(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Czym różni się kurs od szkolenia?

Nieustanny rozwój to konieczność dla wszystkich, którzy chcą się liczyć na współczesnym rynku pracy. Ten, kto nie inwestuje w działania związane z rozwojem osobistym stoi w miejscu i traci wiele szans. Mogą to być utrace korzyści związne ze zmianą pracy czy posady na bardziej atrakcyjną. Zanim jednak zapiszemy się na kolejny kurs, czy szkolenie, warto zorientować się, czym różni się jedno od drugiego i które z nich będzie lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Kurs a szkolenie – podstawowe różnice

szkolenie ekspert

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, istnieją jednak pewne różnice między kursem, a szkoleniem. Obie formy kształcenia służą przyswajaniu wiedzy, jednak w przypadku kursu związana z nim umiejętność jest przyswajana od określonego poziomu, bardzo często od zera. Zajęcia odbywają się cyklicznie i mają z góry ustalony cel, jakim jest przyswojenie sobie wiedzy na danym poziomie.

Wiekszość warsztatów jakie organizujemy i prowadzimy jako firma szkoleniowa, ma charakter szkolenia. Zazwyczaj, w formie stacjonarnych zajęć, na które każdy może się indywidualnie zapisać. Jednym z wyjątków, może być np. kurs menedżerski pt „Początkujący Menedżer”, który zgodnie z niniejszą definicją, w większym stopniu spełnia kryteria kursu. Listę wszystkich naszych szkoleń stacjonarnych, możesz sprawdzić tutaj.

szkolenia witalni

Szkolenie służy natomiast rozwijaniu już posiadanych wiedzy i umiejętności, bardzo często pod kątem konkretnego stanowiska. Powinno być powiązane z tym, czym jego uczestnicy zajmowali się do tej pory. Jego celem jest podniesienie efektywności pracowników. Szkolenie bardzo często ma formę pojedynczego, kilkugodzinnego lub kilkudniowego spotkania.

Kiedy zapisać się na kurs, a kiedy na szkolenie?

szkolenie meeting

Kurs to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, na przykład w celu zmiany swojej ścieżki kariery, ale również w celu poszerzenia swoich horyzontów, czy znalezienia nowego hobby. Szkolenie będzie natomiast świetnym wyborem wtedy, gdy chcemy doskonalić się w tym, co już umiemy, na przykład po to, by zdobyć kwalifikacje niezbędne do awansu. Zarówno kursy, jak i szkolenia mogą przyjmować różne formy. Uczestnicy mogą często wybierać między zajęciami stacjonarnymi (np. jako szkolenia otwarte) i kursami online.

Coraz większą popularnością zyskują też webinary, czyli seminaria przeprowadzane za pośrednictwem internetu. Tak jak w przypadku stacjonarnych seminariów, duży nacisk kładzie się tu na samodzielną pracę uczestników. W przypadku kursów i szkoleń, w których duże znaczenie mają umiejętności praktyczne, często przybierają one formę warsztatów, które odbywają się wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Jeśli artykuł na temat różnić pomiędzy kursem a szkoleniem Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.