lub spódnicę z klasyczną bluzką. Ze swojej garderoby należy wyeliminować takie elementy jak prześwitujące lub obcisłe ubrania oraz te, które posiadają jaskrawą barwę. Bardzo ważny jest stan naszego stroju, musi być on zawsze czysty oraz zadbany. Nie możemy pozwolić sobie na przybrudzone, podarte lub uszkodzone elementy odzieży, ponieważ wygląda to bardzo nieestetycznie i mówi o naszym braku odpowiedzialności.

Pamiętajmy, że zasady związane ze strojem w biznesie, powinniśmy zawsze stosować w odniesieniu do siebie i swojej pracy. Mamy na myśli tutaj branżę, konkretną firmę, nasz indywidualny styl, inne osoby z którymi widzimy się na co dzień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pewne schematy (np. te związane z kolorami) przełamać, ważne żeby zadbać o strój i dodatki wysokiej jakości.

Każda z kobiet powinna zwrócić również uwagę na swój makijaż oraz kolor włosów. Osoby pracujące w niektórych branżach lub firmach o charakterze prestiżowym nie powinny decydować się na mocny makijaż oraz kolorowe włosy. W pracy dążymy do osiągnięcia naturalnego wyglądu, który dodaje nam profesjonalizmu i elegancji. W przypadku mężczyzn problem idealnego stroju do pracy jest dużo prostszy.

Standardowo, powinni oni zdecydować się na garnitur z krawatem lub wysokiej jakości strój casualowy. Tak jak w przypadku kobiet musi być on czysty i zadbany, tak aby podkreślać profesjonalizm. Pamiętajmy, że powyższe zasady są zasadami uniwersalnymi – przykładowo, chodzenie do pracy w garniturze z krawatem, pracując w początkującym i młodym (tech) start-upie, nie koniecznie będzie dobrym pomysłem.

Jak powinniśmy zachowywać się w relacjach z innymi pracownikami, zgodnie z savoir vivre?

Strój

Kolejną zasadę, którą warto poznać funkcjonując w większej firmie jest reguła według, której witamy się z innymi pracownikami. Słowa powitania wypowiada zawsze osoba wchodząca do pomieszczenia. Należy pamiętać, że jeśli w pokoju pojawia się szef to on jako pierwszy wita się z pracującymi nie tylko poprzez wypowiedzenie słów takich jak „Dzień dobry!”, ale również poprzez podanie ręki. W momencie, gdy szef lub inny pracownik wita się poprzez podanie ręki z kobietą, ta powinna wstać. Są to proste reguły, które z pewnością każdy zapamięta, a pozwolą one na zachowanie kultury w miejscu pracy.

Będąc pracownikiem:

Ciekawym problemem jest obowiązek wstania w obecności naszego szefa. Bardzo niewielu pracowników wie jak zachować się w tym momencie. Część z nas wstaje od razu, gdy pracodawca pojawia się w pomieszczeniu, inni całkowicie lekceważą jego obecność niezależnie od celu jego wizyty. Prawidłowe postępowanie zostanie przez nas przybliżone, aby żaden pracownik nie popełniał już tych podstawowych błędów.

W sytuacji, gdy szef wchodzi tylko na krótką chwilę do danego pomieszczenia i wita się z nami słowami powitania nie mamy obowiązku wstać. Nie musimy również wstawać, gdy pracodawca zatrzymują się przy naszym stanowisku pracy w celu przekazania nam krótkiej informacji. Jednak naszym obowiązkiem jest wstanie, gdy szef wita się z nami przez podanie ręki lub zatrzymuje się przy nas w celu przeprowadzenia dłuższej rozmowy.

