(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przejście przez pierwszy etap rekrutacji i otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Oznacza to, że już na wstępie (w pewnym sensie) pokonaliśmy nie małą konkurencję. Jeśli stanowisko na które aplikujemy, nie należy do wąskiej specjalizacji, zwykle CV na wolne stanowisko pracy w danej firmie wysyła bardzo dużo osób. Jeżeli to właśnie nasze umiejętności i doświadczenie zainteresowały pracodawcę – czas teraz zawalczyć dalej i zdobyć wymarzone stanowisko pracy. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, tak aby dobrze na niej wypaść? Jak zrobić to skutecznie? Otóż jest kilka ważnych kwestii, stanowiących klucz do sukcesu.

Punkt nr 1. Jak zrobić dobre rozeznanie przed rozmową kwalifikacyjną?

Rozeznanie

Podstawową sprawą jest dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej pod względem merytorycznym. Wiedza na temat firmy, do której aplikujemy jest bardzo ważna. Warto przygotować się, zadając sobie poniższe pytania:

1. Jak nazywa się firma do której wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jest to, co prawda, sprawa oczywista, ale (z perspektywy rekrutera)- można by się bardzo zdziwić, jak często kandydaci nie wiedzą nawet jaka jest nazwa firmy, w której ponoć tak bardzo chcą pracować! Dzieje się tak dlatego, że przeważnie wysyłamy CV to bardzo wielu pracodawców. Kiedy później otrzymujemy kilka zaproszeń na rozmowę, łatwo zapomnieć, na którą z nich właśnie się udajemy. Warto więc mieć 100% pewności, że znamy nazwę firmy. Tak na prawdę należy o to zadbać już w momencie rozsyłania aplikacji – stwórzmy specjalny plik, w którym będziemy dokładnie zapisywać: kiedy i do jakiej frmy wysłaliśmy CV.. Możemy również stworzyć sobie prostą listę w ulubionym notatniku, exelu lub wybranej aplikacji jak Nozbe czy Evernote. W ten sposób nie pogubimy się w tym wszystkim, a w momencie otrzymania telefonu od potencjalnego pracodawcy, będziemy od razu przygotowani i nie będziemy musieli prosić o powtórzenie, z jakiej firmy dzwonią. Warto bowiem być wymagającym wobec siebie, jeszcze zanim dostaniemy pracę. Nawyk porządkowania spraw jest bardzo porządaną cechą u przyszłych pracowników i wpływa na naszą osobistą produktywność.

2. Gdzie znajduje się siedziba firmy?

Zadbajmy o to, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić adres firmy oraz trasę dojazdu do niej. Sczególnie przydatne w tym celu, zawsze będzie sprawdzone Google Maps. Jeżeli podróżujemy komunikacją miejską – przygotujmy dokładnie plan dojazdu do firmy, biorąc pod uwagę ewentualne spóźnienia autobusów, czy pociągów. Planując dotrzeć na rozmowę własnym samochodem, weźmy pod uwagę, gdzie mogą zdarzyć się korki. Nikt nie lubi spóźnialskich. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, w której spóźnimy się na rozmowę. Pokażmy pracodawcy, że jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, które szanują czas innych. Może warto wypróbować trasę dojazdu do firmy dzień wcześniej? Będziemy wtedy wiedzieli, co czeka nas po drodze i zminimalizujemy ryzyko zgubienia się, czy spóźnienia.

3. Czym zajmuję się firma? – szczegółowa analiza strony internetowej.

Kolejna praca domowa do odrobienia przed rozmową kwalifikacyjną, to odwiedzenie strony internetowej firmy, do której aplikujemy i dokładne przestudiowanie:

  • Czym dokładnie się ona zajmuje?
  • Jaka po krótce jest jej historia?
  • Jakimi zasadami i wartościami się kieruje?
  • Jakie oferuje produkty lub usługi?
  • Kto jest w zarządzie firmy, kto będzie naszym bezpośrednim przełożonym? (jeżeli jest to większa firma, w której jest wiele działów)
  • Ilu mniej więcej pracowników zatrudnia firma?

4. Jak nazywa się osoba, która będzie rekruterem?

Otrzymując zaproszenie na rozmowę o pracę, zawsze dostajemy informację o tym, z kim ona się odbędzie – przede wszystkim po to, aby móc ją podać przy wejściu do siedziby firmy. Zawsze zostaniemy zapytani, w jakim celu przyszliśmy i do kogo chcemy się udać. Być może romowę będzie przeprowadzała więcej niż jedna osoba. Bardzo ważne jest, aby to nazwisko nie tylko zapisać, ale sprawdzić wcześniej profil danej osoby na portalach związanych z karierą zawodową (np. LinkedIn). Możemy w ten sposób zyskać dużą przewagę nad innymi kandydatami. Jeżeli prześledzimy ścieżkę zawodową rekrutera, poznamy jego zainteresowania oraz przede wszystkim – dowiemy się jaka cecha jest dla niego najważniejsza u pracownika.

