(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak zacząć medytować? Przegląd najciekawszych aplikacji do medytacji.

Nadużywanie narzędzi, jakie daje nam nowoczesna technologia, bardzo często prowadzi do rozproszenia uwagi, trudności z koncentracją i gonitwy myśli. Jednak korzystanie z aplikacji mobilnych może również przynieść naszemu organizmowi również wiele dobrego. Aplikacje do medytacji pomogą nam zacząć przygodę z tak potrzebnym w obecnych czasach wyciszaniem umysłu. Dla wielu osób, które dopiero zaczynają medytować, całkowite uspokojenie się jest bardzo trudne. Kiedy staramy się medytować wyłącznie na oddechu, często nie udaje nam się zatrzymać gonitwy myśli. Aplikacje do medytacji okazują się bardzo pomocne, ponieważ pomagają uregulować oddech, skupić się na byciu tu i teraz i powstrzymać strumień negatywnych wzorców myślowych. Sprawdź, jak działają najlepsze z nich!

Zanim zaczniemy medytować…

Dla zachowania jak najlepszego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy:

  • Odżywiać się w zdrowy sposób
  • Prowadzić umiarkowaną ale codzienną aktywność fizyczną
  • Potrafić odpoczywać, radzić sobie ze stresem i wyciszyć umysł

Zdrowe odżywianie

Najnowsze wytyczne WHO mówią, że dieta optymalna dla naszego zdrowia powinna opierać się o produkty pochodzenia roślinnego. Powinniśmy zadbać o to, by w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy roślinnych oraz białka (z przewagą tego roślinnego pochodzącego z roślin strączkowych). Warto więc ograniczyć nieco mięso, wyeliminować słodycze, szybkie przekąski, alkohol i inne używki.

Aktywność fizyczna

Kluczem do dobrego zdrowia i sprawności fizycznej jest także aktywność. Powinniśmy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu a najlepiej codziennie. Wybierzmy taką dyscyplinę sportu, która sprawia nam największą przyjemność (bieganie, jazda na rowerze, pływanie, rolki, squash, tenis). Warto także spróbować jogi, która nie tylko ma zbawienny wpływ na kręgosłup i poprawia ogólną sprawność organizmu, ale również pomaga rozładować stres, uspokoić umysł i zbudować większą pewność siebie i optymistyczne podejście do rzeczywistości. Aktywność fizyczna jest często także forma medytacji i sprzyja naszemu zdrowiu emocjonalnemu.

Radzenie sobie ze stresem

Oczywiście bardzo ważne jest nauczenie się, jak radzić sobie ze stresem. Szacuje się, że nawet do 80% wszystkich chorób (zarówno tych psychicznych, jak i somatycznych) ma swoje źródło właśnie w stresie. Żyjemy bardzo szybko, każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami, z których przyswojeniem po prostu sobie nie radzimy. Często czujemy się wyczerpani psychicznie, wypaleni, brak nam siły i motywacji do działania. Przestajemy radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. Prawdziwą epidemią naszych czasów jest nerwica i depresja, na które zapada coraz większa liczba osób. Mogą one nas dotknąć bez względu na wiek i płeć. Niestety coraz częściej takie stany diagnozuje się już u małych dzieci.

W jaki sposób działa medytacja?

Odpowiedzią na poprawę naszego zdrowia i dobrostanu jest medytacja. Dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że już kilkuminutowe codzienne wyciszanie umysłu pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, lepiej panować nad emocjami, być bardziej kreatywnym. Medytacja wpływa także korzystanie na takie procesy umysłowe jak uczenie się, zapamiętywanie i logiczne myślenie. Ponadto osoby, które regularnie medytują, są mniej narażone na choroby serca i układu krążenia, zaburzenia hormonalne oraz choroby nowotworowe. Wyciszanie umysłu, pomaga nam ograniczyć destrukcyjne skutki stresu, obniża poziom hormonów stresowych w organizmie. Badania dowiodły, że medytacja zbawiennie wpływa na ciśnienie tętnicze, pomaga wyregulować gospodarkę hormonalną organizmu, wzmacnia odporność i redukuje przewlekłe stan zapalne. Zdecydowanie warto więc spróbować nauczyć się medytacji.

Jak zacząć medytować?

Oddychanie Medytacja

Dla osób mocno zestresowanych, które dotychczas nie praktykowały żadnych form wyciszania umysłu takich jak medytacja czy mindfulness, początkowo osiągnięcie stanu całkowitego relaksu, choć na kilka minut w ciągu dnia, może wydawać się bardzo trudne. Uzbrójmy się jednak w cierpliwość i zacznijmy powoli małymi krokami budować swój wewnętrzny spokój, dobre samopoczucie i lepsze zdrowie. W tym celu, możemy również skorzystać z różnych technik relaksacyjnych.

We współczesnym bardzo dynamicznym świecie siedzenie w ciszy choćby przez 5 minut, dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem. Zacznijmy małymi krokami. Usiądźmy lub połóżmy się w spokojnym cichym miejscu. Zamknijmy oczy i postarajmy się skupić całą swoją uwagę na byciu tu i teraz.

Bardzo pomocne jest skupienie na obserwacji swojego oddechu. Możemy również liczyć w myślach bardzo powoli od 100 do 1 lub zbudować w wyobraźni jakiś piękny spokojny obraz i zatrzymać na nim nasze myśli. Może to być przykładowo dzika plaża, spokojne morze, soczyście zielony las lub kwiecista łąka. Posiedźmy tak spokojnie przez jakiś czas.

