Czym różni się kurs od szkolenia hero image

Czym różni się kurs od szkolenia?

Nieustanny rozwój to konieczność dla wszystkich, którzy chcą się liczyć na współczesnym rynku pracy. Ten, kto nie inwestuje w działania związane z rozwojem osobistym stoi w miejscu i traci wiele szans. Mogą to być utrace korzyści związne ze zmianą pracy czy posady na bardziej atrakcyjną. Zanim jednak zapiszemy się na kolejny kurs, czy szkolenie, warto zorientować się, czym różni się jedno od drugiego i które z nich będzie lepszym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Spis treści

Kurs a szkolenie – podstawowe różnice

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, istnieją jednak pewne różnice między kursem, a szkoleniem. Obie formy kształcenia służą przyswajaniu wiedzy, jednak w przypadku kursu związana z nim umiejętność jest przyswajana od określonego poziomu, bardzo często od zera. Zajęcia odbywają się cyklicznie i mają z góry ustalony cel, jakim jest przyswojenie sobie wiedzy na danym poziomie. Szkolenie służy natomiast rozwijaniu już posiadanych wiedzy i umiejętności, bardzo często pod kątem konkretnego stanowiska. Powinno być powiązane z tym, czym jego uczestnicy zajmowali się do tej pory. Jego celem jest podniesienie efektywności pracowników. Szkolenie bardzo często ma formę pojedynczego, kilkugodzinnego lub kilkudniowego spotkania.

Kiedy zapisać się na kurs, a kiedy na szkolenie?

Kurs to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się czegoś nowego, na przykład w celu zmiany swojej ścieżki kariery, ale również w celu poszerzenia swoich horyzontów, czy znalezienia nowego hobby. Szkolenie będzie natomiast świetnym wyborem wtedy, gdy chcemy doskonalić się w tym, co już umiemy, na przykład po to, by zdobyć kwalifikacje niezbędne do awansu. Zarówno kursy, jak i szkolenia mogą przyjmować różne formy. Uczestnicy mogą często wybierać między zajęciami stacjonarnymi (np. jako szkolenia otwarte) i kursami online.

Coraz większą popularnością zyskują też webinary, czyli seminaria przeprowadzane za pośrednictwem internetu. Tak jak w przypadku stacjonarnych seminariów, duży nacisk kładzie się tu na samodzielną pracę uczestników. W przypadku kursów i szkoleń, w których duże znaczenie mają umiejętności praktyczne, często przybierają one formę warsztatów, które odbywają się wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Szkolenie Warsztaty team building’owe

Szkolenie "Warsztaty team building’owe"

Ćwiczenia zespołowe wzmacniające komunikację i współpracę w firmie.

Autor
Szymon Zając

Szymon Zając

Redaktor naczelny witalni.pl
Spis treści

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na szkolenie!

    Szkolenie Trening kreatywności
    Szkolenie online
    Trening Kreatywność

    07.04-

    08.04.2025
    Zatrudniania osób niepełnosprawnych
    Szkolenie online
    Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

    Termin wkrótce

    Szkolenie RODO
    Szkolenie online
    Szkolenie RODO

    Termin wkrótce

    Powiązane artykuły

    Pamięć – to zdolność do przechowywania informacji oraz późniejszego ich wykorzystywania. Stanowi grupę procesów poznawczych zaangażowanych w kodowanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Pamięć, obok percepcji, jest najważniejszym procesem poznawczym, od którego zależą inne procesy, które także mają wpływ na pamięć.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Zdarza Ci się, że pomimo skupienia na aktualnie wykonywanej czynności, coś przykuje Twoją uwagę? Sytuacje, kiedy jesteśmy spontanicznie rozpraszani, są wynikiem występowania silnego bodźca w otoczeniu, wówczas występuje zjawisko nazywane uwaga mimowolna. Poznaj definicję uwagi mimowolnej i jej charakterystykę.
    Szymon Zając

    Ekspert witalni.pl

    Poznaj dokładnie manipulację i jej techniki, aby dowiedzieć się, jak je rozpoznawać oraz skutecznie się przed nimi bronić.
    Leszek Sergiel

    Ekspert witalni.pl

    Scroll to Top