Istnieje szansa, że znajdziemy ciekawe informacje i być może znacznie ułatwi nam to zdobycie wymarzonej pracy. Ponadto zadbajmy o to, aby mieć zapisany również numer telefonu do rekrutera. W życiu zdarzają się różne, nieprzewidziane sytuacje. Jeśli miałoby dojść do tego, że z przyczyn od nas niezależnych spóźnimy się na rozmowę lub na nią nie dotrzemy; dobrze byłoby zadzwonić i o tym poinformować. Rzuca to zupełnie inne światło na naszą osobę. Pokazuje, że potrafimy zachować twarz w każdej trudnej sytuacji oraz, że traktujemy poważnie zarówno pracę, o którą się staramy, jak i drugą osobę i szanujemy jej cenny czas.

5. Na jakie stanowisko aplikujemy?

Kolejna ważna kwestia, to czy na pewno wiemy na jakie stanowisko aplikujemy. I znów – być może jest to sprawa oczywista, ale oprócz nazwy stanowiska, na jakim chcemy pracować, trzeba koniecznie znać ogólny zakres obowiązków (podany w ogłoszeniu o pracę) oraz wymagania, jakie są stawiane osobie ubiegającej się o pracę na tej pozycji w firmie. Często jest tak, że pracodawca równolegle prowadzi rekrutację również na inne, wolne stanowiska. Nawet, jeśli bylibyśmy w stanie przyjąć również inny rodzaj pracy w tej firmie, musimy być pewni tego, na jaką pozycję aplikujemy w tej właśnie chwili.

Punkt nr 2: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak dobrze wypaść na rozmowie

1. Zadbaj o dobre „pierwsze wrażenie”.

Rozmowa kwalifikacyna trwa przeciętnie około 30 – 40 minut. Istnieje jednak coś takiego, jak pierwsze wrażenie. Za każdym razem, gdy spotykamy nową osobę i zaczynamy z nią rozmawiać, jesteśmy przez nią oceniani w ciągu pierwszych kilku sekund! Oznacza to, że już po kilkudziesięciu sekundach dana osoba wyrabia sobie o nas pewną opinie (korzystną dla nas lub nie). Sami robimy dokładnie to samo wobec innych, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Podobnie jest w przypadku rozmowy o pracę – pracodawca już na początku, może mieć pewną opinię na temat tego, czy chce nas zatrudnić. Jak widać, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia jest kwestią kluczową, zwłaszcza, że (jak sama nazwa wskazuje) można go zrobić tylko raz. Jak więc zostać dobrze ocenionym w ciągu tak krótkiego czasu?

2. Zadbaj o właściwy ubiór.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby wypaść jak najlepiej? Istnieje kilka istotnych reguł dotyczących stroju, w jakim udajemy się na rozmowę o pracę. W myśl starej zasady: „Mój strój świadczy o mnie”, warto ubrać się tak, aby pracodawca postrzegał nas, jako osobę odpowiedzialną i poważnie traktującą sprawy zawodowe. Strój bardzo oficjlany, czyli koszula i garnitur (czy garsonka w przypadku kobiet) są oczywiście dobrym wyborem i zdecydowanie pasują do tego typu sytuacji. Nie każda rozmowa jednak będzie wymagała aż tak eleganckiego stroju. Nie mniej jednak, zawsze należy ubrać się stosownie i nie przesadzać z tzw. „casualowym” ubiorem – powinien on być raczej stonowany i przede wszystkim wygodny.

Nie może przeszkadzać zarówno nam, jak i rekruterowi w skupieniu się na tym, co naprawdę ważne: na naszej wiedzy, doświadczeniu, umiejętnościach i gotowości do podjęcia wyzwań związanych z nową pracą. Tak więc nie wybierajmy się na rozmowę kwalifikacyjną w kolorowej, hawajskiej koszuli, czy klapkach. Kobiety z kolei powinny zrezygnować ze zbyt prowokującego stroju – odpowiednia długość spódnicy, zakryty dekolt, stonowana biżuteria i makijaż oraz niezbyt wysokie obcasy butów, będą tu zdecydowanym atutem. W kwestii ubioru jest jeszcze jeden, bardzo ważny szczegół – strój, który będziemy mieli na sobie musi być czysty i wyprasowany. Dotyczy to również butów – kandydaci często zapominaja o tym, żeby były one czyste, zakłając, że rozmówca i tak nie zwróci na nie uwagi. Otóż nic bardziej mylnego! Rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy rekruterzy zwracają uwagę na najmniejsze nawet szczegóły. Dbałośc o nie, to bowiem bardzo pożądana cecha u przyszłego pracownika. Przygotujmy zatem strój dzień wcześniej – niech wyprany i wyprasowany czeka tylko na ubranie go następnego dnia.

