(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty?

Mnogość form i możliwości rozwoju osobistego, to w dzisiejszych czasach duża szansa z której warto skorzystać. Oczywiście, człowiek uczy się przez całe życie, także, a może przede wszystkim, na błędach. Nie warto jednak nieustannie ich popełniać myśląc, że to najlepsza strategia rozwoju. Błędem jest również myślenie, że jest jakaś granica w rozwoju, że w pewnym momencie więcej się już nie nauczymy. Czy zatem powinno nam zależeć nam rozwoju osobistym? Czy zdajemy sobie sprawę z jego korzyści w dłuższej perspektywie? Zastanówmy się, czym naprawdę jest rozwój osobisty i jaką pełni rolę w naszym życiu.

Rozwój jako naturalna część naszego życia.

Rozwój dzieci zabawki

Oczywiście samorozwój trwa przez całe nasze życie, zupełnie niezauważenie dla nas samych. Każda czynność, którą wykonujemy, sprawia, że rozwijamy się w danym obszarze. Zwykle ma ona jednak większy sens dopiero wtedy, gdy zaangażujemy się w nią całkowicie. Zasada ta funkcjonuje niezależnie od naszego wieku i od tego, jaką umiejętność aktualnie rozwijamy. Dzieje się tak już od najmłodszych lat podczas poznania i rozwijania się z każdym kolejnym dniem. Jak proces ten wygląda u małych dzieci? Możemy przeczytać na ten temat w ciekawym artykule opublikowanym na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Tak samo jest z cechami, z którymi się urodziliśmy, a także z tymi, które nabywamy w procesie nauki – one wszystkie nas kształtują. W dorosłym życiu świadomy rozwój osobisty może być nieco utrudniony ze względu na wiele obowiązków i wytworzonych w trakcie rozwoju schematów poznawczych. Dodatkowo, w późniejszym wieku nasz organizm uczy się wolniej, nasz umysł nie jest taki chłonny jak we wczesnych latach szkolnych. Bez względu na nasz wiek i sytuację, nie należy rezygnować z rozwoju osobistego.

Dlaczego warto inwestować (czas, pieniądze, energię) w rozwój osobisty?

Jakość życia wakacje

Rozwój osobisty często (ale nie zawsze) kojarzony jest z pojęciem odnoszącym się do kariery zawodowej. Ma to związek z faktem, że łatwo nam dostrzec korzyści płynące z obiecującej perspektywny awansu, nowych możliwości, lepszego wynagrodzenia. Warto pamiętać, że rozwój osobisty dotyczy nie tylko obszaru zawodowego. Zazwyczaj, wszystko się przenika – życie osobiste wpływa na sukcesy w pracy, a sukcesy w pracy wpływają na nasze życie osobiste.

Poczucie własnej wartości.

To, że inni w nas wierzą i dostrzegają nasze zaangażowanie szczególnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Rozwój naturalnie to umożliwia, daje satysfakcję z osiągania nowych celów, umożliwia większą wiarę w siebie. Pracodawca, który widzi, że pracownik wykazuje inicjatywę w tym zakresie, chętnie jeszcze bardziej to wzmocni. Czy to przez angażowanie w nowe projekty, skierowanie na dodatkowe szkolenia czy przez inne formy. Osoby z którymi współpracujemy, również to docenią.

Szansa na lepszą pracę zawodową.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, najłatwiej dostrzec korzyści związane z lepszą lub lepiej płatną pracą zawodową. Rozwinięcie się w danym obszarze, nabycie nowych kompetencji to szansa na bycie ekspertem w wybranej dziedzinie. Z kolei w dzisiejszych czasach, bycie ekspertem to pewnego rodzaju gwarancja. Gwarancja na to, że niezależnie co może wydarzyć się na rynku pracy, z pewnymi i konkretnymi zasobami, zawsze znajdziemy pracę.

Wzrost jakości naszego życia.

Całokształt działań związanych z rozwojem, rzecz jasna ma wpływ na wzrost jakości naszego życia. Może się to odbywać za pośrednictwem rozwijania różnych zainteresowań, pomnażania dostatku czy nawet zwiększania swojej świadomości.

Z jakich form rozwoju osobistego warto korzystać?

Książki i laptop

Oferta edukacyjna dostępna na rynku obejmuje wiele różnych dziedzin. Począwszy od umiejętności miękkich, po przez aktywność fizyczną i oczywiście konkretną, twardą i techniczną wiedzę. Zwykle, rozwój osobisty kojarzony jest z rozwijaniem umiejętności miękkich, takich jak kreatywność, asertywność, współdziałanie w zespole czy samodyscyplina.

Tradycyjne formy rozwoju

W zależności od tego, czego potrzebujemy, możemy szkolić się poprzez poradnictwo indywidualne, studia, spotkania z innymi osobami. Jak najbardziej polecamy różnego rodzaju warsztaty, szkolenia otwarte czy wykłady. Popularne są również różnego rodzaju szkolenia motywacyje. Oprócz tego, można także praktykować samorozwój poprzez książki, czasopisma i artykuły, rozmowy z inspirującymi osobami (mentorem, trenerem, autorytetem w danej dziedzinie).