Bedąc szefem:

Zasady związane z tym problemem dotyczą również pracodawców. W zależności od tego w jakim celu pracownik pojawia się w ich gabinecie muszą oni przyjąć inny schemat zachowania. Gdy osoba pracująca na zawołanie szefa pojawi się w gabinecie, pracodawca nie ma obowiązku wstać. Może również siedzieć, w momencie gdy pracownik stoi, gdy spotkanie ma na celu przekazanie kliku krótkich danych. W momencie, gdy rozmowa ma być dłuższa czyli przekraczać dwa zdania pracodawca powinien zaprosić swojego aby usiadł, w zależności od formalności konwersacji może odbywać się ona przy biurku lub przy stoliku.

W jakich sytuacjach w firmie, powinniśmy stosować zasady savoir vivre?

Sekretariat biuro


Począwszy od sekretariatu w firmie, powinniśmy zadbać aby osoba na tym stanowisku zadbała o pewne standardy. Wielu osobom wydaje się, że obowiązki osoby pełniącej tą funkcje nie wymagają znajomości wielu zasad savoir-vivre, jednak nawet przy takich czynnościach jak podawanie kawy należy przestrzegać pewnych reguł.

Savoir vivre w sekretariacie lub na recepcji

Należy pamiętać, że herbatę podajemy zawszę w filiżankach. Powinna być ona przynoszona w dzbanku lub w postaci esencji z towarzyszącym wrzątkiem. Nigdy nie podajemy herbaty w torebkach. Jeśli chodzi o cukier powinien być serwowany w cukierniczce w postaci kostek, a wraz z nimi podane powinny być szczypczyki, którymi będzie można nakładać go do filiżanek. Możemy zaserwować również czekoladki lub ciasteczka, do których należy dołączyć widelczyki lub łyżeczki.

Inne zasady obowiązują w trakcie podawania kawy, musi ona zawsze pochodzić z ekspresu ciśnieniowego, chyba, że gość życzy sobie kawy zalewanej. Do kawy należy podać również śmietankę w dzbanuszku. Oczywiście dobrym dodatkiem są czekoladki oraz ciasteczka, jednak w tym przypadku nigdy nie decydujemy się na ciastka.

Każda sekretarka musi pamiętać o tym, że alkoholi nie podajemy w butelkach, należy przelewać go do naczyń odpowiednich dla danego rodzaju napoju. Powinniśmy wiedzieć również, że kieliszki ujmujemy za nóżki, dzięki czemu pozostawimy naczynie w czystości. Są to reguły, których należy przestrzegać zawsze, gdy naszego pracodawcę odwiedzają goście. Pozwoli to na pokazanie profesjonalizmu całej firmy oraz danego pracownika.

Spożywanie posiłków w firmie

Nawiązując do dziedziny jaką są pokarmy opiszemy kilka zasad związanych z jedzeniem posiłków przez pracowników. Reguła, która znana jest dla wszystkich mówi o tym, że na wykonanie tej czynności możemy pozwolić sobie w trakcie naszej przerwy. Ważne jest także miejsce, w którym rozpoczniemy nasz posiłek – musi być to pomieszczenie lub inna lokalizacja przeznaczona do tego celu na przykład stołówka, barek, pokój socjalny lub lokal gastronomiczny.

Ważne jest to, że nie możemy jeść w otoczeniu klientów lub pracodawcy. Zakazane jest też wykonywanie tej czynności w trakcie pracy lub w momencie prowadzenia rozmów telefonicznych, ponieważ może świadczyć to o naszym braku zaangażowaniu. Jeśli nie mamy możliwości udać się do miejsca wyznaczonego do jedzenia posiłków możemy zdecydować się na wykonanie tej czynności w naszym gabinecie, jednak pod warunkiem zamknięcia drzwi i odizolowania się od pozostałych osób przebywających w firmie. Gdy chcemy zjeść posiłek w tak zwanym „biegu” nie możemy robić tego na ulicy.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre w biznesie, możemy zjeść w parku lub w innym spokojnym miejscu. Widzimy zatem jak wiele błędów można popełnić w trakcie tak prostej czynności jak jedzenie. Niestety w związku z nie zachowaniem manier związanych z tym aspektem życia możemy ponieść konsekwencje bardzo przykre dla naszej kariery zawodowej.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

