var dataLayer_content = {"siteID":0,"siteName":"","pagePostType":"slowniczekitem","pagePostType2":"single-slowniczekitem","pageAttributes":["gry-negocjacyjne","negocjacje"],"pagePostAuthor":"jakub.sergiel","ecomm_pagetype":"other"}; dataLayer.push( dataLayer_content );

Gry negocjacyjne

Gry negocjacyjnesą jedną z praktycznych metod nauki procesu negocjacji (obok nauki teoretycznej) bez podejmowania prawdziwego ryzyka straty własnych zasobów. Wykorzystywane są na szkoleniach w formie gier ze scenariuszem, poprzez realizację którego następuje symulacja sytuacji negocjacyjnej. Gry takie opracowywane są przez negocjatorów lub można je znaleźć na rynku w formie planszówek, z tablicami, tabelami punktów, podręcznikami, a nawet z klockami jako elementy rozgrywki.

 

Rozgrywki i gry negocjacyjne w praktyce.

Gry negocjacyjne.

W Polsce regularnie organizowany jest Studencki Turniej Negocjacyjny, w którym mierzą siły młodzi negocjatorzy – dotychczas odbyło się aż szesnaście edycji. W większości gry negocjacyjne kierowane są do profesjonalnych zespołów, które zawodowo zajmują się negocjacjami. Rozgrywki takie pozwalają dostrzec słabe i mocne strony zespołu, pomagają w rozpoznawaniu strategii i stylów negocjacyjnych, uczą szybkiego podejmowania decyzji oraz prawidłowego rozpoznawania potrzeb kontrahenta, a także umożliwiają zastosowanie teoretycznej wiedzy w praktyce, która niezbędna jest dla każdego negocjatora.

 

Symulacje, które uczą.

Takie symulacje negocjacji przypominają prawdziwe sytuacje, w których gracze, poprzez udział, zyskują doświadczenie, uczą się właściwej komunikacji adekwatnej do zaistniałych okoliczności oraz mają styczność z wieloma scenariuszami rozwoju wydarzeń. Gry negocjacyjne zazwyczaj trwają około kilku godzin, zgodnie z zasadą bierze w nich udział wiele osób podzielonych na zespoły. Każdy otrzymuje opis swojej postaci wraz z jej celami oraz czas na przygotowanie się. Po etapie przygotowań następuje rozmowa/rozmowy negocjacyjne, na przeprowadzenie których uczestnicy mają określony czas. Czasami uczestnicy wymieniają się jakimś ,,dobrem’’, które właśnie zdobyli na drodze rozmów. Po upływie czasu zespoły i obserwatorzy wymieniają się spostrzeżeniami i uwagami oraz dochodzi do oceny negocjatorów np. według klucza dołączonego do gry. Do uczestnictwa w takich grach poleca się zaproszenie doświadczonego negocjatora, którego porady i komentarza można zasięgnąć po rozmowach w rozgrywce. Ponadto warto nagrywać przebieg poszczególnych tur, aby móc wyciągnąć jak najwięcej wniosków z obserwacji negocjacji.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]