(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Co to znaczy efektywny?

CO TO ZNACZY „EFEKTYWNY”? – wg definicji jest to określenie osoby czy produktu, które dają dobre, rzeczywiste wyniki. Osoba efektywna uzyskuje najlepsze rezultaty na skutek podjętych przez siebie działań i realizuje w zadowalającym stopniu postawione przed nią zadania czy cele, które sama chce osiągnąć.

Efektywnym można być w wielu dziedzinach życia – sprzedaży, zarządzaniu, pracy zawodowej, pracy związanej z samorozwojem. Efektywne działania mogą napędzać naszą motywację, ponieważ widzimy dobre wyniki naszej pracy. Jest to również oszczędność czasu, pieniędzy i energii – mając wszystko zaplanowane i skrupulatnie realizując zadania, zwiększamy naszą wydajność. W krótkim czasie przy określonym poziomie skupienia jesteśmy w stanie wykonać bardziej efektywną pracę. Mamy mniej na głowie i nie musimy się stresować czekającymi na nas zadaniami do wykonania po godzinach. Robiąc zakupy wg listy, efektywnie zarządzamy naszym budżetem, skupiając się na potrzebnych rzeczach.

Efektywna osoba, to ktoś, kto sprawuje kontrolę nad własnym życiem i nieustannie się rozwija. Dzięki temu zwiększa swoją wydajność, co tylko go napędza do dalszych, efektywnych działań. Przy tym wszystkim, należy mieć na uwadze, że ktoś efektywny najlepiej wykorzystuje swój czas i siłę, ale nie dąży do tego, by robić coś jak najszybciej i jak najwięcej.

Aby zwiększyć swoją efektywność, należy nieustannie nad nią pracować. Istnieją określone sposoby i metody w zależności od sfery, w jakiej chcemy poprawić wydajność (np. praca, nauka). Można do tego wykorzystać różne narzędzia i techniki, a nawet aplikacje.

 

Ogólne zasady, które należy stosować, aby zwiększyć efektywność w ciągu dnia:

  • Dbanie o zdrowie – czyli zdrowa dieta, systematyczna aktywność fizyczna, sen i odpoczynek; są to rzeczy, których nie warto ignorować.
  • Planowanie – pomaga lepiej się zorganizować i zarządzać swoim czasem. Warto tworzyć listy zadania każdego dnia lub dzień wcześniej, tak by efektywnie realizować każdy punkt, nie tracąc czasu nad zastanawianiem się, co zrobić w dalszej kolejności. Zadania można pogrupować w określony system i nadać im priorytety.
  • Unikanie prokrastynacji – czyli realizowanie działań bez zwlekania, również podejmowanie wyzwań i celów, które były już jakiś czas przez nas odkładane.

 

Wybrane aplikacje monitorujące efektywność:

  • Excel – znany program do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych w formie zestawień tabelarycznych lub wykresów.
  • Todoist – aplikacja pomagająca zarządzać zadaniami i organizować czas. Pozwala na monitorowanie postępów wykonania danego zadania, ustalania ich cykliczności i powtarzalności, a także określania ich priorytetowości.
  • Superbetter – aplikacja mobilna, służąca wzmacnianiu mentalnej siły, poprzez stawianie sobie wyzwań.
  • Endomondo Sports Tracker – znana aplikacja, pozwalająca na monitorowanie swoich sportowych sukcesów.
  • HabitBull – pomaga realizować cele (w wersji bezpłatnej maksymalnie 5 naraz); można za jej pomocą monitorować swój postęp i odhaczać wykonane już zadania.

Jeśli interesujesz się tematem efektywności, koniecznie sprawdź szkolenie zarządzanie czasem, które pozwoli Cię zwięszyć efektywność Twojej pracy.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]