Na początku może to być zaledwie 3-5 minut, a z czasem 15 do 30. Postarajmy się medytować codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu. Zadbajmy o to, by było to spokojne otoczenie, w którym czujemy się bezpiecznie.

Jeśli nie potrafimy usiedzieć w całkowitej ciszy, z pomocą przychodzi nam tak zwana medytacja prowadzona, podczas której lektor swoim łagodnym głosem przeprowadzi nas spokojnie w stan wyciszenia umysłu. Warto również wspomagać się specjalną muzyką do medytacji. Ogromną pomocą w tym zakresie są medytacyjne aplikacje mobilne.

Najlepsze aplikacje do medytacji.

Powstało wiele cennych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które oferują nam nieocenioną pomoc w procesie wyciszania umysłu i wspomagają nas w walce ze stresem. Bez wątpienia należą do nich aplikacje do medytacji. Znajdziemy wśród nich zarówno darmowe, jak i płatne propozycje. Mogą z nich skorzystać użytkownicy Androida oraz I’Phone’a.

Przyjrzyjmy się bliżej 5 najpopularniejszym na świecie aplikacjom do medytacji:

1. Head Space app.


Head Space App

Ma ona zdecydowanie największą rzeszę zwolenników. Jest ona dostępna zarówno w podstawowej bezpłatnej wersji, jak i w płatnej wersji premium.Współtwórcą tej niezwykłej aplikacji jest buddyjski mnich Andy Puddicombe, który swoim kojącym głosem wprowadza użytkowników w stan głębokiego relaksu i całkowitego odprężenia ciała i umysłu. Oprócz medytacji prowadzonych mamy również do dyspozycji wiele innych cennych funkcji.

Aplikacja Head Space jest bardzo cennym źródłem wiedzy, z którego możemy pozyskać informacje o tym, jak zacząć medytować, jakie są techniki i rodzaje medytacji. Wszystkie informacje są przedstawione w zabawnej i zrozumiałej dla każdego formie graficznej, co czyni aplikację wyjątkowo przystępną i lubianą. Dodatkowo w jej ramach możliwe jest tworzenie sieci społecznościowej, co umożliwia wzajemne wspieranie się osób medytujących z całego świata.

2. Insight Timer.


Insight Timer App

Aplikacja Insight Timer, to aplikacja z której można skorzystać za darmo online lub wykupić wersję płatną, co umożliwi korzystanie z nagrań również w trybie offline. W jej ramach dostępnych jest aż 4500 różnych sesji medytacyjnych, każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla swoich potrzeb. Bardzo przyjemne i kojące jest także słuchanie muzyki wspomagającej wyciszenie umysłu. Aplikacja oferuje ponad 700 specjalnie dobranych utworów.

3. Calm.


Calm App

Za tą aplikację konieczne jest uiszczenie opłaty, jednak zdecydowanie jest ona tego warta. Oferuje nam bowiem takie ciekawe i pomocne opcje jak na przykład nagrania medytacyjne o długości od 3 do 25 minut, uspokajająca muzyka, ćwiczenia oddechowe oraz sesje wspomagające zdrowy regenerujący organizm sen. Calm wspomaga każdego dnia wielu zadowolonych użytkowników.

4. 10%happier. Meditation for fidgety skeptics.


10% App

Jest to program medytacyjny stworzony specjalnie dla osób rozpoczynających naukę medytacji i podchodzących do tego tematu nieco sceptycznie. Aplikacja zawiera mnóstwo przydatnych treści nakierowanych na zwalczanie konkretnych problemów taki jak stany lękowe, nerwice czy trudności z zasypianiem. Jest bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze, a treści w niej zawarte z pewnością pomogą zrozumieć każdemu zrozumieć idee medytacji i wdrożyć w życie jej założenia.

5. Smiling mind.


Smiling Mind App

Z tej aplikacji medytacyjnej skorzystamy całkowicie za darmo. Jest ona również bardzo przystępna i ciekawa. Znajdziemy tam między innymi specjalne programy medytacyjne dostosowane do możliwości i potrzeb różnych grup wiekowych. Dostępne są również opcje dla dzieci w wieku od 7 lat. Medytacja ze Smiling mind pozwoli nam uzyskać stan głębokiego odprężenia i rewitalizacji ciała i umysłu.

Dlaczego warto stosować medytację?

Regularna medytacja ma tak wiele zalet, że jest już powszechnie wykorzystywana w wielu inicjatywach społecznych na całym świecie. W Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych w wielu szkołach odbywają się darmowe medytacje dla dzieci, oraz ich rodziców. Sprzyjają one redukcji stresu, pomagają skupić się na nauce i uzyskiwać znacznie lesze rezultaty. Odnotowano również znaczny spadek zachowań agresywnych wśród uczniów korzystających z codziennych medytacji.


Z zalet medytacji korzystają najlepsi artyści, najwięksi przywódcy i najzamożniejsi przedsiębiorcy tego świata. To właśnie wyciszaniu umysłu przypisują oni ogromną rolę w osiągnięciu sukcesów życiowych. Pójdźmy więc ich śladem i zacznijmy wprowadzać pozytywne zmiany w naszym życiu. Pozytywne efekty medytacji odczujemy już po pierwszej sesji, a na trwałą zmianę samopoczucia możemy liczyć po kilku tygodniach. Warto zacząć już dziś.

Dodatkowe materiały

Jeśli artykuł Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.