1. Zamień stres w swojego sprzymierzeńca, czyli jak zmniejszyć tremę związaną z wystąpieniami i wykorzystać pobudzenie organizmu do dobrego przygotowania się.
Stres związany z wystąpieniem jest czymś naturalnym. Czasem jednak działa zbyt mocno, wręcz paraliżująco. Podczas tego modułu poznasz potwierdzone naukowo sposoby (m.in. badania Amy Cuddy i Kelly McGonigal) na to, by zmniejszyć stres do rozsądnych rozmiarów. Popracujemy nad przekonaniami, mową ciała, a nawet sposobem organizacji notatek. To wszystko po to, byś czuł się na scenie pewniej, a stres zamienił w swojego sojusznika, który mobilizuje Cię do pracy.
2. Filary wystąpień publicznych, czyli kontakt wzrokowy, mowa ciała, głos.
Możesz być światowej klasy ekspertem, jeśli jednak Twoja mowa ciała nie demonstruje zainteresowania publicznością, życzliwości i pewności siebie – istnieje bardzo mała szansa, że ktokolwiek będzie chciał Ciebie słuchać. Bez względu na to, jak mądrze i skuteczne rzeczy masz do przekazania. Podczas tego modułu pokażemy krok po kroku, jak z rozmysłem posługiwać się mową ciała, by przykuć uwagę, utrzymać zainteresowanie i wzmocnić Twój przekaz. Wykonamy ćwiczenia „izolowane”, w których 100% uwagi skupimy na każdym z elementów składowych. Gdy opanujesz jedną rzecz – będziemy dokładać kolejne. Damy też przestrzeń, byś wykorzystał zdobyte umiejętności na scenie, podczas wygłaszania wystąpienia.
3. Wyzwalacze uwagi, czyli angażujące sposoby na przekazywanie wiedzy.
Co dzieje się w umysłach Twoich słuchaczy? Kiedy słuchają Cię bardziej, a kiedy mniej? Z czego to wynika? W tym module wykorzystamy badania z zakresu neurobiologii i kognitywistyki, byś zobaczył jak sposób organizacji informacji wpływa na ich odbiór przez słuchaczy. Pokażemy praktyczne rozwiązania, które łatwo będziesz mógł zastosować u siebie. Damy Ci też możliwość stworzenia własnych wyzwalaczy uwagi i przetestowania ich na scenie.
4. Mistrzowskie rozpoczęcie i zakończenie, czyli jak zacząć i skończyć, by zostać zapamiętanym.
Efekt pierwszeństwa i efekt świeżości pokazują, że publiczność szczególnie dobrze zapamiętuje to, co było na początku i końcu wystąpienia. Dlatego tak ważne jest, by dobrze ten czas wykorzystać. Pokażemy Ci 5 praktycznych sposobów na mistrzowskie rozpoczęcie, stosowane przez najlepszych światowych mówców. Zaprezentujemy też sprawdzone sposoby na świetne zakończenie prezentacji, by wywołać zamierzony efekt. W tym module wypracujesz co najmniej 1 sposób mistrzowskiego rozpoczęcia i zakończenia, które będziesz mógł użyć przy najbliższej prezentacji.
5. Zaproszenie do dialogu, czyli jak zaangażować publiczność w wystąpienie i skłonić ją do interakcji.
Wystąpienie często kojarzy się z teatrem, w którym aktor recytuje wyuczony tekst. Tymczasem skuteczne prezentacje dużo bardziej przypominają dialog. Mówca zadaje pytania, przeprowadza sondy, przeprowadza ćwiczenia, zaprasza do wspólnego rysowania na flipcharcie. To wszystko sprawia, że prezentacja jest interaktywna, angażująca i ciekawa. Podczas tego modułu poznasz sprawdzone sposoby na to, by zamienić prelekcje we wciągającą dyskusję.
6. Poszukując indywidualnego stylu, czyli jak na scenie pozostać autentycznym.
Nie ma jednego, najlepszego sposobu występowania. Ten sam mówca jednym może urzekać, a innych drażnić. Ważne jest, byś znalazł dobre wzorce, które są Ci bliskie pod względem temperamentu, sposobu gestykulacji i interakcji z publicznością. Podczas tego modułu przyjrzysz się różnym rodzajom mówców. Odwołamy się też do Twoich wcześniejszych wystąpień, by określić Twoje zasoby i mocne strony jako mówcy. Wspólnie wypracujemy Twój indywidualny styl.