Nowoczesne formy rozwoju

Obecnie, możemy również wybrać naukę przez programy komputerowe, platformy e-learningowe czy kursy online. Jeśli tradycyjna forma w postaci książki nam nie odpowiada, możemy wybrać ebooki lub audiobooki. Coraz częściej, zdobywamy wiedzę z przeróżnych i profesjonalnych blogów, grup na Facebooku, czy kanałów na Youtube. Coraz częściej, social media wypierają jeszcze do niedawna bardzo popularne fora internetowe.


Szefom i przedsiębiorcom, serdecznie polecamy nasz inny artykuł pt szkolenia dla pracowników, w którym omawiamy najlepsze sposoby rozwoju podwładnych. Jest to subiektywny przegląd różnych metod szkoleniowych.

Na jaką formę się zdecydować?

To, jaki sposób wybierzemy, zależy od tego, czym się zajmujemy, jaki posiadamy charakter, w jakim środowisku najlepiej się czujemy. Jakie sposoby najbardziej do nas trafiają i okazują się skuteczne w trakcie upływu czasu. Nie musimy również decydować się tylko na jedną formę rozwoju, powinniśmy sprawdzić różne możliwości. Dywersyfikacja form rozwojowych, to świetny sposób na wzmocnienie efektów nauki.


Uczenie się to temat bardziej złożony niż nam się wydaje. Istnieje wiele czynników, które mogą sprawić, że nasze działania nie do końca bedą efektywne. Jak więc powinno się uczyć, by to przyniosło porządane efekty? Szczegółową odpowiedź na to pytanie można znaleźć w wydanej przez Radosława Kotarskiego książce „Włam się do mózgu” – gorąco polecamy każdemu, kto interesuje się sposobami i metodami nauki.

Włam się do mózgu książka

Rozwój osobisty – praca z nawykami.

Przeglądanie internetu

Każdego dnia powinniśmy podejmować kroki związane z rozwojem osobistym. Największa przeszkodą, na naszej drodze do oczekiwanych zmian, będą m.in. nawyki. Zmiana nawyków to trudny i czasochłonny proces. Przez cały czas trzeba być otwartym na każdą, nawet najmniejszą zmianę.

Na początku, warto wyznaczyć sobie cele, do których chcemy dążyć. Mogą to być cele policzalne, przykładowo – przeczytanie 5 nowych książek w miesiącu. Mogą być również bardziej złożone, jak np. wyjście spoza naszej strefy komfortu. Trzeba również uważać na postawione sobie cele, do których chcemy dążyć. Jeśli czujemy, że zadanie nas przerasta, lub odczuwamy duże zmęczenie, warto dać sobie więcej swobody.

Skąd czerpać inspirację?

Skąd brać dobre materiały do samorozwoju? Na jakich obszarach się skupiać? Obecnie darmowe materiały mamy dostępne na wyciągniecie ręki. Dziś, wystarczy jedynie smartfon i dostęp do Internetu. Oczywiście, nie wszystkie udostępniane materiały w Internecie okażą się dla nas pomocne. Mogą nam po prostu nie odpowiadać pod względem sposobu przekazania wiedzy lub mogą też nie przyciągać naszej uwagi.

Ogólnych inspiracji możemy szukać wśród znajomych, filmów, książek lub po prostu w Google. Poruszając się i przeklikując przez wybrane strony internetowe, blogi, poradniki, oglądając wybrane kanały na YouTube, śledząc social media. Ciekawym pomysłem na inspirację, może być również poszukiwanie Internetu w innych językach i krajach. Dziś, każdą witrynę możemy łatwo przetłumaczyć jednym kliknięciem za pomocą „tłumacza Google”. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby interesujący nas temat, przejrzeć również w ten sposób. Pamiętajmy, że w sieci, znajdziemy również sporo blogów i witryn, całkowicie poświęconych rozwojowi osobistemu i wszystkiemu co z nim związane.

Czy dodatkowy wysiłek się nam opłaci w przyszłości?


„Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, jutro będziesz miał to, czego oni pragną.” (autor nieznany)

Warto czasem pomyśleć w ten sposób, że wystarczy robić jedynie 20% więcej niż inni, aby osiągać 80% więcej od nich. Zasada pareto, naprawdę sprawdza się w wielu dziedzinach naszego życia.

Z każdym dniem jesteśmy lepsi w obszarach które rozwijamy, a z każdym działaniem rośnie nasza świadomość. Wzrasta dystans do samych siebie, stajemy się pewniejsi siebie, lepiej radzimy sobie ze stresem a przede wszystkim prościej wprowadzamy zaplanowane zmiany w życie. Oprócz tego rozwijamy swoją osobowość poprzez samodzielne myślenie, wyciąganie wniosków, stawianie mierzalnych celów. To tylko kilka z wielu przesłanek, które sugerują że inwestycja w rozwój osobisty ma naprawdę sens i wartość samą w sobie.

Dodatkowe materiały

Jeśli artykuł Cię zainteresował, sprawdź powiązane materiały:


Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.