(function() { var ams = document.createElement('script'); ams.type = 'text/javascript'; ams.async = true; ams.src = '//analytics.greensender.pl/scripts/js/am.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ams, s); var r = false; ams.onload = ams.onreadystatechange = function() { if (!r && (!this.readyState || this.readyState == 'complete')) { r = true; am.create("DMS6523BA53CAB84"); am.send('pageview'); } }; })();

Linia Czasu

LINIA CZASU – jest to metoda zobrazowania problemu/zadania w do rozwiązania w wizualny sposób, nakreślając poszczególne punkty lub wydarzenia w porządku chronologicznym. Dzięki linii czasu możemy przedstawić przeszłość i przyszłość, a także podejmować na tej podstawie różne decyzje.

 

Dwa rodzaje linii czasu, które są powszechnie stosowane:

Typ Anglo-Europejski

1. Typ anglo-europejski – linia rozciąga się od lewej do prawej, przez punkt „teraźniejszość”. Po lewej stronie znajduje się przeszłość, po prawej przyszłość; obie strony są widoczne dla osoby.

 

Typ arabski

2. Typ arabski – linia przebiega od tylu do przodu, widoczny jest tylko przód, ale można się odwrócić, by zobaczyć tył.

 

Metodę linii czasu można wykorzystać przy procesie podejmowania decyzji. Należy zacząć od zapisania decyzji, którą zastanawiamy się podjąć. Następnie musimy wyszukać miejsce, które umożliwi nam przejście kilku/kilkunastu kroków w prostej linii, a także określić punkt początkowy (przeszłość) oraz końcowy (przyszłość). Można je zaznaczyć w dowolny sposób. Po tych etapach, należy stanąć w punkcie „teraźniejszość”, czyli czasie, w którym musimy podjąć tę konkretną decyzję. Kolejno wizualizujemy, że decyzja została już podjęta i monitorujemy swoje uczucia w związku z tym faktem oraz powoli przechodzimy do punktu końcowego, w którym wizualizujemy rezultat podjętej decyzji. Ważna w tym procesie jest obserwacja swoich uczuć, najlepiej prowadzona przez kogoś stojącego z boku. Jeśli zmiany zachodzące w nas są pozytywne, możemy się przekonać, czy decyzja była słuszna.

Jeśli interesujesz się tematem efektywności, koniecznie sprawdź szkolenie zarządzanie czasem, które pozwoli Cię zwiększyć efektywność Twojej pracy.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]