var dataLayer_content = {"siteID":0,"siteName":"","pagePostType":"slowniczekitem","pagePostType2":"single-slowniczekitem","pageAttributes":["cechy-negocjacji","cechy-negocjatora","negocjacje","negocjator"],"pagePostAuthor":"jakub.sergiel","ecomm_pagetype":"other"}; dataLayer.push( dataLayer_content );

Cechy negocjacji

Cechy negocjacji – podstawową cechą negocjacji jest to, że służą one wypracowaniu wspólnego rozwiązania dla jakiejś sprawy, oferty, produktu, usługi. Aby zaistniały negocjacje muszą w nich brać udział co najmniej dwie strony, które różnią się zdaniem na dany temat – gdyby były zgodne, nie byłoby czego negocjować.

Cechy negocjacji.

W trakcie negocjacji obie strony powinny uzyskać jakieś korzyści, które nie byłyby możliwe do osiągnięcia bez współpracy ze względu na posiadane zasoby, które strony mogą sobie wzajemnie zaoferować. Wypracowane rozwiązanie i zyski powinny być długoterminowe oraz powinny odznaczać się uczciwością, przestrzegać norm obowiązującego prawa oraz norm moralnych. Na negocjacje ma wpływ wiele czynników, wśród których znajduje się: miejsce rozmów (powinno być komfortowe dla obu stron), cechy charakteru negocjatorów (które mają wpływ na treść rozmów oraz obrane strategie działania), to czy rozmowy odbywają się w zespołach czy jeden na jeden, uczestnictwo strony trzeciej. Dobre negocjacje cechują się posiadaniem scenariusza przez kontrahentów, który prowadzi ich przez cały proces i stanowi wskazówkę co do przebiegu rozmów.

Dobrze, aby osoby negocjujące wyróżniały się asertywnością, która konieczna jest do współzawodnictwa, rzeczowego przedstawienia własnej oferty, dochodzenia swoich praw i obrony przed manipulacją, która także pojawia się w negocjacjach. Istnieje szereg taktyk negocjacyjnych stosowanych dla uzyskania jak największych korzyści oraz mających zastraszyć partnera negocjacji. Ważna jest więc umiejętność działania w sytuacji konfliktu oraz niepoddawania się presji drugiej osoby i otoczenia. Jednocześnie negocjator nie powinien wykazywać obaw przed stawianiem niewygodnych pytań, co jest kolejnym objawem tak potrzebnej w przypadku negocjacji asertywności.


Słowniczek Witalni.pl – artykuł chroniony prawem autorskim © wszelkie prawa zastrzeżone.

[kkstarratings]