W pracy zawodowej warto zwracać uwagę także na dość proste elementy pracy takie jak przychodzenie punktualnie zgodnie z wyznaczaną godziną. Jest to zasada, którą znać powinien każdy z nas, ponieważ świadczy on o naszej odpowiedzialności. Osoby, które lekceważą swój czas pracy nie mają szans na rozwinięcie swojej kariery zawodowej ze względu na ich brak zaangażowanie w powierzone im zadania. Każdy pracodawca zdecyduje się na przedłużenie współpracy z osobą, która sumiennie wykonuje swoją pracę. Nie tylko brak spóźnień wpływa na zadowolenie z naszych działań.

Ogromny wpływ na to w jaki sposób odbierają nas nasi przełożeni ma nasze zachowanie. Zgodnie z zasadami dobrych manier powinniśmy zawsze być uśmiechnięci i życzliwi dla naszych współpracowników. Pracując w firmie musimy być zawsze uczciwi i lojalni, dzięki temu możemy zyskać zaufanie wśród innych pracowników i mieć większe szanse na realizację określonych celów w naszej karierze.

Savoir vivre podczas spotkań biznesowych

Podawanie Herbaty

Zasady dobrych manier należy przestrzegać nie tylko w miejscu pracy, ale również poza nią. Bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie w trakcie kolacji biznesowych lub bankietów, w trakcie których możemy zaprezentować nasz profesjonalizm oraz wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej firmy.

Organizując kolację biznesową, która ma być uczczeniem pozytywnego zakończenia współpracy z danym klientem powinniśmy osobiście zaprosić gości na spotkanie. Ustalając listę gości musimy zawsze pamiętać o wszystkich osobach biorących udział w rozmowach biznesowych, biorąc uwagę fakt, by każdy uczestnik posiadał towarzysza do rozmowy. Możemy zdecydować się także na zaproszenie do udziału małżonków osób biorących udział w naszej kolacji.

Bardzo ważnym elementem jest wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej sali oraz menu, zgodnie z oczekiwaniami naszych gości. Warto wybrać miejsce spokojne, eleganckie, w którym oferowane jest wysokiej jakości jedzenie oraz alkohol. Jako gospodarze jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie przyjaznego klimatu oraz zapewnienie pełnego komfortu naszym gościom.

Dlaczego warto przestrzegać reguł savoir vivre w biznesie?

Strój


Widzimy zatem jak wiele zasad należy przestrzegać w trakcie naszej pracy. Wielu z nas nie jest świadomych tego jak duże znaczenie mają tak małe gesty jak zmiana pozycji w trakcie witania lub sposób podawania posiłku. Jednak dla osób, które od wielu lat obracają się w środowisku biznesowym, są to oczywiste reguły. Zazwyczaj, to właśnie pracodawcy dokładnie znają dobre maniery i oceniają zachowanie pracowników na podstawie poszczególnych zasad.

W wielu organizacjach może mieć to wpływ na postrzeganie naszej osoby, a nawet decyzję o przedłużeniu umowy o pracę. Warto zatem skierować swoją uwagę i poznać podstawowe zasady savoir vivre w biznesie, aby zwiększyć naszą wiedzę i dostosować się do wymogów otaczających nas ludzi i środowiska w jakim funkcjonujemy. Szczególnie, jeśli np. tym środowiskiem jest współpraca z z kontrahentami zagranicznymi, wtedy znajomość savoir vivre jest wręcz niezbędna. Nieznajomość pewnych reguł w relacjach międzynarodowych, może skończyć się nawet zupełną kompromitacją, a określone zachowania z naszej strony mogą być odebrane zupełnie inaczej, niż byśmy chcieli.

Dodatkowe materiały

Jeśli artykuł Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.