Nawyki
Czym tak naprawdę jest nawyk? – w psychologii termin ten oznacza czynność, która jest uskuteczniania poprzez świadome powtarzanie, w celu wykonywania jej w przyszłości systematycznie i automatycznie. Tego typu nawyki nazywa się nawykami świadomymi (terminologia rosyjska) lub generatywnymi (terminologia amerykańska).
-
Hell Week
HELL WEEK (ang. piekielny tydzień) – metoda treningu mentalnego, będąca odpowiednikiem treningu fizycznego, wykorzystywanego w wojskowych siłach specjalnych. Technika ta została opisana przez norweskiego żołnierza i trenera mentalnego Erika Bertranda Larssena w książce „Hell Week. (...)
Technika implementacji intencji
IMPLEMENTACJA INTENCJI – inaczej wdrożenie, realizacja intencji (zamiarów, celów); część procesu decyzyjnego, polegająca na stawianiu sobie celów i podejmowaniu decyzji prowadzących do ich osiągania. Teorię implementacyjną stworzył w 1993 roku Peter Gollwitzer.
(...)
Metoda Małych Kroków
METODA MAŁYCH KROKÓW – metoda czerpiąca z filozofii „Kaizen” (jap. „ciągła poprawa, dobra zmiana”); polega na podzieleniu na mniejsze etapy zadania czy wyznaczonego celu do osiągnięcia, które po podzielaniu sprawiają mniej trudności (...)
Samomotywacja
SAMOMOTYWACJA – jest to nawyk motywowania do działania samego siebie. Nieraz jest to dużo trudniejsze zadanie niż motywowanie kogoś innego lub bycie motywowanym przez inne osoby. Wymaga dużego samozaparcia i wytrwałości oraz przede wszystkim skupienia się (...)
Nawyk samodyscypliny
SAMODYSCYPLINA – inaczej samoregulacja, samokontrola, silna wola; czyli zdolność panowania nad swoimi emocjami i zachowaniami. Umiejętność ta jest szczególnie ważna przy wyrabianiu nowych nawyków i dążeniu do osiągnięcia długoterminowych celów, wyznaczonych sobie (...)
Złe nawyki
ZŁE NAWYKI – czyli przyzwyczajenia obniżające nasz komfort i radość życia, a także mające destruktywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz relacje społeczne. W procesie kształtowania nawyków, oprócz rozwijania tych (...)
Nawyki ludzi sukcesu
NAWYKI LUDZI SUKCESU – chociaż to pojęcie może być definiowane bardzo indywidualnie, istnieje kilka określonych nawyków i zwyczajów, które są takie same dla wielu ludzi sukcesu. Na sam sukces (który może być dla (...)
Pętla nawyku
PĘTLA NAWYKU – schemat każdego działania, jakie podejmujemy, w tym proces działania nawyku, opracowany przez Charlesa Duhigga w książce „Siła nawyku” (ang. The power of habit”, 2012 r.). Schemat składa się z trzech ogniw: (...)
Zmiana nawyku
ZMIANA NAWYKU – polega na zastąpieniu jednego nawyku (najczęściej "złego") nowym ("dobrym"). Według niektórych badań psychologicznych zmiana nawyku trwa od 20 do 70 dni. Kiedyś za średnią przyjmowało się 30 dni, jednak najnowsze wyniki pokazują, że jest to (...)
Dobre nawyki w pracy i w życiu prywatnym
DOBRE NAWYKI W PRACY I ŻYCIU PRYWATNYM – pozwalają podnieść komfort życia i efektywność pracy. Proces wdrażania nawyków jest procesem zmiany. Zmiana może nie być prosta to wdrożenia, więc należy przeprowadzać ją stopniowo, małymi (...)
W socjologii nawyk oznacza czynność rutynową, powtarzaną bez szczególnej uwagi, stanowiącą bazę porządku społecznego, czyli stanu funkcjonowania i zachowania się jednostki, które gwarantują egzystencję i postęp cywilizacji.
Do wykształcenia nawyku, wg badań ekspertów psychologii i socjologii, najczęściej potrzeba od 20 do 70 dni, w zależności od indywidualnych predyspozycji jednostki. Wartości te oczywiście mogą być mniejsze lub większe.Możemy wyróżnić następujący podział nawyków:
- Nawyk ruchowo-czuciowy – nauczona, automatyczna czynność spostrzeżeniowo-ruchowa, czerpiąca z mechanizmów neurofizjologicznych. Umożliwia podjęcie działań z większą pewnością siebie, dzięki opanowaniu określonych umiejętności oraz uzyskanie przewidywalnych wyników np. w sporcie, muzyce, rzemiośle (koordynacja „oko-ręka”).
- Nawyk językowy – zwroty i słowa, których używamy najczęściej; określają nasz sposób komunikacji, a także podejście, nastawienie, sposób myślenia i sposób bycia oraz stosunki z innymi ludźmi. Przykładem mogą być zwroty takie jak „nie mogę”, „muszę”, „dam radę”, „nie chcę”. Ponadto takie nawyki językowe determinują i wzmacniają jeszcze bardziej nasz sposób myślenia.
- Nawyk myślowy – automatyczny proces myślowy, który zazwyczaj usprawnia nam codzienne działanie; ułatwia podejmowanie czynności, bez konieczności zastanawiania się nad każdym, najmniejszym działaniem. Mogą jednak, jak każdy nawyk przekształcić się na naszą niekorzyść, powodując u nas niewłaściwe emocje. Przykładem może być ciągłe porównywanie się do innych osób.
- Nawyk poznawczy – automatyczny proces poznawczy, tworzący i zmieniający struktury poznawcze, najczęściej błędny, charakteryzujący się nielogicznym postrzeganiem i odbieraniem zewnętrznego świata, a co za tym idzie, tworzeniem niewłaściwych założeń np. negatywne nastawienie w stosunku do konkretnych osób: „Szef na pewno znowu mnie skrytykuje”.
Zobacz inne kategorie Słowniczka
Szukasz inspiracji? Skorzystaj z naszych artykułów!
kilkadziesiąt artykulów, dzięki którym dowiesz się nowych rzeczy, uzupełnisz wiedzę i poznasz naszych specjalistów