var dataLayer_content = {"siteID":0,"siteName":"","pagePostType":"slowniczekitem","pagePostType2":"single-slowniczekitem","pageAttributes":["manipulacja","manipulacje","negocjacje","obrona","obrona-przed-manipulacja","techniki-obrony-przed-manipulacja"],"pagePostAuthor":"Michał","ecomm_pagetype":"other"}; dataLayer.push( dataLayer_content );

Jak bronić się przed manipulacją

Jak bronić się przed manipulacją – odkrycie, że jesteśmy ofiarą manipulacji może się zdarzyć każdemu z nas, ponieważ codziennie jesteśmy na nią narażeni w sklepach, w pracy, podczas oglądania telewizji, czasami też w domu. Do wyzwolenia się spod wpływu manipulacji prowadzi kilka skutecznych kroków.

 

Świadomość – niezawodne narzędzie do obrony przed manipulacją

jak bronić się przed manipulacją?

Najważniejsza jest świadomość bycia ofiarą. Trzeba zdać sobie sprawę, że czyjeś intencje okazały się być zupełnie inne w stosunku do nas niż na początku zakładaliśmy. Zrozumienie naszych potrzeb, atrakcyjny wygląd rozmówcy, idealne dopasowanie oferty pod nasze wymagania, zainteresowanie naszą osobą podczas rozmowy – to tylko niektóre z czynników, które wprowadzają nas w błąd, kiedy padamy ofiarą manipulacji. Dopiero świadomość, że tak się stało, pozwoli nam zastosować metody obrony. Kolejny ważny krok, to przerwanie zamkniętego kręgu automatycznych reakcji. Są one wdrukowane w naszą naturę i manipulatorzy doskonale o tym wiedzą oraz wykorzystują to do osiągnięcia korzyści własnej. Niezwykle istotną zdolnością w procesie obrony jest asertywność. W tym przypadku polega ona na tym, że to my powinniśmy być pewni swoich potrzeb. Ważne, by wybierając się do sklepu czy na negocjacje z drugą osobą zdawać sobie sprawę, czego się oczekuje oraz trzymać się tego scenariusza podczas przebiegu sytuacji. Warto przeanalizować pojawiające się oferty, aby wiedzieć, co jest korzystną propozycją, a co tylko naszą tymczasową zachcianką oraz chwilową okazją. Asertywność w znaczeniu obrony przed manipulacją oznacza także znajomość własnych reakcji w sytuacji manipulacji. Być może nasze ciało i emocje będą nam dawać sygnały, zanim zorientujemy się, że ktoś nami manipuluje.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]