Efektywność
Efektywność to niewątpliwie jedno z najważniejszych pojęć, którego obecność odczuwamy w niemal każdej sferze. Podejmując się realizacji jakiś celów, pragniemy osiągać je jak najmniejszym kosztem, jednocześnie nie tracąc na jakości – pracy, projektu, czy samego celu.
Poniżej prezentujemy najważniejsze pojęcia związane z efektywnością, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym.
-
Efektywna nauka
EFEKTYWNA NAUKA - czyli skuteczne uczenie się z wykorzystaniem optymalnych środków, nakładów czasu oraz stosunkowo małym wysiłkiem. Aby poprawić swoją efektywność w tym obszarze, można stosować różne techniki wspierające zapamiętywanie i (...)
Efektywność pracownika
EFEKTYWNOŚĆ PRACOWNIKA – jest czynnikiem, od którego w znaczącej mierze zależą wyniki całej organizacji/ firmy. Aby pracownik był efektywny, należy jak najlepiej dopasować jego indywidualne predyspozycje psychiczne i fizyczne oraz umiejętności do stanowiska, które (...)
Wskaźniki efektywności
KLUCZOWE WSKAŹNIKI EFEKTYWNOŚCI (ang. Key Performance Indicators, KPI) – są to proste narzędzia, służące do pomiarów różnych czynników występujących w firmie i mających bezpośrednie przełożenie na osią(...)
Zarządzanie efektywnością
ZARZĄDZANIE EFEKTYWNOŚCIĄ (ang. performance management, PM) – w ramach tego narzędzia zawierają się działania gwarantujące skuteczną realizację celów. Zarządzanie efektywnością może obejmować działania w ramach struktur organizacji, poszczególnych działów (...)
Efektywność pracy
EFEKTYWNOŚĆ PRACY – pojęcie to pochodzi z dziedziny ekonomii. Definiowane jest jako najlepsze, najbardziej wydajne wykorzystanie czasu przeznaczonego na pracę w celu osiągnięcia określonych celów. Aby pracować efektywnie, można wdrożyć w życie kilka zasad.(...)
Efektywność organizacji
EFEKTYWNOŚĆ ORGANIZACJI – również nazywana „efektywnością organizacyjną”; jest to zdolność organizacji do wydajnego i optymalnego gospodarowania swoimi zasobami, a także umiejętność sprawnego reagowania na zmiany (np. skorzystanie z pojawiającej się okazji czy szybkie rozwiązanie powstał(...)
Efektywność osobista
EFEKTYWNOŚĆ OSOBISTA – jest to umiejętność osiągania najlepszych możliwych wyników podjętych przez nas działań, przy jednoczesnym minimalizowaniu nakładu pracy, czasu i energii potrzebnych w tym procesie. Istnieje kilka sposobów, na poprawienie naszej efektywnoś(...)
Efektywność zarządzania
EFEKTYWNOŚĆ ZARZĄDZANIA – w sferze zarządzania, efektywność określa się jako wynik przeprowadzonych czynności przez zespół zarządzający stworzony w relacji do kapitału, który został zainwestowany oraz kosztów które zostały poniesione.
<(...)Dlaczego efektywność? To zrozumiałe, że zależy nam na udoskonalaniu swojej efektywności, poprawiania skuteczności naszej pracy i bycia zdecydowanie wydajniejszymi – w kontekście jednostki jak i organizacji. Zachowanie związane z dążeniem do coraz lepszych rezultatów determinuje m.in. chęć rywalizacji z innymi, rosnąca konkurencja na rynku pracy, czy też rosnąca konkurencja na rynku przedsiębiorstw. Jednak jak sprawdzić czy nasze działania są skuteczne, a sam proces osiągania rezultatów odpowiednio wydajny?
Aby zmierzyć efektywność potrzebujemy pewnego narzędzia do pomiaru, które pozwoli nam przeanalizować różne elementy pojawiające się na drodze od podjęcia działań, dążących do zrealizowania danego celu, po sam rezultat.
Takim narzędziem jest właśnie efektywność w rozumieniu pewnego miernika. Zanim o samej efektywności, warto zwrócić uwagę na różnicę z często używanym zamiennie pojęciem – wydajność. Peter Drucker, jeden z najważniejszych przedstawicieli i twórców nowożytnej myśli zarządzania, definiuje wydajność jako „robienie rzeczy prawidłowo, dobrze” (ang. „doing things right”). W jego definicji wydajność to miara, która ocenia zdolność osiągnięcia wyników przy wykorzystaniu minimalnych poziomów nakładów.
Z kolei Dale Achabal, profesor marketingu na uniwersytecie Santa Clara w Stanach Zjednoczonych, zwraca uwagę na wydajność, która wiąże się zasadniczo z kosztami na minimalnym poziomie, przydzielając zasoby w ramach uzyskania jedynie optymalnych, zadawalających efektów. Zatem wydajniej nie oznacza najlepiej – zwracamy wówczas znaczącą uwagę na samo wykorzystanie zasobów, a niekoniecznie na jakość otrzymanego rezultatu, efektu.
Efektywność to również dążenie do jak najmniejszego wykorzystania zasobów, jednak tą najważniejszą wartością jest sam efekt i jego jakość, która domyślnie ma być najlepsza.
Zobacz inne kategorie Słowniczka
Szukasz inspiracji? Skorzystaj z naszych artykułów!
kilkadziesiąt artykulów, dzięki którym dowiesz się nowych rzeczy, uzupełnisz wiedzę i poznasz naszych specjalistów