(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak być stanowczym?

Jak być stanowczym? – Wykazywanie się stanowczością nie jest takie łatwe, kiedy zewsząd otacza nas presja w pracy, w domu i wśród znajomych. Zadowalanie wszystkich dookoła może faktycznie działać, ale tylko na krótką metę, ponieważ zacznie być destruktywne dla nas samych, kiedy nie będziemy postępowali w zgodzie z własnym sumieniem.

 

Skutki braku asertywnej i stanowczej postawy w życiu.

Jak być stanowczym? - stanowcza i asertywna postawa.

Brak asertywnej postawy sprawi, że to inni będą za nas decydować, a nie ma nic gorszego niż życie pod cudze dyktando. Może to skutkować nagromadzeniem nadprogramowych zadań w pracy, natłokiem obowiązków w domu, kiedy współmałżonek nie wywiązuje się ze swoich czy uszczypliwymi uwagami ze strony znajomych, którzy czują przyzwolenie na takie zachowanie. Wynika to z naszej uległości, strachu przed utratą znajomych, utratą pracy czy gniewem partnera. Wszystko to, kiedy nagromadzi się, będzie źródłem niepotrzebnego stresu, który zmniejszy naszą produktywność oraz obniży jakość życia. W rzeczywistości asertywna informacja zwrotna, przekazana w konstruktywny sposób, będzie sygnałem, aby druga osoba nie przekraczała naszych granic, więc nie obawiajmy się jej zastosować, gdyż osoby, które same są asertywne, zrozumieją nasze pobudki.

 

Kilka ćwiczeń, które pomogą Ci w treningu stanowczości:

  • Przypomnij sobie jakąś niedawną sytuację, w której nie postąpiłeś w zgodzie ze sobą – nie powiedziałeś tego, co miałeś na myśli, postąpiłeś wbrew sobie, zgodziłeś się na coś, do czego nie byłeś przekonany. Spróbuj przeanalizować, jakie były przyczyny twojej reakcji. Przemyśl, jak mógłbyś odpowiedzieć i zachować się, gdybyś nie czuł zahamowań wynikających z zewnętrznej presji (oczywiście w granicach asertywnej postawy, która nie naruszałaby granic innych osób). Spróbuj powiedzieć te rzeczy, aby usłyszeć swój głos, kiedy wyraża sprzeciw.

 

  • Wypisz na kartce obowiązki, które nałożono na ciebie nadprogramowo w pracy (mogą to być prośby współpracowników) i które nie należały do ciebie, które wykonywałeś kosztem swojego czasu wolnego, a po drugiej stronie – jak można by te sytuacje rozwiązać, jeśli ponownie pojawią się w przyszłości, np. co odpowiedzieć lub jakie alternatywne rozwiązanie zaproponować, aby druga osoba nie poczuła się zignorowana. Inaczej wygląda to w przypadku zadań nałożonych przez szefa, jednak w takiej sytuacji nie dajmy się wykorzystać i zaproponujmy adekwatną rekompensatę, jeśli propozycja taka nie wyszła od przełożonego, np. wyższe wynagrodzenie, bonusy z zaplecza socjalnego (kartę sportową) itp. Podobnie możemy postąpić w przypadku nierównomiernego rozłożenia obowiązków domowych.

 

  • Zapisz na kartce jak największą ilość możliwych odpowiedzi, których będziesz mógł udzielić w sytuacjach, kiedy ktoś wywiera na ciebie presję, nakłada na ciebie nadprogramowe zadania czy nie szanuje twoich granic osobistych. Im więcej wariantów odmowy, tym lepiej. Możesz podzielić kartkę na sekcje: praca, dom, znajomi, hobby itd. Ćwiczenie to służy nabraniu wprawy w stanowczych odpowiedziach. Często, kiedy już przywykniemy do przystawania na zbyt dużą ilość propozycji, nie mamy w nawyku odmowy, która jest elementarną częścią postawy asertywnej. W sytuacjach, gdy chcemy wyrazić sprzeciw, czujemy się z tym źle, nie umiemy się postawić, martwimy się, co druga osoba pomyśli. Tymczasem jest to zupełnie normalne i każdy bez wyjątku ma prawo bronić siebie i nie powinien odczuwać związanych z tym wyrzutów sumienia. Pamiętajmy, że nie mamy wpływu ani na myśli, ani na zachowani innych, dlatego nie powinniśmy się kierować tym kryterium w interakcjach z innymi.

 

  • Pomyśl o kilku stanowczych osobach, które znasz i które szanujesz właśnie za to, że nie pozwalają innym przekraczać ich granic. Zastanów się, jak te osoby zachowują się w sytuacjach, gdy ktoś próbuje naruszyć ich wolność wyboru. Zainspiruj się taką postawą i spróbuj wykorzystać ich strategie we własnych zachowaniach. Jeśli masz okazję, porozmawiaj z tymi osobami, zapytaj, jak wykształciły taką postawę, ile czasu im to zajęło, co zainspirowało ich do większego wykorzystywani asertywności w życiu.

Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]