(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Złe nawyki

ZŁE NAWYKI – czyli przyzwyczajenia obniżające nasz komfort i radość życia, a także mające destruktywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz relacje społeczne. W procesie kształtowania nawyków, oprócz rozwijania tych nowych, pozytywnych, należy również poddać analizie te „złe”. Nie wszystkie mogą okazać się niewłaściwe, jednak musimy mieć ich świadomość, by podjąć odpowiednie działania. Oduczanie się danego nawyku lub zastępowanie go innym jest równie trudne, co wyrabianie sobie zupełnie nowego przyzwyczajenia.

 

Które złe nawyki, mają szczególnie niekorzystny wpływ na nasze życie?

1. Niezdrowa dieta, podjadanie niezdrowych produktów, pomijanie śniadań.

Przeciwstawnie do zdrowej diety, pełnej w odżywcze składniki, mało wartościowe posiłki pogarszają naszą efektywność, zarówno ciała jak i umysłu, źle wpływają na koncentrację, mogą przyczyniać się do większego stresu i przede wszystkim, osłabiają nasze zdrowie.

2. Brak aktywności fizycznej.

Siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jesteśmy mało sprawni fizycznie, a niedotleniony mózg staje się mało wydajny. Poza tym brak ruchu może być przyczyną złego humoru.

3. Negatywna wewnętrzna narracja.

Czyli brak wiary w siebie i swoje możliwości, zakładanie z góry porażki w działaniu. Myśląc cały czas w ten sposób, niepotrzebnie nastawiamy się na katastrofę i jesteśmy skłonni rzeczywiście w nią uwierzyć. Jest to też pewnego rodzaju mechanizm obronny – zakładając niepowodzenie, unikniemy rozczarowania, które mogłoby się pojawić w przypadku, gdybyśmy myśleli pozytywnie. Taka narracja nic niczego nie zmieni, więc nie oczekujmy, że gdy nastawimy się negatywnie na początku, to los na przekór przyniesie same dobre rzeczy.

4. Przepracowywanie się i rezygnowanie z odpoczynku.

Nieraz błędnie zakładamy, że aby odnieść sukces musimy jak najwięcej pracować i z tego powodu nie dopuszczamy do siebie myśli, aby na chwilę się zrelaksować. W efekcie jesteśmy mniej wydajni i mniej szczęśliwi.

5. Niewłaściwe dysponowanie finansami.

Często pod wpływem impulsu kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy albo kupujemy za dużo. Takie działanie na dłuższą metę może powodować stres związany z brakiem pieniędzy lub nieodpowiednia ich ilością w danej chwili.

6. Multitasking.

Czyli wykonywanie wielu czynności naraz. Będąc pochłoniętym kilkoma kwestiami jednocześnie, tak naprawdę nie skupiamy się rzetelnie na choćby jednej z nich. Najlepiej po kolei doprowadzać każdą rzecz do końca, zanim przejdzie się do następnej. Taki sposób działania jest bardziej efektywny i daje realne poczucie satysfakcji z powodu wykonania danych zadań.

7. Gromadzenie przedmiotów.

Czyli życie w przesycie, „chomikowanie”, otaczanie się mnóstwem rzeczy, których użyjemy raz w życiu lub w ogóle. Może powodować to uczucie uwiązania do rzeczy materialnych i wrażenie życia w chaosie.

8. Narzekanie.

Odbywa się najczęściej na rzeczy, na które nie mamy wpływu. Wprowadza nas to w negatywny nastrój, często podświadomie. Jeśli natomiast mamy ochotę ponarzekać na rzeczy, które możemy zmienić, warto w tym przypadku pomyśleć, co rzeczywiście można zrobić, by sytuacja uległa zmianie.

9. Porównywanie siebie/swoich osiągnięć do innych ludzi.

Niestety to zjawisko również może przerodzić się w nawyk. Chociaż może być również pozytywne, np. w dążeniu do zdobycia wiedzy lub umiejętności danej osoby, to negatywne porównywanie może być bardzo szkodliwe. Prowadzi do niechęci wobec osoby, która w naszym mniemaniu jest lepsza od nas, bo ma np. nowy samochód i wyzwala negatywne emocje, takie jak zawiść czy niskie poczucie własnej wartości. Aby walczyć z tym nawykiem, najlepiej po prostu skupić się na sobie i swoim indywidualnym rozwoju.

10. Życie przeszłością lub/i w poczuciu doznania krzywdy.

Czyli koncentrowanie naszych myśli i energii na przeszłości i urazach, których doznaliśmy. Jest to wyniszczający nawyk myślowy, który zatrzymuje nasz rozwój. Powinniśmy skupiać się na teraźniejszości i przyszłości, a z przeszłości wyciągnąć jedynie wnioski, bo czasu cofnąć się nie da.

11. Otaczanie się niewłaściwymi osobami.

Tak jak przebywanie z ludźmi sukcesu sprawia, że chcemy się do nich upodobnić, tak przebywanie w złym towarzystwie może mieć na nas negatywny wpływ. Przykładowo nasi znajomi na wszystko narzekają – po jakimś czasie, również i my zaczniemy narzekać.

12. Martwienie się o wszystko.

Może prowadzić do ciągłego życia w napięciu i chronicznego stresu. Pochłania również mnóstwo czasu i energii, a nie przynosi żadnych korzyści. Lepiej kierować swoje myśli nad rozwiązaniem danego problemu niż skupiać się na nim samym.

13. Wszelkie nawyki związane ze zdrowiem i higieną.

Obgryzanie paznokci, wyrywanie włosów itp.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]