Oczywiście, jeśli chcemy strojem wyrazić naszą osobowość i styl – oraz zależy nam, aby rekruter szczególnie nas zapamiętał – możemy zaryzykować i wybrać niestandardowe kolory lub nietuzinkową kreację – wszystko zależy od strategii którą wybierzemy.

3. Bądź pewny siebie.

Nasze zachowanie jest nie mniej ważne od stroju i naszego wyglądu. Nawet jeżeli wewnątrz siebie odczuwamy duży strach przed tym, jak wypadniemy, to nie możemy pokazać tego na zewnątrz. Rekruter powinien zobaczyć w nas osobę pewną siebie, zdecydowaną, wiedzącą czego chce i odpowiedzialną. Jeżeli będziemy przede wszystkim stremowani, może nam to bardzo utrudnić pokazanie swoich największych atutów. Nawet najlepsze CV, obszerna wiedza i bogate doświadczenie mogą zostać skreślone, jeżeli w tej pierwszej trudnej sytuacji, jaką jest rozmowa kwalifikacyjna, nie emanujemy pewnością siebie.

Jest to swoisty test na umiejętność funkcjonowania w stresujących warunkach. Kontakt wzrokowy to kolejny aspekt, na który rozmówca zwraca uwagę. Już przy pierwszym podaniu ręki należy patrzeć drugiej osobie w oczy. Sam uścisk dłoni zaś, powinien być pewny i mocny (ale nie za silny) – to również świadczy o pewności siebie. Już podczas rozmowy należy skoncentrować się na wzroku rekrutera. Oczywiście bez przesady – nie świdrujmy go wzrokiem, ale patrzmy z zainteresowaniem. Warto też przytakiwać od czasu do czasu, w momencie, kiedy to pracodawca mówi. Dajemy w ten sposób do zrozumienia, że jesteśmy żywo zainteresowani tym, co ma nam do powiedzenia. Do tego dochodzi uśmiech – nikt nie lubi ponuraków, a uśmiechnięty współpracownik sprawia, że dzień jest po prostu lepszy.

Jeśli chodzi o postawę, powinniśmy być wyprostowani (pod żadnym pozorem nie należy siedzieć zgarbionym), z delikatnie uniesioną głową. Zmieniajmy jednak pozycję ciała, gdy jest nam niewygodnie. Siedzenie w sposób sztywny i utrzymywanie na siłę niewygodnej pozycji sprawi, że rekruter może dostrzec w nas zakłopotanie i brak pewności siebie. Ogólnie rzecz biorąc, z naszego zachowania ma emanować spokój, zdecydowanie i otwartość, a nie strach i chęć ucieczki. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej także w tej ważnej kwestii? Poćwiczmy naszą postawę i zachowanie sami ze sobą – przed lustrem. Jeszcze lepiej, gdy pomoże nam w tym ktoś z domowników. Sami możemy nie zauważyć wielu błędów, które popełniamy, podczas, gdy druga (zwłaszcza bliska) osoba dostrzerze je bez problemu i nam o tym powie. Będziemy mogli więc znacznie lepiej przygotować się pod względem zachowania i pewności siebie, niż gdybyśmy wcześniej tego nie przećwiczyli.

Punkt nr 3: Właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Właściwy człowiek

Stosując się do tych kilku ważnych zasad, jeszcze przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, znacznie zwiększymy swoje szanse na zatrudnienie. Podstawowe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej, opisane w niniejszym artykule to w dzisiejszych czasach zupełny standard. Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach; rzeczy z pozoru błache i oczywiste mogą zaważyć na ostatecznej decyzji pracodawcy.

Rekruterzy chcą wyszukać osoby najlepsze. Nie idealne, bo takich ludzi nie ma i nie tylko takie z najwiekszym doświadczeniem w danej dzidzinie. Te cechy są oczywiście bardzo ważne, ale równie istotne jest, aby byli to pracownicy dobrze pasujący do zespołu, odpowiedzialni, kompetentni, słowni, terminowi oraz po prostu usmiechnięci – bo tylko z takimi ludźmi współpraca będzie nie tylko owocna dla obu stron, ale po prostu przyjemna.

Dodatkowe materiały

Jeśli artykuł Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.