(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Jak rozwijać kreatywność?

JAK ROZWIJAĆ KREATYWNOŚĆ? – kreatywność jest cechą, która u niektórych osób może być bardziej rozwinięta niż u innych. Niezależnie, do której grupy należymy, możemy pobudzać kreatywność, za pomocą różnych działań i ćwiczeń.

 

Jak rozwijać kreatywność u siebie oraz innych osób? – poznaj 15 praktycznych sposobów!

 

1. Nawiąż kontakt z ciekawymi ludźmi!

Otaczając się kreatywnymi ludźmi i przebywając w danym towarzystwie z czasem się do niego upodabniamy. Jeśli chcemy więc być bardziej kreatywni, musimy dbać o to, by ludzie w naszym otoczeniu byli kreatywni, pełni zapału i nowych pomysłów.

 

2. Nie bój się eksperymentować i próbuj nowych rzeczy!

Robienie nowych rzeczy, odwiedzanie nowych miejsc, takie działania poszerzają nasze horyzonty i stymulują kreatywność, dostarczając nowych, nieznanych dotąd bodźców dla naszego umysłu.

 

3. Kieruj uwagę na te aspekty Twojej pracy, które Cię interesują!

Przeznaczenie określonej ilości czasu na rzeczy, które nas interesują w naszej pracy; takie działanie prowadzi to rozwoju kreatywności i kreatywnego myślenia, a także zwiększa efektywność i może przyczyniać się do generowania nowych pomysłów i rozwiązań.

 

4. Nuda i rutyna zabija kreatywność!

Unikanie rutyny; nawet jeśli nasze dni są z góry zaplanowane i wyglądają podobnie, można uniknąć rutyny poprzez np. zmianę trasy do i z pracy, odwiedzenie nowej restauracji czy spontaniczne czynności w czasie wolnym.

 

5. Nie bądź ogórkiem i nie kiś się w domu. Wysiłek i ruch to podstawa!

Wysiłek fizyczny pomaga utrzymać równowagę między ciałem a umysłem, uprawienie sportu dotlenia mózg. Dzięki temu, nasz umysł może być bardziej wydajny, „świeży” i ma energię, by tworzyć nowe rzeczy. Jeśli cały tydzień intensywnie pracujesz, możesz również pomyśleć nad wyjazdem w góry.

 

6. Znajdź czas na relaks.

Może to być wspomniana wyżej aktywność fizyczna, ale także pielęgnacja ciała, zaparzenie ulubionej kawy, wieczór z książką. Z czynności krótkich, stosowanych jako przerwa w pracy, dobrze sprawdzi się drzemka lub odejście od biurka na parę minut i przespacerowanie się. Wypoczęty umysł jest bardziej wydajny i z większą łatwością dysponuje kreatywnymi rozwiązaniami.

 

7. Odżywiaj się zdrowo.

Zdrowe odżywianie i zbilansowana dieta wspiera nasz mózg i pomaga mu dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu, może pracować na najwyższych obrotach. Pamiętaj zatem o śniadaniu i pełnowartościowych posiłkach.

 

8. Pójdź w końcu do muzeum!

Otaczanie się sztuką i twórczość artystyczna z pewnością pomoże rozwijać własną kreatywność. Możemy obcować ze sztuką i muzyką z dwóch różnych stron – jako obserwatorzy np. wybierając się do muzeum; a także jako twórcy. W drugim przypadku szanse na zwiększenie naszej kreatywności są większe, ponieważ bierzemy czynny udział w procesach tworzenia, nierozłącznie związanych z kreatywnością.

 

9. Czytaj książki.

Czytanie książek; czynność ta nie tylko wpływa pozytywnie na naszą wiedzę i inteligencję, ale także na kreatywne myślenie.

 

10. Wykorzystaj długopis do czegoś więcej, niż podpisywanie się na dokumentach.

Pisanie ręczne stymuluje mózg bardziej niż pisanie na klawiaturze. Może to być tworzenie zwykłych, codziennych notatek, a także prowadzenie dziennika czy pamiętnika.

 

11. Pójdź z laptopem do kawiarni lub jakiegoś ciekawego miejsca.

Pracowanie w ciekawym otoczeniu wspiera kreatywność. Chodzi tutaj zarówno o wystrój pomieszczenia; organizację miejsca pracy. Kolory i miejsca pobudzają wyobraźnię, podobnie jak obecność roślin w pomieszczeniu. Uporządkowane, ale nie puste miejsce pracy pomoże się skupić.

 

12. Spotykaj się z ludźmi.

Spotkania z ludźmi czy to towarzyskie, czy zawodowe – rozwijają naszą kreatywność, ponieważ poznajemy inny punkt widzenia na różne sprawy. W trakcie spotkań z ludźmi, można również zaangażować ich do pracy i rozmowy nad swoimi pomysłami i rozwiązaniami.

13. Zrób coś odważnego i wyjdź poza strefę komfortu.

Wychodzenie poza strefę komfortu często jest przełomowym krokiem, który dodaje odwagi w różnych sytuacjach.

 

14. Pójdź do kiosku ruchu i kup 100, 200, 500 krzyżówek.

Wykonywanie ćwiczeń pobudzających kreatywność takich jak krzyżówki, rebusy, łamigłówki czy specjalnie opracowanych zadań z pewnością jest dobrym pomysłem. Możesz również pograć w różne gry słowne ze znajomymi, np. zadawać pytania „co by było gdyby?” albo wymyślać nowe zastosowania dla różnych przedmiotów.

 

15. Trenuj umysł codziennie!

Staraj się codziennie i systematycznie trenować mózg i jego pokłady kreatywności; czy to za pomocą dedykowanych ćwiczeń, czy poprzez tworzenie sztuki – ważne jest, aby zachować systematyczność i robić to codziennie.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]