(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Zmiana nawyku

ZMIANA NAWYKU – polega na zastąpieniu jednego nawyku (najczęściej „złego”) nowym („dobrym”). Według niektórych badań psychologicznych zmiana nawyku trwa od 20 do 70 dni. Kiedyś za średnią przyjmowało się 30 dni, jednak najnowsze wyniki pokazują, że jest to liczba ok. 66 dni. Są to oczywiście uniwersalne założenia, jednak czas trwania samego procesu dla każdej osoby może być inny – u jednych osób potrwa 18 dni, u innych 254 (skrajne wyniki osób biorących udział w badaniu University Collage of London z 2009 roku, którego rezultatem jest powyższa średnia 66 dni).

 

Jak zmienić swoje nawyki?

Aby skutecznie wdrożyć nowy nawyk w ciągu przyjętych 66 dni, musi on mieć umiarkowany stopień trudności i być realny, taki, z którym rzeczywiście mamy szansę sobie poradzić.

Proces zmiany nawyku należy zacząć od jego identyfikacji i analizy, następnie określić, co jest wskazówką, a co nagrodą – jest to sposób działania przy pomocy tzw. pętli nawyków, opracowanej przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku” (2012 r.). Aby zmienić nawyk, musimy zmienić działanie, które zapewni nam taką samą nagrodę, jak dotychczasowa aktywność. Wdrażanie nowego nawyku jest procesem, jednak nie należy się obwiniać i karać, jeżeli np. któregoś dnia nie zrobimy treningu lub nie przeczytamy książki przez 30 minut. Takie „luki” w kształtowaniu nawyku nie są niczym złym i nie zaburzają całego procesu. Co innego, gdy zrezygnujemy z czynności na kilka dni – wtedy całkiem możliwe, że nasze dotychczasowe wysiłki pójdą na marne i będziemy musieli zaczynać od początku.

Aby usprawnić proces tworzenia nawyku, można zapisywać swoje postępy – na początku mogą to nie być docelowe osiągnięcia. Przykładowo, założyliśmy, że będziemy codziennie czytać przez pół godziny, jednak po kilku tygodniach, robimy to tylko 3 razy w tygodniu. Warto to zanotować, ponieważ to już jest sukces, a wdrożenie całego założenia następuje małymi krokami. Trzeba być nastawionym na osiągnięcie celu i uwierzyć w swoje możliwości.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]