Negocjacje miękkie
Negocjacje miękkie – jeden z podtypów negocjacji pozycyjnych (drugi typ: negocjacje twarde). Charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna ze stron jest przyjacielska wobec innych stron, a jej celem jest osiągnięcie porozumienia. Miękki negocjator stawia przede wszystkim na dobre stosunki międzyludzkie, dlatego łatwo jest w stanie iść na ustępstwa i proponuje wiele ofert, nie boi się odkrycia swojej dolnej linii będącej minimum na jakie jest w stanie się zgodzić, ponieważ bezgranicznie ufa drugiej stronie. Akceptuje straty w imię osiągnięcia jednomyślności z drugą stroną negocjacji, unika wywierania presji.
Gdzie najczęściej występują negocjacje miękkie?
Ten typ negocjacji występuje często w relacjach prywatnych – wśród rodziny i przyjaciół, stosunkowo rzadko spotykany jest w biznesie. Może być stosowany wobec zaufanego partnera, którego cele znamy i wiemy, że są zbieżne z naszymi.
Negocjator stosujący miękką strategię narażony jest na ciosy i dominację ze strony negocjatorów prowadzących twardą, agresywną grę. Poddaje się presji i za wszelką cenę chce uniknąć konfliktu, co na ogół kończy się dla niego dużymi stratami. Bywa tak, że koszty udziału w negocjacjach miękkich są większe od zysków, jakie mogłyby być uzyskane po zakończeniu takich negocjacji.
Inne pojęcia w podkategorii Negocjacje i rodzaje negocjacji
- Cechy negocjacji
- Negocjacje miękkie
- Negocjacje twarde
- Negocjacje międzynarodowe
- Negocjacje pozycyjne
- Przygotowanie do negocjacji
- Gry negocjacyjne
- Harwardzki model negocjacji
- Scenariusz negocjacji
- Fazy negocjacji
- Negocjacje cenowe
- Negocjacje handlowe
- Strategie negocjacyjne
- Negocjacje win-win
- Style negocjacji
- Analiza transakcyjna