Procesy poznawcze
Co sprawia, że potrafisz przeczytać ten tekst? Że go rozumiesz i analizujesz jego sens? Co sprawia, że znajdując się w pewnym pomieszczeniu jesteś w stanie rozpoznać otoczenie? – kształty, kolory, zastosowanie przedmiotów… Procesy poznawcze są odpowiedzialne za odbieranie i przetwarzanie informacji znajdujących swoje źródła w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym naszego umysłu. Ich funkcjami są poznawanie, tworzenie i modyfikowanie wiedzy o otoczeniu, to dzięki nim posiadamy zdolność uczenia się m. in. o otaczających nas przedmiotach, ich zastosowaniu i przydatności. Poznaj definicje pojęć, które przybliżą Tobie ten temat.
-
Funkcje ekspresyjne
Funkcje ekspresyjne - Przez niektórych psychologów poznawczych nie są wyodrębniane jako oddzielne od innych procesów poznawczych, gdyż stanowią złożone czynności, jak na przykład mówienie, pisanie czy mimika.
(...)
Kontrola poznawcza i funkcje wykonawcze
Kontrola poznawcza - to zdolność systemu poznawczego do nadzorowania i regulowania własnych procesów poznawczych, a także do planowanego sterowania ich przebiegiem. Aby zrozumieć czym jest kontrola poznawcza najlepiej podzielić procesy poznawcze na dwie kategorie: procesy kontrolowane (bezpoś(...)
Język
Język - system kodowania znaczeń dzięki wykorzystaniu ograniczonego zbioru symboli (pisma lub mowy). Działanie na tych symbolach podlega regułom gramatycznym, które są charakterystyczne dla każdego języka naturalnego bądź sztucznego. Cechą, która (...)
Myślenie
Myślenie - jest procesem łączenia elementów poznawczej reprezentacji świata, czyli pojęć, sądów, obrazów itd. Utworzone w ten sposób ciągi zastępują wydarzenia czy ich konsekwencje negatywne bądź pozytywne. Myślenie zastępuje (...)
Pamięć
Pamięć - to zdolność do przechowywania informacji oraz późniejszego ich wykorzystywania. Stanowi grupę procesów poznawczych zaangażowanych w kodowanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji. Pamięć, obok percepcji, jest najważniejszym procesem poznawczym, od którego zależą inne procesy, któ(...)
Uwaga mimowolna
Uwaga mimowolna - występuje w reakcji na nowy bodziec z otoczenia. Kształtuje się bardzo wcześnie, można obserwować ją już u kilkumiesięcznych dzieci. Im silniejszy działający bodziec, tym uwaga mimowolna wzrasta. Uwaga mimowolna hamuje (...)
Uwaga dowolna
Uwaga dowolna - polega na świadomym podjęciu się jakiegoś działania, na celowym skierowaniu uwagi poprzez wykorzystanie jednej z jej funkcji. W każdym momencie ilość informacji docierających z otoczenia (i naszego ciała) znacznie przekracza możliwoś(...)
Uwaga
Uwaga - jest systemem odpowiedzialnym za selekcję informacji i zapobieganie negatywnym skutkom przeładowania systemu poznawczego przez nadmiar danych. Uwaga może selekcjonować informacje z otoczenia nawet wtedy, gdy nie będą się one dostawać do świadomości. Zjawiska, któ(...)
Spostrzeganie
Spostrzeganie - jest najbardziej podstawowym poziomem organizacji rzeczywistości, poprzez nadawanie znaczenia odbieranym bodźcom, przystosowywanie do środowiska oraz funkcjonowanie w środowisku. Proces spostrzegania opiera się więc na identyfikowaniu bodźców dochodzących do receptorów (...)
Percepcja sensoryczna
Percepcja sensoryczna - odzwierciedlenie bodźców w receptorach, czyli w narządach zmysłów. Jest to pierwszy etap procesu spostrzegania. Inaczej nazywana ,,wrażeniem’’. A więc jest to moment, zanim nasz umysł zinterpretuje odbierany bodziec.
(...)
Percepcja
Percepcja - dzięki percepcji odbieramy bodźce z otoczenia. W zależności od charakteru bodźców można wyróżnić percepcję wzrokową, słuchową, smakową, węchową, <(...)
Sprawdź definicje i pojęcia związane z procesami poznawczymi.
Zobacz inne kategorie Słowniczka
Szukasz inspiracji? Skorzystaj z naszych artykułów!
kilkadziesiąt artykulów, dzięki którym dowiesz się nowych rzeczy, uzupełnisz wiedzę i poznasz naszych specjalistów