var dataLayer_content = {"siteID":0,"siteName":"","pagePostType":"slowniczekitem","pagePostType2":"single-slowniczekitem","pageAttributes":["metody-rekrutacji-wewnetrznej","proces-rekrutacji","rekrutacja","rekrutacja-wewnetrzna","wewnetrzna"],"pagePostAuthor":"Michał","ecomm_pagetype":"other"}; dataLayer.push( dataLayer_content );

Rekrutacja wewnętrzna

Rekrutacja wewnętrzna – równoznaczna jest z wyłonieniem pracownika na dane stanowisko spośród osób już zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Najczęściej oznacza awans w strukturze firmy. Dlaczego warto ją stosować? Poznaj najważniejsze zalety rekrutacji wewnętrznej – czytaj więcej w Słowniczku.

 

Czym wyróżnia się rekrutacja wewnętrzna?

Rekrutacja wewnętrzna.

Rekrutacja tego typu pozwala ograniczyć liczbę etapów standardowej rekrutacji zewnętrznej. Wiąże się również z oszczędnością kosztów i czasu, które poświęca się na potrzeby zwykłej rekrutacji. Odchodzą w tym przypadku rozmowy z licznymi kandydatami czy czasochłonne przeglądanie CV. Przede wszystkim okres rekrutacji skrócony jest tym samym nawet z kilku miesięcy do czasami kilku dni. Przed rozpoczęciem procesu rekrutacji warto zastanowić się, czy w naszym otoczeniu nie znajdują się uzdolnieni pracownicy, pasujący do profilu kandydata na nową posadę. Jeśli tak – dobrze jest zorientować się w wewnętrznych zasobach firmy.

 

Kanały rekrutacji wewnętrznej i jej niepodważalny plus.

Oferty typu wewnętrznego zamieszcza się często we wspólnej sieci, rozsyła poprzez służbowe maile bądź umieszcza na tablicy ogłoszeń. W ten sposób wszyscy zainteresowani mają okazję zapoznać się z wiadomością. Dzięki takiej szansie pracownicy widzą, że mają możliwości rozwoju i nie muszą poddawać się zastojowi w karierze. Na korzyść tej metody przemawia ponadto fakt, że obecnego pracownika nie trzeba będzie wdrażać w procedury firmowe, a także szkolić od samego początku. Będzie on już zaznajomiony z firmą i jej kulturą oraz niepisanymi zasadami. Poza tym prawdopodobnie będzie posiadać już sieć znajomości, co pozwoli mu czuć się pewniej i swobodniej na nowym stanowisku.

 

Rekrutacja wewnątrz firmy, często jedynym sposobem…

W niektórych przypadkach rekrutacja wewnętrzna może być jedyną z dostępnych opcji, jeśli ogłoszenie dotyczy stanowiska eksperckiego o wąskiej specjalizacji, gdzie bardzo trudno będzie nam znaleźć osobę spoza organizacji. Może się także okazać, że żaden z kandydatów z rekrutacji zewnętrznej nie spełnił naszych oczekiwań, w związku z czym pozostaje nam przedłużyć rekrutację zewnętrzną, zorganizować rekrutację mieszaną lub zwrócić się z ofertą do pracowników.

 

Minusy rekrutacji wewnętrznej.

Istnieje kilka minusów rekrutacji wewnętrznej. Jednym z nich może się okazać niezdrowa rywalizacja między podwładnymi, która nagle wybuchnie po ogłoszeniu oferty i z pewnością zepsuje atmosferę na jakiś czas. Zatrudnienie osoby z wewnątrz może oznaczać w pewien sposób podcięcie sobie skrzydeł poprzez brak nowego spojrzenia osoby, która przyszła z zewnątrz. I wreszcie wspomnieć należy chyba o najtrudniejszym przypadku – gdy osoba staje się przełożonym swoich dawnych kolegów. Niekiedy trudno odnaleźć się pracownikom w takiej sytuacji, która może powodować konflikty wynikające z poczucia niesprawiedliwości, zazdrości lub nieumiejętności pogodzenia ról szefa i kolegi z pracy.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]